GÜNÜN İLGİNCİ: 400 kişiyi etkileyen gizemli dans salgını
Frau Troffea adlı bir kadınla başladığı düşünülen 1518'de Strasburg'da baş gösteren bir hastalık, birçok insanın bir şekilde durmadan dinlenmeden dans etmesi şeklinde ortaya çıktı.

Ortaçağ’ın 1518 yılında Haziran ayında Frau Troffea isimli bir kadın birden heyecanlı bir şekilde sokakta dans etmeye başlar ve bu durum 6 gün sürer. 1 hafta içinde 34 kişi kadınla beraber dans etmeye başlar. 1 ay içinde ise bu sayı 400'e yükselir. Dans edenlerden bazıları kalp krizi, inme veya yorgunluktan ölür. Durum ciddileşince kentin ileri gelenleri çözüm olarak dans edenlerin yanına müzisyen yollamış ve bununla da kalmayıp insanların kolay dans edebilmeleri için meydanlar oluşturmuşlardır. Çünkü o zamanki düşüncelerine göre bu hastalığın tek tedavisi insanları gece gündüz dans ettirmektir. Tabii bu "tedavi" ters teper ve sayısız kişinin ölümüne yol açar. Hiçbir önlem kendinden geçenleri geri döndüremez. Sonra her şey başladığı gibi aniden biter.


Strasburg’daki bu olayın arka arkaya gelen büyük kıtlıkların ertesinde yaşandığı söylenir. Sebebi hala bilinmeyen bu olayın gerçekliğinin de ne kadar çarpıtıldığı bilinmiyor elbette. Söylenceye göre yoğun bir baskı altında yaşayan halkın, kötü beslenmenin ve bunun getirdiği ölümlerin etkisiyle böylesine bir hezeyana kapıldığı ve dayanılmaz bir stres etkisiyle böylesi bir toplumsal transa geçmiş olacağı şekilde tarihte yerini alır bu olay.

İlgili haberler
GÜNÜN İLGİNCİ: Tarihten 5 İlginç Gebelik Testi

Bugün hamile olup olmadığınızı öğrenmenin hem bilimsel hem de kolay pek çok yöntemi var. Tabii bu yö...

GÜNÜN İLGİNCİ: 7 kız kardeşin uzun saçlarının gari...

Annelerinin saçlarına sürdüğü garip bir madde yüzünden arkadaşlarının alaylarıyla baş etmek zorunda...

GÜNÜN İLGİNCİ: Yüzü Uv ışınlarında korumak için yü...

Çin’de kadınların beyaz ten rengine sahip olmasından dolayı Uv ışınlarından korunmak için yüzlerine...