GÜNÜN TEPKİSİ: Elbise satarak geçinen Abdal kadınlar tezgâhlarının zorla kaldırılmasından bıktı!
Sokakta elbise satarak geçimini sağlayan dezavantajlı gruplardan Abdal kadınlar sürekli maruz kaldıkları polis şiddetinden bıktı. İki hamile kadının polis şiddetine maruz kaldığı da iddia edildi.

Kışın bölge bölge gezerek çamaşır sepeti vb. eşya karşılığında elbise toplayan ve yazın bu elbiseleri satarak geçinen Abdal kadınlar polis ve zabıta şiddetine maruz kaldıklarını ve tezgahlarının dağıtıldığını anlatıyor.  

Adana Kocavezir'de yaşayan ve başka geçim kaynakları olmadığını söyleyen kadınlar iki hamile kadının da polis şiddetine maruz kaldığını iddia ediyor:

“Ne yapacağız bir sürü çocuk var. Suyu elektriği faturası var, nereden karşılayacağız biz bunu. Bize bir çözüm bulsunlar. Her evde 5-6 çocuk var. Kim karşılayacak bunu? Sepet satıp karşılığında elbise alıp satıyoruz. Biz 50 senedir bu işi yapıyoruz. Valimiz, büyüklerimiz, polis, buna izin vermiyor. Vali de bize yardım etmezse, yer vermezse nasıl yapacağız? Habire polislerle dövüşmekten… Evvel gün iki tane hamile kadına vurdular polisler. Biz çözüm istiyoruz.”


İlgili haberler
Roman kadınların en büyük derdi işsizlik

İzmir’de kurulan Türkiye’nin ilk kadın Roman derneği Roman Kadınları Kalkındırma ve Güzelleştirme De...

Roman kadınlar: Çocuğuma yedirmek için ebegümeci t...

Çoğunlukla çiçekçilik, hurdacılık, seyyar satıcılık yapan Romanlar, koronavirüs salgınıyla birlikte...

Roman kadınların yükü ağır

Roman kadınlar işte bu dertleri taşıyor: Yoksulluk, şiddet, taciz, eğitimsizlik, erken evlilik, çocu...