GÜNÜN ÖNERİSİ: Kışın antioksidan içeren besinler tüketin
Kışın her şeye boş verip fazla kilolarınızla yazın bir anda karşılaşmayın. İşte size bağışıklığınızı güçlü, kilonuzu dengede tutmak için öneriler.

Beslenme Uzmanı Ezgi Yaşar, kış aylarında gribal enfeksiyonlara yakalanmamak ya da kolay atlatabilmek için bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerektiğini söylüyor. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için de en önemli faktör beslenme.

“Dünya Sağlık Örgütü, antioksidan besinlerden oluşan zengin beslenmenin hastalıklara karşı koruyucu olduğunu belirtiyor. Antioksidan besinler, içerisinde A, C, E vitaminleri ve selenyum ve çinko minerallerini yüksek oranda bulunduran besinlerdir ve güçlü bir bağışıklık sistemi için bu besinlerin tüketimi arttırılmalıdır” diyen Ezgi Yaşar’ın önerileri şöyle:

ŞOK DİYET DEĞİL, DÜZENLİ BESLENME
Kış aylarında yoğun un ve şeker içeren tatlı ve yağlı besinlerin tüketimi artıyor. Günlerin kısa, gecelerin uzun olması ve havaların soğumasına bağlı olarak dışarıda yapılan fiziksel aktiviteler azalıyor. Kalın kışlık kıyafetler nedeniyle beden algısı azalıyor, kilo alımı kolaylaşıyor.

Bahar geldiğinde ise aniden farkına varılan kilo alımına hızlı çözümler aranıyor, oldukça sağlıksız şok diyetlere, detokslara, ödem atıcı ya da laksatiflere yönelim oluyor.

Bu sağlıksız ve kalıcı olmayan çözümler yerine kışın kilo kontrolü sağlamak ve sağlıklı beslenmeyi bir alışkanlık haline getirmek oldukça önemli.

KIŞIN DA KİLONUZU DENGEDE TUTUN
Kışın kilo kontrolünü sağlamak için de kolaylıkla yapabileceğimiz şeyler var.

- Havaların soğuması, daha fazla karbonhidrat, protein ya da yağ almanızı gerektirmez, günlük enerji alımına dikkat etmelisiniz.
- Öğün atlamayın.
- Ara öğün herkes için şart değil. Eğer ana öğünler arasında acıkıyor ya da ana öğünde gereğinden fazla yiyorsanız, sağlıklı atıştırmalar yapın.
- Bağışıklığın güçlendirilmesi için meyve suyundan ziyade meyvenin kendisini tercih edin. Böylece hem porsiyon kontrolü sağlayın hem de posadan zengin bir şekilde beslenin.
- Mutlaka haftada iki gün kuru bakliyat tüketin.
- Günlük su alımına dikkat edin. Kilo başına 30 ml suya vücudunuzun ihtiyacı olduğunu unutmayın.
- Hareket edin. Dünya Sağlık Örgütü, haftalık 150 ile 300 dakika fiziksel aktivenin kilo kontrolüne etkisi olduğunu söylüyor.

İlgili haberler
GÜNÜN MUCİZESİ: Zencefil

Bin yıldır dertlere derman veren bir bitki zencefil. Neye iyi gelir, neye dermandır peki bu kök? Gel...

GÜNÜN DİKKATİ: Kilo verememenizin sebebi hastalık...

Yeme içmenize dikkat etmenize rağmen hâlâ şişmanlıyorsanız, uzmanlar bu durumun hipotiroidi, diyabet...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Regl öncesi gerginliği beslenme ile...

Adet öncesi gerginlik pek çok kadının ortak sorunu... Doğru beslenme ile sıkıntılarınızı hafifletmek...