adana

‘Eğitimde kısıtlama olmamalı, eşitlik istiyoruz’

Adana Çakmak İlköğretim Okulu önünde mikrofon uzattığımız Emine Acil, çocuklarına beslenme çantası hazırlamkta zorlandığını anlattı, 1 Öğüm Ücretsiz Sağlıklı Yemek talebini dile getirdi.

Tülay Hatimoğulları: Ç.C. koruma kararına rağmen neden korunmuyor?

Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, boşanmak istediği erkek tarafından ölümle tehdit edilen, koruma kararına rağmen korunmayan Ç.C.’yi Aile Bakanı’na sordu.

Yeşilyurt mahalle sakinleri tehdit edilen muhtarlarına sahip çıktı

Adana Yeşil Yurt mahallesi Muhtarı Günay Şahin, Seyhan Belediyesi Temizlik İşleri Müdür Yardımcısı tarafından tehdit edildi, kadınlar myhtarın yanında olduklarını ifade etti.

Boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından tehdit edilen Ç: Ben öldükten sonra mı harekete geçeceksiniz?

Ç. kısa süre önce evlendiği erkek tarafından evliliğinin 3’üncü gününden itibaren şiddet görmeye başlamış. Şiddete dayanamayan ve ayrılmak isteyen Ç. öldürülme korkusuyla yaşamak istemiyor.

10 ayda şiddetin her türlüsünü yaşadım, artık son bulsun istiyorum

Adana’da boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından türlü eziyetlere ve şiddete uğrayan kadın kendi ve çocukları için yaşananların son bulmasını istiyor.

Buruk bir bayram, kayıp bir şehir…

Bu sene depremin ardından Kurban Bayramı neşeli ev ziyaretleri yerini hüzne ve acı bir burukluğa bıraktı…

Adana milletvekili adayı Avukat Sevil Aracı ile seçim günlükleri

EMEP'in Yeşil Sol Parti listelerinden Adana Milletvekili Adayı Avukat Sevil Aracı ile seçim süreci bıyunca kadınlar, işçiler ve emekçilerle bir araya geldik.

Mar&Bit işçileri LC Waikili’yi boykota çağırdı: Patron iflas diyor, 2 milyonluk arabaya biniyor

Adana’da tazminat hakları gasbedilmek istenen depremzede Mar&Bit işçileri, firmanın iş yaptığı LC Waikiki önünde eylem yaptı.

Deprem değil kötü yapılar, tedbirsizlik öldürdü

Kader kader diyorlar. Hayır! ben kabul etmiyorum. Deprem öldürmez, sağlıksız yapılan binalar öldürdü onca vatandaşımızı.

Seyhan Belediyesi, 14 okulda öğrencilere ücretsiz yemek verecek

‘Okullarda 1 Öğün Ücretsiz, Sağlıklı Yemek’ kampanyasına Seyhan Belediyesi de katıldı. Belediye 14 okulda öğrencilerin kahvaltı öğününü karşılayacak.

Yurt görevlisinden kadın öğrenciye ‘Neden bir erkekle yürüdün’ sorgusu

Adana Toroslar KYK Kız Öğrenci Yurdunda kalan bir kadın öğrenci erkek öğrenci ile vedalaştığı için polisin ve güvenlik görevlisinin sorgusuna maruz kaldığını anlattı.

Yıkıntılardan filizlenen çiçeklerin ressamı: Emine El Naasen

‘Ben hissettiklerimi, yaşadıklarımı çiziyorum’ diyen Naasen, çizdiklerinde savaş ve barış, ölüm ve yaşam gibi zıtlıkların bir arada yer aldığını anlatıyor.

Tarım işçilerinin çadır kenti Karagöçer’den Kader: Çadırda büyüdüm, hep kilitleyecek bir kapı hayali kurdum

Doğduğundan beri Adana'da tarım işçilerinin çadır kenti Karagöçer'de yaşayan, tüm günü çocuğun ve hayvanların bakımıyla geçen 21 yaşındaki Kader, “Artık bu çadırlarda yaşamak istemiyorum' diyor.

Haksız tahrik indirimleri faillere yol gösteriyor: Tuğba Dursun’un katilinden “ihanet” savunması

Tuğba Dursun’u öldüren Burhan Dursun, “İhaneti affedemezdim” sözleriyle kendini savundu, avukatı haksız tahrik indirimi talep etti. Pınar Gültekin'in katiline 'haksız takrik' indirimi verilmişti.

Adana'da kadınlar Kibar Özten davasında buluşuyor

Adana Kadın Platformu 17 Haziran'da görülecek olan Kibar Özten davasının ikinci duruşmasına çağrı yapıyor.

9 yıl sonra gelen kadın cinayeti yargılaması

2013 yılında Adana’da kaybolan ve bir daha haber alınamayan, yapılan soruşturmanın sonuçsuz kaldığı Zeynep Söğüt dosyası yeniden açıldı. Davada 3 sanık ‘tasarlayarak öldürme’ suçuyla yargılanıyor.

Şiddette maruz kalan Fide Uyarlar yaşadıklarını kamera ile görüntüledi, şiddet faili gözaltına alındı

Adana’da Fide Uyarlar, Gökhan K. hakkında, kendisine cinsel saldırı girişiminde bulunduğu, taciz ve şiddetine uğradığı gerekçesiyle şikayetçi oldu. Gökhan K. gözaltına alındı.

Adanalı Teber kadınlar: Çocuklarımızın beslenme çantası boş

Yoksulluk, erken yaşta evlilik, eğitime erişememe, işsizlik ve açlık tablosunda bir yaşam. Teber kadınlar anlatıyor: ‘Yorgunuz, dert anlatmaktan da yorulduk.’

‘Ayakta kalabilmek için her şeyden kıstık,  daha ne kadar kısabiliriz?’

Adana’nın Yüreğir ilçesinde yaşayan 2 esnaf biri emekli 3 kadın, geçinebilmek, dükkanlarını döndürebilmek için her şeyden kıstıklarını söylerken, geleceklerinden de endişeli.

Mandalina kokulu bahçelerde ağır sömürü

Mis gibi narenciye kokularının içinde, kadın ve çocuk işçilerinin emek sömürüsü... Bir tuvaleti bile çok gören bir düzen. En güzel mandalinayı yiyen ise biz değiliz!