GÜNÜN KADINI: Ilse Stöbe’nin gazetecilikten sosyalist mücadeleye uzanan yaşamı…
Karşılaştığı tüm engellere rağmen mücadeleden hiç vazgeçmeyen Ilse, Nazi faşizmine karşı yürüttüğü gizli görevlerle Sovyetler Birliği'ne çalıştı.

17 Mayıs 1911 yılında Berlin'de dünyaya gelen alman gazeteci Ilse Stöbe, 1930'lu yıllardan itibaren faşizme karşı aktif mücadele yürüttü. Rote Kapelle (Kızıl Orkestra) üyesi bir gazeteci olan Ilse Stöbe, sekreter ve stenografist olarak eğitimini tamamlayarak, Rudolf Mosse yayınevinin reklamcılık servisinde çalıştı. Zekası ve başarısıyla şef redaktör Theodor Wolff'un dikkatini çeken Ilse,1929 yılı sonlarına doğru Almanya Komünist Partisi'ne (KPD) üye olup,1930'ların başlarından itibaren Sovyetler Birliği Kızıl Ordu'sunun askeri istihbarat servisi için çalışan editör Rudolf Herrnstadt ile arkadaş oldu. Herrnstadt, onu da Sovyet gizli servisinin çalışmalarına dahil etti. 1931'de Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin direktifiyle Herrnstadt'la birlikte gizli bilgiler toplayıp SSCB'ye iletmek üzere bir grup oluşturdu. Tüm bunların yanı sıra 30'lu yıllarda İsviçre gazetesinin temsilcisi olarak çalışma sürdürdü. Burada da kendini gizlemek adına NSDAP'ye üye oldu ve 1934'ten itibaren NSDAP Dış Örgütlenme Polonya Sorumlusu oldu. Orada diplomat Rudolf von Scheila ile tanıştı. 1939 sonbaharında Berlin'e geri döndü ve Federal Dışişleri Bakanlığı'nın enformasyon bölümünde çalışmaya başladı. Burada ileriki dönemde birlikte yaşayacağı gazeteci Carl Helfrich ile tanıştı. Geçici olarak Dresden'deki Lingnerwerke AG'nin reklam bölümünde çalışan Ilse, Prag ve Bratislava'ya iş gezilerine gitti. Daha sonra da Federal Dışişleri Bakanlığı'ndaki görevine devam etti. "Alta" kod adıyla 1941 baharında Sovyetler Birliği'ni, yaklaşan Alman saldırısı konusunda uyardı. Ancak Sovyet yetkilileriyle temasa geçmedeki zorluklar nedeniyle hem kendisinin hem de Sovyet paraşütçülerin Almanlar tarafından tutuklanmasına yol açtı.

12 Eylül 1942'de tutuklandıktan sonra, 14 Aralık'ta İmparatorluk Savaş Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırıldı. 22 Aralık'ta Kızıl Orkestra/Rote Kapelle üyesi arkadaşlarıyla birlikte Berlin-Plötzensee'de öldürüldü. 

İlgili haberler
Nazilere karşı mücadele eden Ütücü Katharina Felle...

Hayatını ütü yaparak kazanan Katharina Fellendorf, Nazilere karşı Almanya Komünist Partisi içinde mü...

Nazilerin eserlerini yasakladığı Lea Grundig

Alman ressam ve grafik sanatçısı, politikacı ve Doğu Almanya Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği Başkanı...

Nazi avcısı Beate Klarsfeld

Eşiyle birlikte Nazi katillerinin izini süren, onların yakalanması, suçlarının açığa çıkması ve tutu...