GÜNÜN ÖNERİSİ: Haydi balkonları rengarenk çiçeklerle şenlendirelim
Hava ısındı, toprak uyandı. Balkonlar rengarenk çiçeklerle şenlenmeye başladı. Peki, balkonda hangi çiçekler yetiştirilir? İşte size birbirinden mis kokulu öneriler

Havalar bir gün sıcak bir gün soğuk giderken, baharın geldiğini anlayamadık. Kışın bir an önce geçmesini, baharın gelmesini sabırsızlıkla bekliyordum. Zira benim için bahar doğal gazı kapattığım zaman geldi.  Geçen sene eylül ayında bir balkon sevdası tuttu beni; küçük kızım bir saksı orkide getirmişti. Bakmasını öğrenene kadar bütün çiçeklerini döktü. Bir ara da işyerinde dağıtılan zeytin fidanlarından getirdi, onu da bir saksıya diktim, tuttu. Orkide ve zeytin fidanıyla başladım bu sevdaya. Sonbaharda olduğumuz için kışın soğuktan etkilenmeyen, yapraklarını dökmeyip yeşil kalan hatta çiçek açan bitkilerden balkonumda yetiştirebileceklerimi seçtim. Yaz kış açan sarkık minik papatyalar, siklamen çiçeği, yılbaşı çiçeği, çok uzun süre dayanan semizotu yapraklı yubi çiçeği (bir çeşit ipek çiçeği), Arap yasemini, bizim oralarda ful denir kat kat küçük kokulu çiçekler açar, Japon gülü, kasımpatı balkonumuzdaki yerlerini aldı. Sonra da iki kutuyu yan yana getirip üstüne salona döşenen parkelerden üç tanesini koydum.Üstüne büyükçe bir minder arkasına, yanlarına minderler koyup kendime güzel bir sedir, oturma alanı yapmış oldum. Çok da rahat oldu. Tabii ki ben bunları yapmaya uğraşırken çocuklar da benimle epey eğlendiler kış geldi ne uğraşıyorsun deyip dalga geçtiler. Buna rağmen ben ısrarla devam ettim. Her yağmur yağdığında minderlerimi içeri taşıyordum. Güneş açınca da tekrar çıkarıyordum. İşte bir de bu yüzden baharı sabırsızlıkla bekledim.


Hepimiz de az çok bir çiçek merakı vardır. Hangi evin kapısını çalsak balkonu, bahçesi bir karış toprağı bile olmasa odanın içinde cam kenarında, sehpaların üzerinde irili ufaklı saksıların içinde yeşil yapraklı bikiler, duvarın bir tarafına iple sardırdığımız sarmaşıklar veya Afrika menekşeleri mutlaka vardır. Balkonu ve bahçesi olanların ise daha fazla seçeneği olur. Balkonu olanlar da küpeli çiçeği, hüsnü yusuf çiçeği, cam güzeli, begonya gibi çiçekler, bahçesi olanlarda ise ortancalar, papatyalar, akşam sefaları aslan ağızları gibi çiçekleri görebiliriz. Bunlar yetişmesi kolay fazla bakım istemeyen hemen her türlü toprakta yetişebilen çiçekler. Ben de balkonuma yetiştirmesi, bakımı kolay uzun süre çiçek açabilenleri seçtim. Lale, sümbül gibi tek sefer açan soğanlı bitkileri seçmedim, eğer böyle çiçekleri seviyorsanız çiçekleri bittikten sonra soğanını saklayıp bir dahaki sene yeniden ekip çiçeklendirebilirsiniz.

HANGİ ÇİÇEK NASIL YETİŞTİRİLİR?

İlgi değil su isteyen Çuha:
Önce rengarenk çuha çiçeklerini uzun bir yer saksısına yan yana diktim. Saksıyı da dışarıya pencere önüne koydum.
Çuha çiçeklerinin sizden beklentisi bol su. Suyunu eksik tutmadığınız zaman sürekli çiçek açtığını göreceksiniz.


Karanfil Şebboy kardeşliği:
Karanfilleri ve şebboyları tek saksılara diktim. Karanfiller ve şebboylar bol ışık isterler ama yazın kızgın güneşte kalmamaları gerekir.
Fısfısla yapraklarına su tutulmasından hoşlanırlar, toprakları nemini kaybetmemeli bir de sulama sonrası saksıların tabağında su kalmamalı yoksa bu su çiçekleri çürütür.Sıcağı sevmez ama güneş ister; Şakayık:
Şakayıkları da uzun yer saksısına diktim. Onu da çuha çiçeklerinin yanına pencere kenarına koydum. Şakayık çiçeği rüzgarı ve yerinin değiştirilmesini sevmez pencere önü onun için ideal bir yer.
Aydınlık ve bol ışık ister ama hemen hemen tüm çiçekler gibi çok sıcağı sevmez. Sulamasının da üç dört günde bir yapılması gerekir.
Rengarenk Sardunya:
Şimdi uzun bir yer saksısına da sardunyaları dikeceğim. Sardunyaların her ne kadar bakımı kolay gibi görünse de bazı ihtiyaçlarına dikkat etmek gerekir; çok sıcaktan ve rüzgardan hoşlanmazlar. Toprağın her tarafına su gelecek şekilde haftada iki kere sulamak, saksı tabağında su biriktirmemek gerekir. Ha bir de kuruyan çiçekleri ve budanan dalları üzerinde istemez.

Bol çiçekli Petunya:
Son olarak petunyayı duvara astığım çengele taktım. Çünkü petunya güneş ışığını çok sever gölgeli ortamları sevmez. Sık sık gübrelemek ya da besin vermek gerekir ki bol çiçek açsın: Susuzluğa dayanamaz, kurumuş çiçeklerini ve dallarını temizlemek gerekir ki yeni filizleri ve çiçekleri çıksın.

Petunyayı da astıktan sonra bütün çiçeklerim yerlerine yerleşmiş oldu. Sabahları erkenden sularını kontrol etmek, kurumuş dallarını ve çiçeklerini ayıklamaktan başka yapacağım bir iş kalmadı.Yorgun argın iş dönüşünde yemek bulaşık derdine başlamadan bir soluk almak için sedire oturup çiçeklerime bakarak bir kahve içmeyi hak ettim. 


Kaynak: Evrensel


İlgili haberler
Kardelen çiçekleri cesaret ve umut veriyor

Dersim’in dağlarında karların erimesi ve havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan kardelen çiçekl...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Biraz çiçek yer misiniz?

Bol güneşli ışıl ışıl bir havada çimlere uzanıp mis gibi çiçek kokularını içinize çektiğinizi hayal...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çiçeklerimiz için evde sıvı gübre y...

Günün önerisi sitemizin takipçisi Fatma Şahin'den evde organik atıklar ile basit şekilde çiçeklerimi...