GÜNÜN KADINI: Arishina Kruglova
Şubat Devrimi’nde binlerce işçiye önderlik eden bir işçi kadın Arishina Kruglova’nın mücadele inadını gösteren kısa bir alıntı...

Şubat Devrimi sırasında başıboş bırakılan sokaklar devrimci şarkılarla inliyordu. Bu sırada işçilerin gösterilerine önderlik ediyordu Arishina Kruglova. China Mieville’nin Ekim adlı kitabında şöyle bahsediliyor kendisinden:

“Promet fabrikasının işçilerini bir kadının arkasında yürürken gören bir Kozak subay, onları bir ‘baba’yı, bir ‘kocakarıyı’ takip ediyorlar diye yuhaladı. Söz konusu kadın Bolşevik Arishina Kruglova, bağımsız bir kadın işçi, bir eş ve cephedeki askerlerin kız kardeşi olduğunu söyleyerek subaya bağırdı. Onun hızlı ve zekice cevabı karşısında, yüz yüze geldiği askerler silahını indirdi.” 

Arishina Kruglova’nun isyanında onunla yüzleşen birlikler silahlarını indirirken işçi kadınlar da .Petrograd sokaklarında ‘ekmek istiyoruz’ isyanlarını dile getiriyordu.

Arishina Kruglova, Şubat Devrimi’nde ayrıca siyasi mahkumlara yardım etti, bölgesinde Kızıl Muhafızları örgütledi ve iki bölge Sovyetine delege oldu. Ekim ayı boyunca, Kızıl Muhafızlar için silah arayarak ve düşmanı silahsızlandırmak için zengin bölgelere baskın düzenledi.

İlgili haberler
Ekim devrimi ve kadınlar (1)

Kadınlar kendi konumlarını kökten değiştiren sosyalizme giden yolda nasıl mücadele etti? Neler yaptı...

Ekim Devrimi ve Kadınlar (2)

Bolşevik Parti’nin kadının kurtuluşu politikasından; üretim, politika, eğitim, sağlık alanlarına kad...

Ekim Devrimi’nin kadın portreleri

Emeği, özverisi, çalışkanlığı ve militanlığı hayranlık uyandıracak devrimin kadın karakterlerinden K...