GÜNÜN RAKAMI: Belediye başkan adaylarının 385’i kadın, 2504’ü erkek
Yerel seçim öncesi aday listelerinde yine kadınları görmezden gelen bir tablo ortaya çıktı: Bugüne kadar açıklanan toplam 2889 belediye başkan adayının sadece 385’i kadın.

Eşitlik Adalet Kadın Platformu, 1 Şubat 2019 Cuma gününe kadar partilerin açıkladığı belediye başkan adaylarına ilişkin verileri değerlendirdi.

Buna göre; bugüne kadar açıklanan toplam belediye başkan adayı sayısı 2889. Bu adayların 385’i kadın, 2504’ü erkek.

Eşitlik Adalet Kadın Platformu’nun verilerine göre,
* AKP’nin açıkladığı 75 il belediye başkan adayının sadece bir tanesi kadın (Gaziantep Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin).
* AKP listelerinde 634 ilçe belediye başkanı içindeki kadın sayısı ise 14. AKP 709 belediye başkan adayı açıkladı. Adaylardan, 15’i kadın 694’ü erkek. Bu da adayların yüzde 2.1’inin kadın olduğu anlamına geliyor.
* CHP’nin 51 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece ikisi kadın (Aydın Belediye Başkan Adayı Özlem Çerçioğlu ve Amasya Belediye Başkan Adayı Arife Serpil Saraçoğlu).
* Açıklanan 785 ilçe belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 39.
* Tüzüğünde kadın kotasını yüzde 33’e çıkaran CHP’nin açıkladığı 836 belediye başkan adayının yalnızca 41’i kadın. Bu da, yüzde 4.9’unun kadınlardan oluştuğu anlamına geliyor. Yani CHP, kendi tüzüğünde yer alan yüzde 33 kadın kotasına yaklaşmış bile değil.
* MHP 31 ilde belediye başkan adaylığı açıkladı ve bu adayların sadece iki tanesi kadın (Tunceli Belediye Başkan Adayı Mücella Saler ve Şırnak Belediye Başkan Adayı Bahar Cavlak).
* MHP’nin açıkladığı toplam 744 ilçe belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 12. Toplama bakıldığında, 775 belediye başkanının 14’ü kadın 761’i erkek.
* İyi Parti’nin 29 ilde açıkladığı belediye başkan adayları arasında hiç kadın aday yok. Açıklanan 93 ilçe belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı ise 4. Toplama bakıldığında, 122 belediye başkanının dördü kadınlardan, 118’i erkeklerden oluşuyor.
* Saadet Partisi’ndeki kadın aday sayısı en düşük seviyede. Saadet Partisi’nin 22 ilde açıkladığı belediye başkan adayları arasında kadın aday yok. Açıklanan 239 ilçe belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı iki.
* HDP’de ise tablo diğer partilerden farklılık gösteriyor. HDP, toplam 208 il ve ilçede kadınları eş başkan adayı olarak gösterdi. HDP’den illerde öne çıkan kadın adaylardan bazıları şöyle: HDP Van Büyükşehir Belediye adayı Bedia Özgökçe, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hülya Alökmen Uyanık, Mardin Büyükşehir Belediye başkan adayı Necla Figan Altındağ...

‘ADİL, DEMOKRATİK VE İLKELİ DEĞİL’
Açıklanan kadına aday sayılarının adil olmadığını vurgulayan Eşitlik Adalet Kadın Platformu Sözcüsü Gülseren Onanç, partilerin demokratik olmadığını söylüyor: “Kadınların aday gösterilmemesi, hem ilkesiz hem de anti demokratik bir durum olarak karşımızda. Gösterilen adaylarla anladık ki, kadının siyasette adı yok. Adaylarla bunu tescillemiş oldular. Kadınların bu kadar görmezden gelinmesi aynı zamanda kadın seçmenin de yok sayıldığı anlamına geliyor. Öfkeliyim, isyan ediyorum. Hiçbir şekilde, adil, demokratik ve ilkeli değil.” 

‘SİZE OY VERMEYECEĞİZ’
Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Genel Başkanı Nuray Karaoğlu da kadınların yerel siyasetten uzak tutulmasına tepkili: “Kadınların siyasi parti üyelikleri günümüzde artarken, partilerin karar verici organlarında ve karar alma mekanizmalarında görünürlükleri oldukça azdır. Kadınları görmezden gelen siyasiler artık inandırıcılıklarını ve samimiyetlerini yitirmişlerdir. Yüzyıllardır yapılan ‘kadına yönelik’ erkek ittifakınızdan vazgeçmez; ‘toplumsal şiddet’ olarak yorumladığımız eril anlayışınızla ve erkek politikalarınızla hızla yüzleşmezseniz sizlere inanmamaya devam edeceğiz ve size oy vermeyeceğiz.”

Kaynak: Bianet


İlgili haberler
Partilerin kadın aday karnesi: Otur, sıfır!

Seçime girecek yedi partinin 4 bin 200 adayından 939'u, yani yüzde 22.3’ü kadınlardan oluştu. Sadece...

Aday listeleri ve seçim beyannameleri ‘kadınları’...

Yanıtı kadın örgütleri veriyor: Canan Güllü, seçmen listeleri için ‘kotaya sıkıştırılmış kadınlar’ y...

GÜNÜN RAKAMI: 50 bin 292 muhtarın sadece 674’ü kad...

Türkiye Muhtarlar Derneği’nin verilerine göre 31 bin 963 mahalle, 18 bin 329 köy olmak üzere toplam...