GÜNÜN ÖNERİSİ: Çiçeklerimiz için evde sıvı gübre yapımı
Günün önerisi sitemizin takipçisi Fatma Şahin'den evde organik atıklar ile basit şekilde çiçeklerimiz için sıvı gübre yapabiliriz, nasıl mı?

Bunun için en az beş litrelik plastik kapaklı bir kap, yarım metre serum hortuma ihtiyacımız var. (çok ucuz bir malzeme, birçok yerde ve eczanelerde satılıyor)
Evde günlük çöpe attığımız her türlü meyve ve sebze atıkları, yumurta kabuklarını bu kabımızda biriktiriyoruz. Fotoğrafta görüldüğü gibi kavanozun kapağında serum hortumu genişliğinde bir delik açıp hortumu malzemelere değmeyecek şekilde geçirip etrafını sakız veya benzer bir madde ile kapatıyoruz. Diğer ucunu içi su dolu olan bir şişeye daldırıyoruz. Böylece hem kötü kokunun yayılmamasını hem de küflenmeyi önlüyoruz. Malzeme biriktikçe üzerine ilave edebiliriz. Yaklaşık bir hafta sonra tabanda biriktikçe bu sıvı gübreyi azar azar çiçeklerinize dökebiliriz. Bir süre sonra suyu bitince posayı çiçek ekimi için toprakla karıştırarak kullanabilirsiniz. Bu yöntemle hem ekolojiye katkıda bulunmuş hem de çiçeklerinizi daha sağlıklı büyütmüş olursunuz.

İlgili haberler
Kardelen çiçekleri cesaret ve umut veriyor

Dersim’in dağlarında karların erimesi ve havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan kardelen çiçekl...

GÜNÜN TAVSİYESİ: Evde yapılan konservedeki tehlike...

Yıllardır kışa hazırladığımız konserveler tehlikeli çıktı iyi mi? Ama tabi bunun belli koşulları var...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Biraz çiçek yer misiniz?

Bol güneşli ışıl ışıl bir havada çimlere uzanıp mis gibi çiçek kokularını içinize çektiğinizi hayal...