GÜNÜN KADINI: Sömürgeciliği dert edinen Zimbabweli yazar Yvonne Vera
Afrika'da sömürgecilik, gerilla savaşı, özellikle çocuklarına daha iyi bir gelecek sunmak için çabalayan kadınların, yaşamlarını anlatan Zimbabweli yazar Yvonne Vera…

Zimbabweli yazar Yvonne Vera 19 Eylül 1964'te o zamanlar adı Rodezya olan Zimbabwe'de doğdu, 19 Ağustos 2005'te Kanada'da öldü.  

Vera'nın anne ve babası öğretmendi. Luveve ve Mzilikazi Ortaokulu'nda okuduktan ve Bulawayo'da yüksek okuldan mezun olduktan sonra ilk olarak Bulawayo'daki Njube Lisesi'nde İngilizce öğretmenliği yaptı.

Orada, 1987'de evlendiği Kanada'dan turist olarak gelen bir sırt çantalı gezgin ve öğretmen olan gelecekteki eşiyle tanıştı.

1986'dan itibaren Kanada, Toronto'daki York Üniversitesi'nde İngiliz edebiyatı, sanat tarihi ve film eğitimi aldı. York Üniversitesi'nde Kolonyal Bölgenin Hapishanesi teziyle doktora yaptı.

1995'te kendini tamamen yazmaya adadığı Zimbabve'ye döndü.Kitaplarının ana konusu Rodezya'daki sömürgecilik ve Bantus'un gerilla savaşıdır.

Çalışmaları, hayatlarını asla planlayamayan ve kontrol edemeyen insanların savunmasızlığını ele aldı.

Sahip olduklarını kaybetmemek için korkuyla onlara yapışıp kalan erkekler ve çocuklarının daha iyi bir yaşam sürdürmesini hayal eden kadınları anlattı.

Kişinin ayrılık ve ölüm zamanlarında kendini gerçekleştirmesine odaklanmış romanlardı. Gerilla savaşıyla iç içe yaşama, travmatik ve tabulaştırılmış konuları ele almasına olanak verdi: Şiddet, soygun, ensest, kürtaj, çocuk istismarı, ataerkillik, rüşveti kayırma...

Öte yandan, bölgenin doğası, ataları, gelenekler, siyahlarla beyazların ilişkileri de romanlarında anlatıldı. Hayati bir duygusallıkla, sonunda onun kadın edebiyatındaki yerini sağlamlaştıran bir Afrikalı kadın imajı yarattı. Yvonne Vera, Zimbabwe'nin en ünlü yazarlarından biriydi. 1995'ten 1997'ye kadar Bulawayo Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak ders verdi. 1997'den 2003'e kadar Bulawayo'daki Ulusal Galeri'yi yönetti. 2004 yılının sonunda Zimbabwe'den ayrıldı, Kanada'ya gitti. Toronto'da 40 yaşında menenjitten öldü.Yvonne Vera, 2019 yılında Margaret Busby'nin New Daughters of Africa/Afrika'nın Yeni Kızları antolojisine dahil edildi.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Nwanyeruwa

Nijeryalı Nwanyeruwa insanlardan vergi alınmak istenmesine karşı 25 bin kadını ayaklandırmış dönemin...

GÜNÜN KADINI: Tecavüze karşı mücadele eden Kongolı...

Savaşta tecavüze maruz kalan Kongolu kadınlarla dayanışan ve sığınma merkezi açan İnsan Hakları Akti...

GÜNÜN KADINI: Guatemala yerlilerinin hakları için...

Kanlı katliamlar yaşamını sarıp sarmalamışken Maya halkları için barış savunuculuğu yapan ve Nobel B...