GÜNÜN ÖNERİSİ: When They See Us!
4 bölümlük mini bir dizi olan ‘When They See Us!’ gerçek bir hikayeyi anlatıyor. Dizinin yazarlarından biri ve yönetmeni olan Ava DuVernay! İse Sundance Film Festivali’nde ödül alan ilk siyahi kadın.

ABD’de 80’lerin en önemli olaylarından Central Park Beşlisi’ni anlatan Netflix dizisi ‘When They See Us’ta 1989’da dördü 14, biri de 16 yaşında olan 5 çocuğun New York’taki Central Park’ta koşuya çıkan Trisha Ellen Meili’ye tecavüz ve darpla suçlanmasını konu ediniyor.

Medyada büyük ses getiren davada yapılan incelemede Trisha Ellen Meili’nin vücudunda 5 gence ait DNA örnekleri bulunamamış ve hiçbir şekilde doğrudan kanıt bulunamamıştı.
Ancak 5 genç tecavüz, hırsızlık, darp gibi suçlamalarla 6 ve 13 yıl arasında hapis cezası almıştı.

Dönemin iş adamı şimdiki ABD Başkanı Donald Trump ise o dönem New York Daily News’a tam sayfa reklam vererek 5 gencin ‘idam cezası’ alması gerektiğini ve polisleri de göreve çağırdığını duyurmuştu.

2002 yılında Matias Reyes adlı tecavüzcünün başka bir suçtan yakalanması ve zanlının Trisha Ellen Meili’ye de tecavüz ettiğini itiraf etmesi ile 5 gencin masumiyeti kanıtlandı ve serbest bırakıldılar.

Olay sonrası ‘Central Park Beşlisi’ olarak bilinen Raymond Santana, Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaam ve Korey Wise yanlışlıkla suçlandıklarına dair açtıkları davada 40 milyon dolarlık tazminata hak kazandılar.

Film sonrası 5 gencin çocuk yaşta haksız yargılanmaları ve savcıların tutumu ise olayı yeniden hatırlattı ve dünyada büyük yankı buldu.

Olayda yer alan savcılardan Linda Fairstein ise film sonrası yeniden hedef haline geldi. Davada çocuklara işkence altında ifadesinin alınması kanıt olmamasına rağmen suçlu bulunmasında pay sahibi olduğu belirtilen Fairstein için 100 binin üzerine imza toplandı. Olayın ardından eski savcı bulunduğu 2 dernekteki görevinden istifa etti.

Fairstein’in kitap anlaşmaları da dizi sonrası iptal oldu. Yayınevi yaptığı açıklamada "Linda Fairstein ile ilişkimizi sonlandırmaya karar verdik. Başka yorumda bulunmayacağız" ifadelerini kullandı.


İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Mevsim değişikliklerine dikkat!

Aniden bastıran yağmurlara kendini bir gösterip sonra kaybolan ve yerini soğuğa bırakan güneşe yani...

GÜNÜN ÖNERİSİ: KEİG’den yerel yönetimlere öneriler...

KEİG, ‘belediyelerde toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımının kurumsallaştırılması’ ve ‘kadınların s...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Sıcak havalarda rahat uyumak için 1...

Bunaltıcı yaz geceleri uykuya dalmak zor oluyor mu? Sıcak hava, nem, ter ve sonuç uykusuz geceler......