GÜNÜN RAKAMI: Türkiye “ölü kadınlar ülkesi”
Kadın cinayetlerinin yüzde 80’i silahlarla işleniyor. Silahla işlenen suçların neredeyse yüzde 95’i ruhsatsız silahlardı.

*Türkiye İstatistik Kurumu’na göre ortalama 10 kadından dördü erkek şiddetine maruz kalıyor.

*Kadın cinayetlerinin yüzde 80’i silahlarla işleniyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı Bireysel Silahlanmaya Dair 2017 Yılı Raporu’na göre Eylül 2017 itibarıyla 63.453 adet silah ruhsatı verilmiş ve silahla işlenen suçların neredeyse yüzde 95’i ruhsatsız silahlarla işlendi.

*Umut Vakfı “2016 yılındaki Kadın Cinayetlerinin Haritası”na göre, cinayetlerin yüzde 20’sinde ise kadınlar dövülerek, boğularak, yüksekten atılarak katledildi.

*Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan ‘Suç Atlası’ Türkiye’de 2011-2014 yılları arasında suç oranları yüzde 58 arttığını, 2004-2014 yılları arasında şiddet, taciz ve tecavüz suçlarının 14 kat arttığını ortaya koyuyor.

*TÜİK verilerine göre 2009 yılında 562 cinsel suç işlendi, 2015’te bu rakam 5340’a çıktı, yani 10 kat artış gerçekleşti.

*Türkiye’de kadına yönelik şiddetin önlenmesi boşanmanın önlenmesi kadar ciddiye alnmıyor. Türkiye’de en az bir kez boşanmış olanların oranı toplam nüfusun sadece yüzde 4,4’üne tekabül ederken 2012'de başlayan boşanma danışmanlığı 81 ilde hizmet veriyor. Buna karşın, her 3 kadından birinin şiddete uğradığı bilinirken, hala 2 ilde sığınma evi bulunmuyor.


Kaynak: HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in 25 kasım dolayısıyla Türkiye’de kadın cinayetlerine zemin hazırlayan politik söylem ve eylemlerin tespiti, kadın cinayetlerin ardındaki siyasi sorumluların açığa çıkarılması için verdiği araştırma önergesi 


İlgili haberler
Kadın cinayetleri ve ‘Ne yapmalı?’

Kadın cinayetleri en büyük yaramız. Her ay onlarca kadın için çeltik atıyoruz ölümlere. Burhaniye’de...

GÜNÜN RAKAMI: Geçen yıla oranla bu yıl kadın cinay...

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü yaklaşırken kadın cina...

GÜNÜN RAKAMI: Kadınları en çok şiddet öldürüyor

Avrupa Konseyi’nin verilerine göre 16-44 yaşları aralığında kadınların ölüm nedenleri arasında kanse...