Seçim 2023
GÜNÜN KADINI: Biyomedikal Mühendisi Mekka Şerif Mahamat
Çad’ın tek kadın biyomedikal mühendisi olan Mekka Şerif Mahamat, ülkesinde ilaç üretiyor. Aynı zamanda kurucusu olduğu merkezde birçok kadına güzellik eğitimi veriyor.

Afrika’nın en yoksul ülkelerinden biri olan Çad’ın tek kadın biyomedikal mühendisi Mekka Şerif Mahamat, ülkesinde ilaç üretiyor.

Çad’da liseyi tamamladıktan sonra, Sudan’ın başkenti Hartum’daki Bilim ve Teknoloji Kadın Koleji Biyomedikal Mühendisliği Bölümünden mezun olan 30 yaşındaki Mahamat, ardından Afrika Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisans yaptı.

FARMASÖTİK İLAÇLAR ÜRETİLMESİNE KATKI SAĞLIYOR

Çad’ın başkenti Encemine’deki Besi Hayvancılığı Geliştirme ve Araştırma Enstitüsünde (IRED) çalışan Mahamat, farmasötik ilaçlar üretilmesine katkı sağlıyor.
Mahammat aynı zamanda , “Kız Kardeşler Tasarım” markasıyla tasarladığı Çad-Sudan yöresel elbiseleri internetten satıyor ve kurucusu olduğu “Güzellik Enstitüsü”nün de yöneticiliğini yapıyor.

Gündüz, enstitüde biyomedikal mühendislik alanında araştırmalar ve internetten siparişlerle ilgilenen Mahamat, mesai sonrasında güzellik merkezinde kadınlara hizmet ve eğitim veriyor.

‘2024 YILINA KADAR 500 KADINI ESTETİK ALANINDA EĞİTECEĞİM’

Güzellik Enstitüsünün 6 kız kardeşine de iş imkanı sağladığını belirten Mahamat’ın hedefi büyük: “Yeni şeyler keşfetmeye bayılıyorum ve çalışmayan, başkalarına yardım etmeyen insanlardan hoşlanmıyorum. 2024 yılına kadar, 500 kadını estetik alanında eğitmiş olacağım ve Çad’da kumaş fabrikası kuracağım.”

Kaynak: esitlikadaletkadinplatformu.org

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Kınar Sıvacıyan

Kınar Sıvacıyan, Osmanlı döneminde kendi tiyatrosunu kuran ilk iki Ermeni kadın tiyatro sanatçısında...

GÜNÜN KADINI: Shirley Chisholm

Shirley Chisholm 1968 yılında Afrika- Amerika kadın kongre üyesi olan ilk kadın. Bundan 4 yıl sonra...

GÜNÜN KADINI: Jean Marian Purdy

Bilim tarihinde ismi tozlu raflara gizlenmek istenen bir kadın daha; Jean Purdy. İlk tüp bebeğin dün...