GÜNÜN TAVSİYESİ: Evde yapılan konservedeki tehlikeye dikkat
Yıllardır kışa hazırladığımız konserveler tehlikeli çıktı iyi mi? Ama tabi bunun belli koşulları var. Dikkat etmezsek zehirlenebiliriz.

Geçtiğimiz haftalarda Adana'da konserve menemeni yiyen aynı aileden 4 kişi hayatını kaybetti. Evrensel gazetesinden Eylem Nazlıer de Gıda Mühendisi Özdeş Bodur’a sormuş, "Evde yapılan konserveler zararlı mı, yapmalı mıyız?" diye. Bodur'un söylediklerine dikkat!
Bodur, özellikle evlerde yapılan konservelerin hijyen koşullarını barındırmadığı için 'Botulismus zehirlemesi'ne yol açabileceğini söylüyor. Konserve yerine de besinlerin dondurularak tüketilmesini gerektiğini öneriyor.

Konserve zehirlenmesi olarak bilinen Botulismus zehirlenmesinin, ‘Clostridium botulinium’ adı verilen ve çevrede yaygın olarak bulunan bir bakteri nedeniyle ortaya çıkan zehirlenme türü olduğunu, özellikle geleneksel usullerle yapılan yani evlerde üretilen konservelerde yeterli ısı uygulanamaması nedeniyle, kutudaki havasız şartlarda bakterinin çoğaldığını belirtiyor.

“Çok uzun süre yüksek sıcaklıkta kaynatmanız gerek. Sıcaklık uzaklaştıktan sonra bakteri yaşamaya başlıyor. Havasız ortamda da toksin oluşturuyor. Çoğalan bakteri toksin yani zehir üretiyor. Dünyada bilinen en ciddi toksin budur. Bunun 1 mikrogramı 1 milyon fareyi öldürebilecek düzeyde bir zehirdir. Toksin bulunan konservenin tüketilmesiyle de zehirlenme meydana geliyor. Gıdanın içerisinde bir anlamda zehir oluşmuş oluyor.”

Neyse ki besin zehirlenmelerine göre, çok yaygın bir zehirlenme türü değil bu. Ancak ölüm oranı çok yüksek olduğu için en önemli besin zehirlenmelerinden biri. Biz en iyisi mi dikkat edelim...  

İlgili haberler
Gıda paketlerinin üstünde yazan bu şeyler de ne?

Hazır gıdaların üstünde yazan o yüzdeler, o garip kelimeler, o bilmediğiniz dildeki ifadeler var ya....

Sağlık çalışanları ücretleri kesilmesin diye süt i...

'Çok çocuk doğurun' diyenler şimdi nerede? Kadınların süt izni hakkı gasbediliyor. Kadınlar ise ücre...

Gıda işçisi kadınlar anlatıyor: 1 Mayıs sesimizi d...

Kadın istihdamının en yoğun olduğu sektörlerden biri gıda sektörü. Esenyurt'ta gıda fabrikalarında ç...