ABD Yüksek Mahkemesi kürtajı anayasal hak olmaktan çıkardı, kürtaj yasağının önünü açtı!
ABD’de aylardır tartışma yaratan kürtaj yasasına ilişkin Yüksek Mahkemesi kararını açıkladı. Kürtajı anayasal bir hak olarak tanımlayan 1973 tarihli karar kaldırıldı.

ABD’de aylardır tartışılan ve birçok kentte gösterilere neden olan kürtaj hakkı konusunda Yüksek Mahkeme kararını açıkladı.

Yüksek Mahkemedeki 9 yargıçtan 6’sının oyu ile 1973 tarihli “Roe-Wade kararı” olarak bilinen ve ABD’de kürtajın anayasal bir hak olmasına temel teşkil eden karar iptal edildi.

Kürtajı anayasal hak olmaktan çıkaran karar görüşülürken kürtaj hakkı için kadınlar Yüksek Mahkeme önünde eylemdeydi.

Mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Samuel Alito tarafından kaleme alınan karar görüşünde ise “Roe-Wade kararının”, “açıkça yanlış” olduğu ve kaldırılması gerektiği belirtildi.

Görüşte, Roe-Wade kararının “gerekçesinin son derece zayıf” ve “toplumsal anlamda zararlı sonuçları olduğu” ifade ediliyor. Söz konusu metinde ayrıca “Kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde köklü bir yerinin olmadığı” değerlendirmesi de yer alıyor.

KARAR 13 EYALETTE KÜRTAJIN YASAKLANMASI ANLAMINA GELİYOR

Bu karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.

Daha önce 13 eyalet, Yüksek Mahkeme’nin kararının ardından otomatik olarak kürtajın yasaklanmasını öngörecek kanunların hayata geçmesini kabul etmişti. Yüksek mahkemenin kararı ile birlikte; Arkansas, Idaho, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Oklahoma, Tennessee, Texas, Utah, ve Wyoming’de kürtajı yasaklayan yasalar uygulanabilecek.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün karar hakkında bir konuşma yapabileceğini aktardı.

MAHKEMENİN GÖRÜŞ METNİ SIZDIRILMIŞTI

ABD’li siyasi yayın kuruluşu “Politico” mayısta söz konusu kararı yayınlamış, Yüksek Mahkeme de haberin doğruluğunu teyit etmişti.

Amerikan medyası, Yüksek Mahkemenin bu yönde açıklayacağı bir kararın ülkede deprem etkisi yaratacağına ve siyasi bölünmenin daha da artacağına vurgu yapmıştı.

Mahkeminin görüşü binlerce kadını sokağa dökmüş, “Benim bedenim benim kararım” diyen kadınlar kürtaj hakları için günlerce eylemler yapmıştı. Olası karar ABD Başkanı Biden dahil Demokrat Partili siyasilerce de eleştirilmişti.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
ABD'de kürtaj hakkına saldırı | Dilruba Taş ABD'de...

Ekmek ve Gül'den Dilruba Taş, ABD'de kürtaj hakkına dönük saldırıların ne anlama geldiğini ve bu sal...

Kürtaj hakkını feshetmeye hazırlanan ABD Yüksek Ma...

Bir süredir kürtaj hakkının anayasa ile korunmasına göz diken ABD Yüksek Mahkemesi, kürtaj hakkını k...

ABD’de kürtaj haplarına yönelik kısıtlama gevşetil...

ABD’de kadınların, kliniğe gitmelerine gerek kalmadan kürtaj hapına erişebilmelerine yönelik kısıtla...