GÜNÜN PORTRESİ: Emma Pieczynska-Reichenbach
Emma Pieczynska-Reichenbach İsviçre’de kadın hakları ve kölelik karşıtlığı için verdiği mücadele ile geçirdi yaşamını.

Emma Pieczynska-Reichenbach 19 Nisan 1854’te Paris’te doğdu. Beş yaşında anne ve babasını kaybetti. Cenevre ve Neuchâtel’de koruyucu ailelerde büyüdü.

Polonyalı entelektüel Stanislas Pieczynski ile tanıştı ve evlenerek Paris’e yerleşti, 1875’te de birlikte Polonya’ya yerleştiler. Polonya’daki kız çocukların eğitim seviyesinin düşük olması karşısında şaşkınlığa düştü ve okuma yazma dersleri vermeye başladı.

1881’de tedavi için İsviçre’ye döndü. Leukerbad’da Amerikalı doktor ve onu kadın hakları hareketinin fikirleriyle tanıştıran Harriet Clisby ile tanıştı. Boşandıktan sonra Cenevre’de liseden mezun oldu ve 1885’ten itibaren Cenevre Üniversitesi’nde tıp okudu. 1889’da ABD’ye gitti ve burada örgütlü kadın hareketi ile tanıştı. 1891’de İsviçre’ye dönerek tekrar çalışmaya başladı.

Bern’de Helene von Mülinen ile tanıştı, beraber yaşamaya başladı. Cenevre’deki ilk İsviçre Kadın Çıkarları Kongresi’ne katıldı. Sağırlık nedeniyle doktorasını yapamadı. Cinsellik eğitimi üzerine tezi 1898’de L’école de la pureté (Safiyet Okulu) başlığı altında yayınlandı. Aynı zamanda Uluslararası Fuhşu Kaldırma Federasyonu kurucusu olan Josephine Butler ile tanıştı ve kısa süre sonra derneğin yönetim kuruluna seçildi. 1891’de Union des femmes de Genève’yi (Cenevre Kadınlar Birliği) kurdu. Von Mülinen ve diğerleriyle birlikte 1900 yılında İsviçre Kadın Dernekleri Federasyonu’nu (BSF) kurdu.

10 Şubat 1927’de Lozan’da yaşamını yitirdi. 


İlgili haberler
GÜNÜN PORTRESİ: Betty Bausch-Polak

'Holocaust’u yaşayan yaşama dört elle sarılır' sözünü tüm yaşamına ilke edinen Betty Bausch-Polak sa...

GÜNÜN KADINI: Bedia Muvahhit

200’ü aşkın oyunda sahne alan Bedia Muvahhit’in ilk sahneye çıkan iki kadından biri olduğunu biliyor...

Nazilere direnen doktor Margarete Blank

Bir meslektaşının ihbarı sonucu Naziler tarafından 8 şubat 1945'te idam edilen Dr. Margarete Blank’i...