GÜNÜN KADINI: Rosa Jochmann
Faşizme karşı kararlı bir mücadele yürüten Rosa Jochmann, toplama kampından sağ kurtuldu ve ölünceye kadar savaşa, faşizme karşı mücadelesini sürdürdü.

19 Temmuz 1901'de Viyana'da doğan Rosa Jochmann, faşizme karşı kararlı şekilde mücadele eden bir sosyal demokrattı. Partinin sol kanadını temsil etti. Ravensbrück Toplama Kampı'ndan sağ olarak kurtuldu, 28 Ocak 1994'te ölünceye kadar savaşa, yabancı düşmanlığına ve faşizme karşı mücadelesi durmadı. 

Rosa Jochmann, 1901'de Viyana'nın 20. bölgesi Brigittenau'da bir çamaşırcı ve demir dökümcünün altı çocuğundan dördüncüsü olarak doğdu. Rosa, ortaokulun 8. sınıfına kadar okudu. Annesi 41 yaşında çamaşırhanede çalışmaktan bitkin düşerek öldü. Rosa henüz 14 yaşındaydı. Rahibe veya öğretmen olmak istemesine rağmen fabrika işçisi olarak kardeşlerine ve babasına bakmak zorunda kaldı.1915-1916 yılları arasında Simmering şekerleme fabrikası Victor Schmidt & Sons'da çalışıyordu. 1916'da Simmering'deki Ariadne kablo fabrikasında savaş nedeniyle zorunlu çalıştırılan bir işçiydi. 1917'de Apollo mum fabrikasında (bugün Unilever) işçi olarak çalışırken kimya işçileri birliğinde görevli oldu. Babası Karl Jochmann Moravyalı Sosyal Demokratların üyesiydi; onun aracılığıyla genç Rosa sosyal demokrasiyle tanıştı, gösteri ve toplantılara katıldı. Babası 1920'de 44 yaşında öldü. 1920'de Rosa Jochmann, Simmering merkezli Auer şirketinde işçi ve işyeri temsilciliği üyesi olarak çalışmaktaydı. 1925 yılında kimya sendikasının sekreteri oldu. Bu işlevi 1932'ye kadar sürdürdü. Sendika sekreteri olarak Sosyal Demokrat İşçi Partisi'ne (SDAP) katıldı.1926'da Jochmann, Viyana'daki işçi yüksek okulunda ilk kursa katıldı ve Döblinger Schlössl'deki parti okulununi ilk yüksek lisans kursunun seçkin işçileri arasındaydı. Sonra hızla partinin tepesine yükseldi. 1932'de Avusturya sosyalist kadınlarının merkezi sekreteri oldu ve 1933'te SDAP federal yürütme kuruluna seçildi.1934'te, Şubat çatışmaları sırasında, parti liderliği için radyo haberlerinin stenografistiydi. Partinin, 12 Şubat 1934'te Dollfuss I diktatörlüğü tarafından yasaklanmasından sonra, eski parti yönetimini (yasadışı) temsil etti. Siyasi çalışmalarına Josefine Drechsler kod adı altında devam etti. Ağustos 1934'te, Wiener Neustadt'ta bir yeraltı operasyonu nedeniyle tutuklandı ve ardından bir yıl hapse ve üç ay polis gözaltısına mahkum edildi. Şansölye Kurt Schuschnigg, Almanya ile "bağlantı"dan kısa bir süre önce işçi hareketi ile uzlaşmaya çalıştığında, son kez önde gelen parti ideoloğu Otto Bauer'in yanına gitti. Nefretle sosyal demokrasinin gerici kanadının faşizmle (Avusturya faşizmi) uzlaşmasının tanığı oldu.

Mart 1938'de tekrar tutuklandı, ancak iki gün sonra serbest bırakıldı. Ülkeyi terk etmeyi reddetti ve şehirde Salzgries'deki bir Yahudi tekstil dükkanında çalışmaya başladı.Kaçması teklif edilse de, Rosa Jochmann Viyana'da kaldı ve 22 Ağustos 1939'da savaşın başlamasından hemen önce tutuklandı ve koruyucu tutuklama emriyle aylarca Gestapo hapishanesinde tutulduktan sonra Mart 1940'da "İstenmeyen dönüş" notu ile Ravensbrück toplama kampına gönderildi (Mahkum numarası 3014). Kamp yönetimi ile mahkumlar arasındaki aracıydı. Ravensbrück'te, diğer şeylerin yanı sıra, sanayi bloğunda altı ay yemekten yoksun bırakılarak karanlık hücrede tutuldu ve zorunlu çalıştırıldı.1945 baharında kamp Sovyet birlikleri tarafından kurtarıldığında, Rosa Jochmann, hastalara bakmak için diğerleri ile birlikte kaldı ve Avusturya hükümetinin vatandaşlarını ülkeye getirmesini boşuna bekledi. Sonunda, arkadaşı Friedl Sedlacek ile kendi inisiyatifiyle Viyana'ya gitti. Viyana'daki evinin bombalandığını gördü. Nasyonal Sosyalist sahiplerinin kaçtığı Döbling'deki "arileştirilmiş" bir Yahudi villaya taşınma teklifini reddetti ve yıllarca tek odalı bir yerde barındı.

Döndükten sonra hemen 1967 yılına kadar parti yönetim kurulunun üyesi olduğu SPÖ'de siyasi faaliyetlerine başladı. Partide sol kanadın temsilcisi olarak kabul edildi.19 Aralık 1945'ten 16 Mayıs 1967'ye kadar Ulusal Konsey (V.–XI. yasama dönemi) için SPÖ milletvekili, 1956'dan 1967'ye kadar SPÖ parti yürütme organı üyesi ve SPÖ başkan yardımcısıydı. 1959'da SPÖ kadın komisyonu başkanı oldu.1967'de Rosa Jochmann, siyasi görevlerinden bir istisna dışında istifa etti; sadece Sosyalist Özgürlük Savaşçıları Federasyonu (Avusturya'daki eski Devrimci Sosyalistlerin birliği) başkanı olarak görevini sürdürdü.Hayatı boyunca aşırı sağa ve anti-Semitizme karşı bir mücadele etti. Çok sayıda konferans verdi ve çağdaş bir tanık olarak deneyimlerini ve tutumlarını yurtiçinde ve yurtdışında okul ve kongre ziyaretlerinde aktardı. Son olarak 1993'te, ikinci cumhuriyetin en büyük gösterisi olan FPÖ'nün yabancı düşmanı referandumuna karşı yapılan ışık denizi eyleminde konuşmacıydı.1981'de, 80. doğum günü vesilesiyle Viyana şehrinin fahri vatandaşı seçildi.28 Ocak 1994'te Rosa Jochmann Viyana'daki Hanusch Hastanesinde kalp krizinden öldü.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Ho Jong-suk

Hayatı boyunca kadınların esaretten kurtuluşu için mücadele eden Kuzey Koreli Ho Jong-suk ile tanışı...

GÜNÜN KADINI: Sophie Scholl

Güneşin parladığı bir günde hakkında idam cezası verilen bir kadın, başı dik Nazi yargıcına dönerek...