GÜNÜN KADINI: Judith Auer (Vallentin)
Alman faşizmine karşı direnen kadınlardan biri daha, Judith Auer (Vallentin). Judith 27 Ekim 1944’te elinde kızının fotoğrafı, giyotinle idam edildi.

“Tam da kızımı düşündüğüm için komünistim ve komünist kalacağım”

Judith Auer (Vallentin) 19 Eylül 1905’te Zürih’te doğdu, 27 Ekim 1944’te Berlin-Plötzensee’de öldürüldü. Faşizme karşı bir direniş savaşçısıydı.

Babası yazar Franz Vallentin’di. Aile, 1907’den beri Berlin’de yaşıyordu. Judith ve kız kardeşi Ruth önce özel bir okula, ardından liseye devam ettiler. Ebeveynlerinin 1917’de erken ölümünden sonra, varlıklı bir Yahudi aile tarafından büyütüldüler. Diğer iki ikiz kardeş, Andreas ve Gabriele, önce bir çocuk bakımevine daha sonra bir aileye büyütülmek için verildi. Judith Vallentin, kısa süre sonra mali nedenlerden dolayı terk etmek zorunda kaldığı piyanist olma hayalleri doğrultusunda müzik okumaya başladı.

1924’te Komünist Gençlik Derneğine (KJVD) katıldı ve 1925’te Berlin’e taşındı. Burada 1926’da KPD aktivisti Erich Auer ile evlendi (1939’da boşandı). 1927’de KPD’ye katıldı. 1928’de eşiyle Moskova’ya gitti ve orada Komünist Enternasyonal’in ofisinde çalıştı. Kızları Ruth, 1929’da doğdu. Auer para kazanmak için daktilo ve stenoyu öğrendi. Almanya Komünist Partisi’nin (KPD) bir kurumunda işe girdi ve kuzeni Maxim Vallentin’in yönetimindeki agitprop grubu “Das Rote Sprachrohr/Kızıl Megafon”a katıldı. 1933’ten itibaren antifaşist bilinçlendirme çalışmalarında aktifti ve yeniden silahlanma ve savaş tehdidine karşı broşürler dağıttı.1937’de Berlin’deki Oberspree’deki AEG kablo fabrikasında iş buldu. Diğer direniş gruplarıyla beraber çalışan kaynakçı Fritz Plön çevresindeki direniş grubuyla temasa geçti. Auer, direniş grubunun finansmanını yönetti ve özellikle Thüringen’deki Theodor Neubauer ve Magnus Poser ile iletişim kurmayı sağlayan kurye hizmetleri için iş seyahatlerini kullandı. Hamburg’dan kaçan Franz Jacob’u birkaç ay boyunca evinde sakladı. 7 Temmuz 1944’te işyerinde tutuklandı. ‘Halk Mahkemesi’ tarafından Bruno Hämmerling ve Franz Schmidt ile birlikte idam cezasına çarptırıldı ve 27 Ekim 1944’te Berlin-Plötzensee’de elinde kızının bir fotoğrafını tutarak giyotine gönderildi. Mahkemede kızını düşünüp düşünmediği sorulduğunda, “Tam da kızımı düşündüğüm için komünistim ve komünist kalacağım” diye cevap verdi. Kızı Ruth, Judith’in kız kardeşi Gabriele tarafından Berlin’in doğusunda bir yazlık evde saklandı. Ruth, Gabriele ve erkek kardeşi Lucas, Holokost’tan “yarı Yahudi” oldukları için kurtuldular. Gabriele’nin ikiz kardeşi Andreas bir komünist olarak Rusya’ya kaçtıktan sonra Sovyet çalışma kampında yorgunluktan öldü. Kızına Judith’in adını veren kız kardeşi Ruth da ailesiyle birlikte kaçmayı başardı, Paris üzerinden İsviçre’ye gitti ve Şubat 2002’de İsrail’de öldü.


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Sömürgeciliği dert edinen Zimbabweli...

Afrika'da sömürgecilik, gerilla savaşı, özellikle çocuklarına daha iyi bir gelecek sunmak için çabal...

GÜNÜN KADINI: Heloise Ruth First

Güney Afrikalı apartheid karşıtı aktivist, gazeteci ve sosyolog Heloise Ruth First 4 Mayıs 1925'te J...

GÜNÜN KADINI: Antonie Möbis

Nazilere karşı aktif mücadele içinde yer alan işçi, komünist, politikacı Antonie Möbis ile tanışın.