adana

Mar&Bit işçileri LC Waikili’yi boykota çağırdı: Patron iflas diyor, 2 milyonluk arabaya biniyor

Adana’da tazminat hakları gasbedilmek istenen depremzede Mar&Bit işçileri, firmanın iş yaptığı LC Waikiki önünde eylem yaptı.

Deprem değil kötü yapılar, tedbirsizlik öldürdü

Kader kader diyorlar. Hayır! ben kabul etmiyorum. Deprem öldürmez, sağlıksız yapılan binalar öldürdü onca vatandaşımızı.

Seyhan Belediyesi, 14 okulda öğrencilere ücretsiz yemek verecek

‘Okullarda 1 Öğün Ücretsiz, Sağlıklı Yemek’ kampanyasına Seyhan Belediyesi de katıldı. Belediye 14 okulda öğrencilerin kahvaltı öğününü karşılayacak.

Yurt görevlisinden kadın öğrenciye ‘Neden bir erkekle yürüdün’ sorgusu

Adana Toroslar KYK Kız Öğrenci Yurdunda kalan bir kadın öğrenci erkek öğrenci ile vedalaştığı için polisin ve güvenlik görevlisinin sorgusuna maruz kaldığını anlattı.

Yıkıntılardan filizlenen çiçeklerin ressamı: Emine El Naasen

‘Ben hissettiklerimi, yaşadıklarımı çiziyorum’ diyen Naasen, çizdiklerinde savaş ve barış, ölüm ve yaşam gibi zıtlıkların bir arada yer aldığını anlatıyor.

Tarım işçilerinin çadır kenti Karagöçer’den Kader: Çadırda büyüdüm, hep kilitleyecek bir kapı hayali kurdum

Doğduğundan beri Adana'da tarım işçilerinin çadır kenti Karagöçer'de yaşayan, tüm günü çocuğun ve hayvanların bakımıyla geçen 21 yaşındaki Kader, “Artık bu çadırlarda yaşamak istemiyorum' diyor.

Haksız tahrik indirimleri faillere yol gösteriyor: Tuğba Dursun’un katilinden “ihanet” savunması

Tuğba Dursun’u öldüren Burhan Dursun, “İhaneti affedemezdim” sözleriyle kendini savundu, avukatı haksız tahrik indirimi talep etti. Pınar Gültekin'in katiline 'haksız takrik' indirimi verilmişti.

Adana'da kadınlar Kibar Özten davasında buluşuyor

Adana Kadın Platformu 17 Haziran'da görülecek olan Kibar Özten davasının ikinci duruşmasına çağrı yapıyor.

9 yıl sonra gelen kadın cinayeti yargılaması

2013 yılında Adana’da kaybolan ve bir daha haber alınamayan, yapılan soruşturmanın sonuçsuz kaldığı Zeynep Söğüt dosyası yeniden açıldı. Davada 3 sanık ‘tasarlayarak öldürme’ suçuyla yargılanıyor.

Şiddette maruz kalan Fide Uyarlar yaşadıklarını kamera ile görüntüledi, şiddet faili gözaltına alındı

Adana’da Fide Uyarlar, Gökhan K. hakkında, kendisine cinsel saldırı girişiminde bulunduğu, taciz ve şiddetine uğradığı gerekçesiyle şikayetçi oldu. Gökhan K. gözaltına alındı.

Adanalı Teber kadınlar: Çocuklarımızın beslenme çantası boş

Yoksulluk, erken yaşta evlilik, eğitime erişememe, işsizlik ve açlık tablosunda bir yaşam. Teber kadınlar anlatıyor: ‘Yorgunuz, dert anlatmaktan da yorulduk.’

‘Ayakta kalabilmek için her şeyden kıstık,  daha ne kadar kısabiliriz?’

Adana’nın Yüreğir ilçesinde yaşayan 2 esnaf biri emekli 3 kadın, geçinebilmek, dükkanlarını döndürebilmek için her şeyden kıstıklarını söylerken, geleceklerinden de endişeli.

Mandalina kokulu bahçelerde ağır sömürü

Mis gibi narenciye kokularının içinde, kadın ve çocuk işçilerinin emek sömürüsü... Bir tuvaleti bile çok gören bir düzen. En güzel mandalinayı yiyen ise biz değiliz!

Şehir Hastanelerinde sağlıkçı olmak: 'Sinir hastası olduk'

“Gittikçe artan kriz yüzünden işimizi bırakamaz olmuşken üzerine eklenen pandemi nöbetlerimiz ve çalışma saatlerimizin artması psikolojik bunalımı beraberinde getiriyor.”

Geçim derdi ‘İyi ki çocuk sahibi olmamışım’ dedirtiyor

Düdüklü tencerede biriken buhar ısısı gibi kadınların sabrı da öyle birikmiş. Herkes patlayacak yer arıyor.

Ahh! Gülizar içimizi yaktın!

25 Kasım bildirisi dağıtırken, bildiri alan Hatice abla anlatıyor Gülizar’ın neresinden tutsan şiddete dokunduğun hikayesini. Gülizar’ın hikayesi içimizi yakıyor ama en çok da öfkemizi biliyor.

Veliler aidat vermeyince çocukları kliması bozuk prefabrik sınıfa verdiler

Adana'da veliler, Yeşilbağlar İlkokulunda aidat ödemek istemedikleri için çocuklarının kliması bozuk prefabrik sınıfta ders yapmak zorunda bırakılmasına tepki gösterdi.

Sunar’ın genç kalemleri kadına yönelik şiddete dikkat çekecek

Adana'dan Sunar Nuri Çomu Lisesi okul dergisi “Sunar’ın Genç Kalemleri” yeni sayısını kadın sorununa ayırdı. Derginin yeni sayısını Melisa Durak ile konuştuk.

Eşinin şiddetinden kaçan ve boşanmak isteyen kadın babası tarafından bıçaklandı

Adana'da eşinden şiddet gördüğü için boşanmak isteyen Ümmü Gülsüm A., boşanmak istediği için babası tarafından eve hapsedildi, bıçakla saldırı sonucu ağır yaralandı.

Adanalı kadınlar: Öldürülecek miyim korkusu ile yaşamak istemiyoruz

İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesinin ardından, karara tepkiler sürüyor. Kendilerini şiddete karşı güvende hissetmeyen Adanalı kadınlar öldürülme korkusu yaşamak istemediklerini söyledi.