GÜNÜN SÖZÜ: Kollontay’dan
Aslında yalnızca bir tek hayat değil, birçok hayat yaşadım… Her zaman ‘yaşamayı’ bildim ve bugün hala bu yeteneğe sahibim.

Bolşeviklerin yurtdışı bağlantılarını sağlayan, dünyanın ilk kadın elçisi olan, gittiği her yerde Sovyetler’i başarıyla temsil eden, kadının özgürleşmesini şiddetle savunan, işçilerin örgütlenmesinde önemli rol oynayan, çalışkanlığı ve disipliniyle Sovyet iktidarının kuruluşunda çok önemli rolleri olan Bolşeviklerin Halk Komiseri Kollontay kendi hayatını kaleme aldığı ‘Birçok hayat yaşadım’ kitabında özetliyor bu sözlerle yaşamını. Sözünü hatırlatırken kitabı tavsiye etmemekte olmaz.

”Aslında yalnızca bir tek hayat değil, birçok hayat yaşadım… Her zaman ‘yaşamayı’ bildim ve bugün hala bu yeteneğe sahibim” sözünün ardından da hayatının en önemli anını şöyle anlatıyor Kollontay; “Ve hayatımda en büyük ve en anlamlı anın hangisi olduğu sorulsa bana, hiç düşünmeden cevaplayabilirim: Sovyet iktidarının ilan edildiği an.”
Erken yaşta fark ettiği çelişkilerle kendine bambaşka bir yol çizen Kollontay, kendisinin de söylediği gibi “her zaman yaşamayı bilen” bir kadındı... 

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Aykırı bir kadın Mary Wollstonecraf...

Doğum gününde 18. yüzyılın aykırı kadını Mary Wollstonecraft ile tanışalım. Fransız devriminin tanık...

Clara Zetkin

Marksist siyasetçi, teorisyen, pedagog, gazeteci, uluslararası proleter kadın hareketinin kurucusu.....

Zehra Kosova: Sıradan işçi kadına övgü!

Tarihi değiştiren bir mücadelenin öznesidir o, hikayesini anlatarak da o tarihte kadınların da olduğ...