GÜNÜN TEPKİSİ: Öfkeli anne çocuğunun ödevini yeniden yazdı
Cinsler arasında klasik rol paylaşımına tepki gösteren öfkeli anne çocuğunun ödevini yeniden yazdı.

NewYork’ta yaşayan Lynne Polvino, 6 yaşındaki kızı Hazel’in ev ödevine yardım etmek istediğinde gözlerine inanamadı. Hazel’in ödevi bir metindeki boşlukları doldurmaktan ibaretti. Ancak metin akılları durduracak şekilde cinsiyetçi seçilmişti. Lynne, oturdu ve metni değiştirdi. Sonra Facebook sayfasında paylaştı ve kızını da bu yeni metinle okula gönderdi. Öğretmen, Lynne’e teşekkür ederek, bir daha bu konuda daha dikkatli olacağına söz verdi.
Aşağıda öğretmenin ödev olarak verdiği metinle, Lynne’nin değiştirdiği metin var:


Öğretmenin metni

"Lisa mutsuzdu. Annesi tekrar işe başlamıştı. O sabah çok kötü geçti. Eskiden sadece baba ve kız telaşlıydılar şimdi onlara anne de eklenmişti. Lisa’nın babası berbat bir kahvaltı hazırladı. Sonra da Lisa’ya "bulaşıkları yıkar mısın?" diye sordu. Hiç de hoş değildi. Okul dönüşü Lisa, yolda kendine annesinin evde olup olmadığını sordu. Yalnız kalmak istemiyordu, keşke annesi evde olsaydı. Yaşasın annesi evdeydi. Lisa’yla beraber olabilmek için işten erken çıkmıştı. Lisa yine her şeyin yoluna girdiğini düşündü, mutlu oldu."Lynne’nin yazdıkları

"Lisa mutluydu. Annesi tekrar işe başlamıştı. Sabah çok güzeldi. Her şey yolundaydı, çünkü babası işini biliyordu. Babası güzel bir kahvaltı hazırladı. Sonra da Lisa’dan bulaşıkları yıkamasını istedi. Zevkle yıkadı, çünkü her normal insan temizlik yapmasını ve başkalarına yardımcı olmasını öğrenmek zorundaydı. Lisa okula vaktinde gitti. Annesi de işine. Babası küçük kardeşinin bakımı ve ev işlerinin eşit paylaşımı için ücretli ebeveyn iznine ayrılmıştı. Okuldan dönerken Lisa kendine büyüyünce "Annem gibi mühendis mi yoksa öğretmen mi olayım?" diye sordu. Eve geldiğinde annesi, babası ve kardeşi oradaydı. Lisa, cinslere dayatılan rollerin ve kadın düşmanlığının olmadığı bir toplumda yaşadığı için mutluydu."

İlgili haberler
Kız çocukları için cinsiyetçi izleri aşan bir kita...

Amerikalı Psikolog Stephanie Tabashneck hazırladığı boyama kitabıyla kız ve oğlan çocuklarına yöneli...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çocuğunuzu cinsiyetçilikten uzak tu...

Kız çocuğunuz mu var, erkek çocuğunuz mu? Peki onlarla ilişkiniz gerçekten de cinsiyetçi geleneklerd...

Kadın eğitimciler anlatıyor: Cinsiyetçi ve baskıcı...

Kadın eğitimciler, eğitimin durumunu ve öğrencilere yansımasını değerlendirdi...