GÜNÜN ŞARKISI: Ayağa kalkıyoruz
Tahterevalli Müzik Grubu, geçen yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için yapmıştı bu şarkıyı. Yeniden hatırlayalım ve bugün haykıralım...

Tahterevalli Müzik Grubu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için “Ayağa Kalkıyoruz” isimli şarkısını yayımladı. Çeşitli sosyal medya kanalları ve çevrim içi müzik platformlarında dinleyicisiyle buluşan şarkıyı, İzmir’den 10 kadın seslendirdi. 

Şarkıyı besteleyen Tahterevalli Müzik Grubu yaptığı yazılı açıklamada toplumsal düzenin günlük hayatımızdaki izlerinin peşine düşen şiirleri ezbere alıp kimi zaman şiirin bir satırını kimi zaman şiirin fikrini kimi zaman da dizelerini bestelediklerini belirtti.

Şarkıyı hem kadınların hem siyahların hak savunuculuğunu yapan Maya Angelou’nun, 1978’de yayımlanan ve Faris Kuseyri çevirisiyle Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan “Kafesteki Kuşun Şarkısı” kitabındaki “Ayağa Kalkıyorum” şiirden hareketle oluşturduklarını ifade eden grup, açıklamasında, “Kitabı okuduğumuzda bizi en çok etkileyen şiir “Ayağa Kalkıyorum” oldu. Bu şiiri, bir esin kaynağı ve hareket noktası olarak alıp şarkının sözlerini oluşturduk. 8 Mart günü için yola çıkan bu şarkıyı, sokaklarda eşit ve özgür bir yaşam için mücadele eden tüm kadınların mücadelesine, Maya Angelou’nun adalet için çaldığı bir ıslık olarak iletiyoruz ve büyüyen kadın mücadelesine alanlarda eşlik etmesini diliyoruz” dedi.

Önümüzdeki günlerde yeni bestelerini yayınlayacaklarını da duyuran grup, isim tercihlerini ise şu sözlerle ifade etti: “Tahterevalli’yi, Bertolt Brecht’in ünlü şiirinde geçen ve mevcut sömürü sistemi içindeki uzlaşmaz çelişkilerin anlatımına yeni bir metafor katmış olduğu ‘bütün düzen bir tahterevalli aslında’ sözüne atfen taşımaya çalışıyoruz.”

“Ayağa Kalkıyoruz!” şarkısının sözleri ise şöyle:

Beni tarihe kaydedebilirsiniz

Acı sözlerle yalanlarla

Beni yerin dibine batırabilirsiniz

Ama uçuşan bir toz gibi

Ben yine ayağa kalkıyorum

Beni sözlerinizle vurabilirsiniz

Gözlerinizle yaralayabilirsiniz, beni

Nefretinizle öldürebilirsiniz

Ama hava gibi su gibi

Ben yine ayağa kalkıyorum

Korkulu geceleri geride bıraktık

Utanan tarihin evinden çıktık

Acıdaki geçmişten şafaklara doğru

Biz yine ayağa kalkıyoruz


İlgili haberler
8 Mart’a doğru: 8 Mart kimin günü?

8 Mart'a doğru kadınların ortak dertlerine, mücadelesine ve birlikte neler yapabileceğimize yakından...

8 Mart kimin günü?

Lyon’da, Meşhed’de New York’ta, Şikago’daki grevlerin ve hatta bunlardan önceki ve sonraki kadın müc...

8 Mart: Her ‘tarih’in bir tarihi vardır!

8 Mart’ı 8 Mart yapan tarihi, emekçi kadınların mücadelesinin tüm dünya kadınlarına mirasını, bu kök...