GÜNÜN ZORU: Hem balerin hem de anne olmak kolay değil
Hiç balerin anneleri düşündünüz mü? Anne bale çalışmaları yaparken çocuk ne yapıyor dersiniz? İşte annelerinin peşlerini bırakmayan, parmak ucunda dansı küçük yaşta öğrenen çocuklar.

Çocuk bakımı çalışan kadınlar için büyük zorluk ve fedakarlık gerektiriyor. Devlet kreşlerinin yetersizliği ve çocuğunu bırakacak yer bulamayan anneler kimi zaman çalıştığı yerlere çocuklarını götürüyor kimi zaman da başka çareler buluyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği kadın ve erkek arasında uçurumlar yaratırken, baba da çocuk bakımını üstlenen kişi olmuyor. Hal böyleyken kadınlarda çocuk bakımında başka çareler arıyor. İşte biz size çocuk bakımına çare bulan balerin kadınlardan bahsedeceğiz. Yukarıdaki videoda çocuğunu güvenilir bir yere bırakamayan anne balerin çocuk için en sevdiği şeyi; ‘dansı’ bırakmayı göze almamış ve hem balerinliği hem çocuk bakımını bir arada götürmek için piste çocuğuyla atılıvermiş. Bu elbette balerin annelerin ‘görünen’ hali. Bir de görünmeyenleri var...

Fotoğrafçı Lucy Gray, çocuk doğuran üç balerini konu alan bir kitap kaleme almış. Lucy'nin kamerasıyla yakaladığı siyah beyaz kareler çocuk büyüten balerinlerin perde arkasındaki çocuklu hallerini gösteriyor. Ancak manzara beklediğimiz kadar kötü değil. Durumdan anneler de çocuklarda keyif almaya bakıyor.
İlgili haberler
Çocuk bakım planı fos çıktı

Amerika’da yoksul ailelerin kazandıklarını aşan çocuk bakım ve eğitim masraflarında vergi indirimi y...

GÜNÜN RAKAMI: Babaların çocuk bakımı

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) tarafından açıklanan rakamlara göre Türkiye'de babalar çocukların bak...

Çocuk bakımı sadece kadınların sorunu mu?

Her tatil zamanı çalışan annelerin en büyük derdi ‘Çocuğu nereye bırakacağım’ sorusu oluyor. Bu soru...