GÜNÜN KADINI: Jane Gray Cannon Swisshelm
Jane Gray Cannon Swisshelm gazeteci, kölelik karşıtı ve kadın hakları savunucusuydu.

Jane Gray Cannon Swisshelm 6 Aralık 1815’te doğdu, 22 Temmuz 1884’te öldü. Amerikalı bir gazeteci, yayıncı, kölelik karşıtı ve kadın hakları savunucusuydu. New York Tribüne gazetesine alınan ilk kadın gazetecilerden biriydi. Pittsburgh, Pennsylvania’da yazar olarak ve Minnesota, St. Cloud’da yayıncı ve editör olarak çalıştı. Washington DC’de devlet memurluğu yaparken dönemin ABD Başkanı Andrew Johnson’a yönelik eleştirisi nedeniyle işinden atıldı ve paralel olarak çalıştığı gazete kapandı.

Swisshelm, Pittsburgh, Pennsylvania’da İskoç-İrlanda kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası bir tüccar ve emlak spekülatörü idi. Jane henüz sekiz yaşındayken 1823’te, babası ve bir kardeşi tüberkülozdan öldü ve ailesi zor koşullarda yaşamaya başladı. Jane, kadife üzerinde dantel yapımı ve boyama işinde çalıştı. On iki yaşında, o zamanlar devlet okulu olmadığı için birkaç haftalığına yatılı okula gönderildi. Eve döndüğünde, tüberküloz hastalığının ilk aşamasında olduğunu öğrendi. Annesi zaten dört çocuğunu hastalıktan kaybetmişti. Çocuklarıyla Pittsburgh dışındaki bir köy olan Wilkinsburg’a taşındı ve bir mağaza açtı. Jane 1830’da köy çocukları için dersler vermeye başladı. 18 Kasım 1836’da 20 yaşında Cannon yakındaki bir kasabadan James Swisshelm ile evlendi. 1838’de James kardeşi Samuel ile iş yapmak istediği Kentucky, Louisville’ye taşındılar. Jane’in kölelikle ilk karşılaştığı yer burası oldu. Yakınlarda çocuklarını köle olarak satan bir adam vardı. Otobiyografisinde gördüklerini ve duyduğu hikayeleri yazdı. 1839’da, kocasının karşı çıkmasına rağmen hasta annesine bakmak için Philadelphia’ya taşındı. Annesinin ölümünden sonra, Pennsylvania’da -okul dışı- bir kız seminerini yönetti.

Bu süre zarfında Swisshelm, ölüm cezasına karşı makaleler yazdı. Kölelik karşıtı bir gazete olan Özgürlük Ruhu ve diğer gazetelerde, şiirler ve makaleler yazmaya başladı. Özgürlük Ruhu’nun ve benzer temalı Albatross’un kısa sürede kapanması sonrası 1847’de Saturday Visiter gazetesini kurdu. Gazete ülke çapında 6 bin tiraja ulaştı. Kadınların mülkiyet haklarını savunan birçok yazı yazdı. 17 Nisan 1850’de New York Tribüne için çalışırken ABD Temsilciler Meclisinin gazeteciler galerisine kabul edilen ilk kadın muhabir oldu. 1857’de eşinden boşandı ve bir dizi gazeteyi kontrol ettiği Minnesota’daki St. Cloud’a taşındı. Yazma ve konuşma yoluyla kölelik karşıtlığını ve kadın haklarını destekledi. Saint Cloud Visiter’de yazan Swisshelm, köle sahibi ve 1847’de bölgeye yerleşen Hintli bir tüccar olan Sylvanus Lowry’ye karşı özel bir savaş yürüttü. Politik olarak etkili olan bölgede, Lowry 1856’da Bölge Konseyi’ne girmiş ve kentin belediye başkanı olarak seçilmişti. Swisshelm ona karşı yazılarını ve pratikte mücadelesini sürdürdü. Lowry, iç savaşın başlamasına bağlı olarak kurduğu çetelerle gazetesine saldırdı, yıktı, matbaa makinelerini yakındaki nehre attı. Swisshelm kısa süre sonra başka bir matbaa için para topladı ve mücadeleye devam etti.

22 Temmuz 1884’te hayata gözlerini kapadı.


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Florence Onye Buchi

Cinsiyetçilik, ırkçılık ve sınıf farklılıkları konulu romanlarında Afrikalı kadınları anlatan Nijery...

GÜNÜN KADINI: Elisabeth Maldaque

Elisabeth Maldaque (Elly) 5 Kasım 1893’te Erlangen’de doğdu, 20 Temmuz 1930’da Regensburg’da öldü. R...

GÜNÜN KADINI: Rosa Jochmann

Faşizme karşı kararlı bir mücadele yürüten Rosa Jochmann, toplama kampından sağ kurtuldu ve ölünceye...