adana

Mandalina kokulu bahçelerde ağır sömürü

Mis gibi narenciye kokularının içinde, kadın ve çocuk işçilerinin emek sömürüsü... Bir tuvaleti bile çok gören bir düzen. En güzel mandalinayı yiyen ise biz değiliz!

Şehir Hastanelerinde sağlıkçı olmak: 'Sinir hastası olduk'

“Gittikçe artan kriz yüzünden işimizi bırakamaz olmuşken üzerine eklenen pandemi nöbetlerimiz ve çalışma saatlerimizin artması psikolojik bunalımı beraberinde getiriyor.”

Geçim derdi ‘İyi ki çocuk sahibi olmamışım’ dedirtiyor

Düdüklü tencerede biriken buhar ısısı gibi kadınların sabrı da öyle birikmiş. Herkes patlayacak yer arıyor.

Ahh! Gülizar içimizi yaktın!

25 Kasım bildirisi dağıtırken, bildiri alan Hatice abla anlatıyor Gülizar’ın neresinden tutsan şiddete dokunduğun hikayesini. Gülizar’ın hikayesi içimizi yakıyor ama en çok da öfkemizi biliyor.

Veliler aidat vermeyince çocukları kliması bozuk prefabrik sınıfa verdiler

Adana'da veliler, Yeşilbağlar İlkokulunda aidat ödemek istemedikleri için çocuklarının kliması bozuk prefabrik sınıfta ders yapmak zorunda bırakılmasına tepki gösterdi.

Sunar’ın genç kalemleri kadına yönelik şiddete dikkat çekecek

Adana'dan Sunar Nuri Çomu Lisesi okul dergisi “Sunar’ın Genç Kalemleri” yeni sayısını kadın sorununa ayırdı. Derginin yeni sayısını Melisa Durak ile konuştuk.

Eşinin şiddetinden kaçan ve boşanmak isteyen kadın babası tarafından bıçaklandı

Adana'da eşinden şiddet gördüğü için boşanmak isteyen Ümmü Gülsüm A., boşanmak istediği için babası tarafından eve hapsedildi, bıçakla saldırı sonucu ağır yaralandı.

Adanalı kadınlar: Öldürülecek miyim korkusu ile yaşamak istemiyoruz

İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesinin ardından, karara tepkiler sürüyor. Kendilerini şiddete karşı güvende hissetmeyen Adanalı kadınlar öldürülme korkusu yaşamak istemediklerini söyledi.

Savaşla yıkılan hayallerini dayanışmayla inşa etti

Suriye’deki evi, okulu ve tüm geçmişi uçaklardan atılan bombalarla yerle bir edildikten sonra eğitimi ve hayalleri yarım kalan Suriyeli Diğlvin Ali hayallerini dayanışmayla inşa etti.

Çocukların anlatımları istismarı kanıtlarken savcı, sanık için beraat istedi

Adana’da 5 ve 11 yaşlarındaki kız çocuklarının 17 yaşındaki kuzenleri E.A. tarafından istismara maruz kalmasıyla ilgili görülen davada savcı sanık için beraat istedi. Dava 28 Mayıs’a ertelendi.

Fikriye Özbek’e 15 yıl ceza verildi: Fikriye’nin gördüğü şiddet göz ardı edildi

Adana’da yıllarca şiddet gördüğü eşini öldürme suçlamasıyla yargılanan Fikriye Özbek’e 15 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Hatimoğulları, kadınların koruma taleplerinin karşılanmasını Bakan’a sordu

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Ekmek ve Gül’de de yer alan kadınların tedbir taleplerinin reddine ilişkin haberleri üzerine konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Koruma kararı vermeyen karakol: Devlet her kadının başına polis dikemez

Emniyet’in, koruma kararlarının keyfi olarak uygulanmadığı haberlerini yalanladığı gün Adana’dan bir kadın savcılık yazısına rağmen koruma kararı alamadı.

Çocuklarını istismar eden M.A.K.’nın yargılandığı dava yeniden görüldü

Çocuklarını istismar suçundan 35 yıl ceza alan ancak kararın istinaf tarafından bozulduğu M.A.K’nın yargılandığı dava yeniden görüldü. Çocuklar yaşadıklarını tekrar anlatmak zorunda kaldı.

Okul müdürü hakkındaki taciz iddiası soruşturulmadı, kadına ‘hakaret’ davası açıldı

Taciz suçlaması ile hakkında şikayette bulunduğu okul müdürünün şikayeti üzerine hakkında dava açılan Sezen K. ‘hakaret ve tehdit’ iddiası ile hakim karşısına çıktı. Dava 13 Nisan’a ertelendi.

Adana’da kadın mahkûmlara 8 Mart dayanışma kartları gönderildi

Adana Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında cezaevlerinde bulunan kadın mahkûmlara dayanışma kartı gönderdi.

Torununu istismar eden erkek yaşı, hastalığı ve duruşmalara düzenli katıldığı için tutuklanmadı

Adana'da 4 yaşındaki torununu istismar eden 69 yaşındaki A.A, 28 yıl hapis cezası almasına rağmen yaşı, hastalığı ve duruşmalara düzenli katıldığı gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Fikriye Özbek’in tutukluluğunun devamına karar verildi

Şiddet gördüğü kocası Hakan Özbek'i öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Fikriye Özbek davasında tanıklar Fikriye Özbek’in anlatımlarını doğruladı ancak buna rağmen Özbek’in tutukluluğuna karar verildi.

‘4 aymış meğer çocuklarıma yaptıklarının bedeli!’

Adana’da kendi çocuklarına istismar suçundan 35 yıl ceza alan M.A.K.’nın cezasının bozulması ve tahliye edilmesine tepki gösteren çocukların annesi B.K., tepkisini yazdığı mektup ile dile getirdi.

İstismarcı baba tahliye edildi, anne B.K. isyan etti: Bu düzene ‘Dur’ diyelim

Çocuklarını istismardan 35 yıl 7 ay ceza alan M.A.K.’nin kararı Adana Bölge Adliye Mahkemesi 12’inci Ceza Dairesi tarafından jet hızıyla bozuldu. M.A.K. tahliye edildi.