Seçim 2023
GÜNÜN ŞARKISI: Kilyana
Tara Mamedova’nın 8 yıl önce Hewler’de duyduğu, uzun süre kime ait olduğunu bilmediği ve uzun yıllar araştırıp derinlerden çıkardığı anonim eser ‘Kilyana’ ile hafta sonunu açalım.

Kürt Sanatçı Tara Mamedova, 5 yıllık aradan sonra ikinci albümüyle dinleyicilerinin karşısında. 7 eserden oluşan, etnik caz tarzındaki “Canlı Performans Live” albümü tüm dijital platformlarda yerini aldı. İki parçanın söz ve müziklerinin sanatçıya ait olduğu albümde üç anonim eser de yer alıyor. Mamedova, albümünde Kürtçe, Rusça ve Fransızca seslendirirken, albümünün aranjesi (düzenleme) müzisyen Olcay Bozkurt’a ait.

FARKLI DİLLERDEN EZGİLER

Paris’te müzik eğitimi aldıktan sonra başladığı sanat yaşamına Türkiye’de yaşayarak sürdürmeye karar veren Mamedova’nın, ikinci albümünün çıkış eseri ise “Yek Du Se”... Mamedova, Türkiye’ye yerleştikten sonra sözlerini yazdığı şarkıyı iki dilde seslendirdi. Mamedova’nın yine söz ve müziğinin kendisine ait olan “Ay Dil” parçası albümde öne çıkanlar arasında. Rus klasiklerinden “Kalina” adlı parça ise sanatçının özgün yorumu ile yeniden hayat buldu.
Mamedova, daha önce de çeşitli sanatçılar tarafından okunan ve çok sevilen anonim eserlerden “Pore Dayîkamin”, “Vengeyeno”yu ve “Min Bêriya Te Kir” parçasını da kendi tarzıyla yeniden yorumladı. Albümün en özel şarkılarından biri ise sanatçının 8 yıl önce Hewler’de duyduğu, uzun süre kime ait olduğunu bilmediği ve uzun yıllar araştırıp derinlerden çıkardığı anonim eser “Kilyana.”

GELİRİ ALMAN KÜRT ENSTİTÜSÜNE

Albüm tanıtım konserine hazırlanan sanatçı, albümün çıkması ile birlikte pek çok festivalde yer almak için hazırlanıyor. Mamedova, Diyarbakır, Van, Batman, Mardin, İzmir, Ankara ve İstanbul’da albüm tanıtım konserleri düzenleyecek. Tara Mamedova, albümün tüm gelirlerini Alman-Kürt Enstitüsü’ne (Deutsch- Kurdis Ches Kultur institut) bağışlayacağını duyurdu.


Hunermenda Kurd Tara Mamedova, piştê pênc sala albûma xwe ya duyemîn ve careka din derdikeve pêşberî mûzîkhezan. Piştê albûma ewil ya bi navê "Ax" albûma nû bi heft berheman pêkhatî bi terza caza etnîk bi performansa live' (zêndî) cîhê xwe di nav hemû performansê dijîtal de girtiye.
Vê albûmê da du heb berhem gotin û mûzîkên wan yên wê bi xwe ne sê berhem gelerî, yek sitrana Rûsa ye gelerî yek jî sitrana hostayê mûzîka Kurdî û cîhê wî payebilind Hunermend Şivan Perwer e.
Hunermenda hêja sitranê xwe bi sê zimana sitraye Kurdî, Rûsî û Firensî, pîştê perwerdeya mûzîkê li Parîsê girt biryar da jiyana xwe ya hunerî li Tirkiyê berdewam bike. Aranjeya albûmê mûzîkjen Olcay Bozkurt kiriye.
Mamedova ev albûma duyemîn e bi çend zimana ve sitraye berhema here berbiçav " Yek Du Sê" ye. Piştê Mamedova li Tirkiyê cîh bû ev sitrana gotinê wê bi xwe nivisîne bi du zimana sitraye.
Berhema Mamedovayê ya duyemîn " Ay Dil "dîsa gotin û mûzîk bi xwe çêkiriye. Berhema navê wê "Kalina" jî, ji kilasîkên Rûsa ye lê bi terz û şîroveya Mamedovayê careka din rih hate ber.
Herdû berhemên bi navê "Porê Dayîka min" û " Vengeyeno" gelek hunermendên cûrbecûr xwendine Mamedovayê jî bi terza xwe careka din şîrove kiriye.
Sitrana "Min Bîrya Te Kir"gotin û mûzîka wê ya hostayê mezin Şivan Perwer e ev berhem di dîroka mûzîka kurdî de nayê jibîrkirinê lê careka din bi terz û awaza hunermend Mamedovayê ve derkete holê.
Sitrana di albûmê da ya here taybet jî "Kilyana "ye Mamedovayê heşt sal berê li Hewlêrê guhdar kiribû lê piştî lêkolîneke dirêj nehat zanîn ev sitrana kî ye, Mamedovayê ev sitrana geleriye taybet derxist holê.
Hunermend Mamedova aliyê çand û hunera Kurdî de xwe berpirsiyar dibîne, Mamedova hemû qezenca albûmê jî, ji bo çand û hunera kurdî baxişandiye Deutsch- KurdischesKulturinstitut (Enstîtûya Kurdî ye Elman) Ev Enstîtûya li Elmaniyayê mehên borî de bi pêşengtiya Aranjorê albûma Axê Hakan Akay ve hatiye avakirin.
Hunermend haziriya danasîna albûmê dike, bi derketina albûmê ve berê Tirkiyayê, welêt û derveyî welêt jî haziriya gelek beşdarbûnên hîhrîcana dike. Demeke kin de serî de Amed, Wan, Êlih, Mêrdîn, Îzmir, Enqere û Sitenbolê de konsêrê xwe de benda hemû hezkiriyên xwe ye.

Albümü Spotifty'dan dinlemek için TIKLAYIN.

İlgili haberler
GÜNÜN BİLİM KADINI: Irène Joliot-Curie

Bilim kadını Irène Joliot-Curie sadece bilime yaptığı katkılarla tanınmadı, 2. Dünya Savaşı’nda faşi...

GÜNÜN DİKKATİ: Eğitime en az para harcayan 3’üncü...

OECD’e göre, eğitime en az para harcayan 3’üncü ülke Türkiye. Türkiye'de yüksek öğrenim görmüş olanl...

GÜNÜN HATIRLATMASI: 6284 sayılı Kanun ‘toplumsal c...

MEB, Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ni etkinlik...