GÜNÜN KADINI: Paulette Goddard
Adını bilmediğimiz bir kadın oyuncu.. Modern Zamanlar ve Büyük Diktatör gibi filmlerin kadın oyuncusu ile tanışıyoruz bugün; Paulette Goddard

3 Haziran 1910 yılında doğan ve asıl adı Marion Pauline Levy olan Paulette Goddard yahudi bir ailenin tek çocuğuydu. Anne babası o henüz küçük bir çocukken boşandığı için Goddard annesinin yanında büyüdü. Bu dönemlerde babası ile hemen hemen hiç ilişkisi olmadı. Yaşamın bu dönemlerinde en büyük desteği dayısından gördü. 1940'larda, ünlü bir Hollywood yıldızı olmasının ardından babası ile yeniden görüşse de ilişkileri pek de iyi gitmedi. Dayısı Charles Goddard, onun Florenz Ziegfeld' ın Ziegfeld Follies’te model olarak iş bulmasında yardımcı oldu. 1924'ten 1928'e kadar burada çalışan Paulette Goddard, aynı dönemde eğitim hayatına da devam etti. 

SİNEMA YAŞAMI

Sahneye ilk çıkışını 1926 yılında Ziegfeld’de No Foolin adlı oyunla yapan Goddard, ertesi yıl The Unconquerable Male oyunu ile ilk kez bir rol dahilinde sahneye çıkmış olur. Bu dönemde adını Paulette olarak değiştirmiş, babasının soyadını bırakıp annesinin kızlık soyadı olan Goddard 'ı kullanmaya başlar. 1926'da kendisinden hayli büyük olan, zengin yazar Edgar James ile evlendi fakat anlaşamayıp 1930 yılında yüklü bir nafaka alarak boşandı.  1929'da imzaladığı anlaşma sonrasında annesi ile birlikte Hollywood'a gelen Goddard, sonraki birkaç yıl içinde Laurel ve Hardy'nin kısa filmleri de dahil olmak üzere çeşitli filmlerde küçük roller aldı.The Kid from Spain, Roman Scandals ve Kid Millions gibi uzun metrajlı filmlerde daha önemli roller almayı başardı. Paulette Goddard'ın 1932'de Charlie Chaplin ile tanışmasının ardından ikili arasında Modern Zamanlar ve Büyük Diktatör gibi klasikleşecek sinema çalışmalarını da içeren sekiz yıllık yakın bir ilişki başladı. Chaplin, Goddard'ın Roach Studios'daki kontratını satın aldı ve ona Modern Zamanlar filminde rol verdi. Bu film Goddard'ın film kariyerinin dönüm noktası oldu ve onu ünlü bir yıldız haline getirdi. Bu uzun iş ve özel ilişki boyunca ikili, Chaplin'in Beverly Hills'deki evinde birlikte yaşadılar. Chaplin ve Goddard'ın ilişkisi, birliktelikleri boyunca evlenip evlenmedikleri konusunda bir açıklama yapmamaları nedeniyle kamuoyunun muhafazakar kesimleri için sürekli olarak tartışma konusu oldu.  

Paulette Goddard, 1938 yapımı The Young in Heart, Dramatic School ve 1939 yapımı The Women filmleri ile Hollywood'da yıldız bir oyuncu haline geldi. Paulette Goddard, Rüzgar Gibi Geçti filmindeki Scarlett O'hara rolü için düşünülmesine rağmen Charlie Chaplin ile olan tartışmalı ilişkisi nedeniyle -dönemin tutucu Amerikası göz önünde bulundurulduğunda- bu rolü kaçırdı. En başarılı filmlerinden biri de başrolünde oynadığı 1945 yapımı Kitty adlı filmdir.  1940'ların sonlarına gelindiğinde Paulette Goddard'ın kariyeri eski ışıltısını kaybetti. Bu dönemlerde birkaç film çevirdi. Başrolde oynadığı son filmleri İngiliz yapımı olan A Stranger Came Home ve Charge of the Lancers (1954) filmleriydi. Kariyerinin son dönemlerinde çeşitli tiyatro çalışmalarına katıldı. 1955 yılında televizyon için çekilen The Women filminde 1939'daki rolünden farklı bir rolü canlandırdı. Son rolü ise 1972 yılında yapılan The Snoop Sisters filminde idi. 

SON DÖNEMLERİ

Paulette Goddard, Charlie Chaplin ile yaşadığı ilişkinin ardından 1944 - 1949 yılları arasında Burgess Meredith ile evli kaldı. 1958'de ise Erich Maria Remarque ile evlendi ve Remarque'ın 1970'teki ölümüne dek onunla birlikte yaşadı.  Goddard, göğüs kanseri teşhisi ile uzun süre tedavi gördü ve hastalığı yendi. Daha sonra hayatının sonuna kadar yaşayacağı İsviçre'ye yerleşti. 80. doğum gününe birkaç ay kala 23 Nisan 1990'da hayata gözlerini yumdu. 

Kaynak: Vikipedi, Sinematürk ve ekşisözlük

İlgili haberler
Gamze Taşcıer İçişleri Bakanı’na sığınmaevindeki k...

CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şiddet gör...

Muğla’da öldürülen Zeynep Şenpınar için kadınlar t...

Muğla’da öldürülen Zeynep Şenpınar için düzenlenen televizyon programında sendika temsilcileri, üniv...

Analık izni nedeniyle prim ödenmemesi ayrımcılıktı...

Performans koşulunu sağladığı halde sırf analık izni kullandığı için kadın işçinin performans primin...