GÜNÜN MESAJI: İlknur Üstün’den
‘Kadınlar yoksul ve yoksun olmasınlar; eğitim görsünler, tacize, tecavüze uğramasınlar istiyoruz. Eğer bu suçsa biz bu suçu hep birlikte işledik ve işliyoruz.’

Tutuklu hak savunucusu İlknur Üstün cezaevinden bir mesaj gönderdi.

Kadınlar yoksul ve yoksun olmasınlar; eğitim görsünler, tacize, tecavüze uğramasınlar istiyoruz. Eğer bu suçsa biz bu suçu hep birlikte işledik ve işliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisinde yasama çalışmasında bulunanlar, kamu idaresinde bu çalışmalara destek verenler ve tüm çalışma yaptıklarımız da bu suça ortaktır o zaman.”


İlknur Üstün, İstanbul Büyükada’da 5 Temmuz’da gözaltına alınmış, 13 gün sonra mahkemeye çıkarılarak ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldıktan sonra savcının itirazı üzerine tutuklanmıştı. Milletvekili Aylin Nazlıaka ile bir mesaj gönderdi. “Bu mücadeleyi en demokratik zeminde ve şeffaf biçimde yaptık. Biz hep şiddetsiz bir dünya talep ettik. Bu talebimizi bundan sonra da seslendirmeye devam edeceğiz.
İlknur Üstün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nde, kadına yönelik şiddeti önleme amaçlı yasalarda çok emeği olan bir kadın. İlknur Üstün ayrıca Kadın Koalisyonu Koordinatörü ve insan hakları savunucusu. Ankara Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden sonra aynı üniversitenin kadın çalışmaları yüksek lisans bölümüne devam etti. Kadın örgütlerinde aktif olarak yer aldı. KADER Ankara Şube Başkanlığı yaptı. Kadın Koalisyonu Türkiye Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Toplumsal cinsiyet ve yerel siyaset üzerine araştırmaları ve dergilerde yazıları yayımlandı. Kadınları ilgilendiren pek çok yasal mevzuatın takibini yapan, kadınların haklarının ilerletilmesi için mücadele eden kadın aktivistlerden biriydi.
Evinde yapılan aramada İlknur Üstün’ün defterine de el konulmuştu; Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Ankara Şubesi “O defterde göreceğiniz tek şey, kadınların ayrımcılığa ve şiddete karşı nasıl direndiğidir... Şiddetsiz bir dünya için mücadele eden arkadaşlarımız tehdit değil, hepimizin güvenliğinin garantisidir. İlknur’u, Nalan’ı ve gözaltındaki diğer hak savunucusu arkadaşlarımızı en kısa sürede aramızda görmek istiyoruz.” demişti.

İlgili haberler
Gözaltındaki hak savunucuları yalnız değildir!

138 kadın ve LGBTİ+ kuruluşu ortak bir metin yayınlayarak 5 Temmuz’da Büyük Ada’da gözaltına alınan...

Türkiye, övündüğü İstanbul sözleşmesine ne kadar u...

Hükümetin birçok kez ‘ilk imzacısı biziz’ diyerek övündüğü İstanbul Sözleşmesi ne getiriyordu, Türki...

Şiddetin boyutu: Kocası elektrikle işkence yaptı,...

Dini nikahlı eşinden akılalmaz işkenceler gören Gülfidan Sepil, defalarca karakola gitti. Ama ancak...