GÜNÜN İLKİ: Türkiye’nin tek kadın kanun yapım ustası Burçin Bayar Babaoğlu
İnsanların ‘Marangoz mu olacaksın?’ sözlerine bakmadan kararlı adımlarla istediği meslekte ilerleyen, Türkiye’nin tek kadın kanun yapım ustası Burçin Bayar Babaoğlu ile tanışın.

Konservatuvarda çalgı yapım eğitimi alan Burçin Bayar Babaoğlu, Türkiye’nin diplomalı tek kadın kanun yapım ustası.

Babaoğlu, testere, keski ve çekiçle ahşabı şekillendirip ses veriyor. Kendisini görenlerin kanun ustası olduğu için çok şaşırdığını belirten Babaoğlu, “Bu işi bir kadının yapması çok farklı geliyor insanlara” diyor.

‘HİÇBİR KADIN HAYALLERİNDEN VAZGEÇMEMELİ’

Ege Üniversitesi Çalgı Yapımı Bölümünü bitiren Babaoğlu 5 yıl süren eğitim hayatından sonra usta oldu. İlk başlarda özellikle yakın çevresindekilerden tepki alsa da işinden vazgeçmemiş. Yaşadığı sıkıntıları ve atölye açmaya giden sürecini şu sözleriyle anlatıyor:

“Çok zor bir sınav aşaması vardı. Okuduğum dönem boyunca tambur ve bağlama imalatıyla ilgilendim. Daha sonra Ejder Güleç’in atölyesine giderek kanun imalatını ustasından öğrendim. Mezun olduktan sonra kendi atölyemi açtım. Şu anda bu işi yapan tek kadınım. İmalat erkek mesleği deniliyor. Ben sınava girdiğimde de ‘Marangoz mu olacaksın’ demişlerdi. Bir kadının böyle bir şey yapması diğer insanlara şaşırtıcı geliyor. Kanun zor bir çalgı aleti ama zor olsa da mesleğimi devam ettiriyorum.

Hep müzisyen olmak isterdim ama atölyeye girdikten sonra benim için her şey değişti. İyi ki bu mesleği seçmişim. Her gün atölyeye koşarak geliyorum. Keyifle, zevkle mesleğimi yapıyorum. Asla hayallerimden vazgeçmedim. Konservatuvar okuyacağım dedim ve pes etmedim. Bunun azmin zaferi olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin tek kadın kanun yapım ustası olarak bir yerlerde adım geçiyor. Bu benim için büyük bir şeref. Bence asla hiçbir kadın hayallerinden vazgeçmemeli. Ben pes etmedim, şu anda emeğimin karşılığını alıyorum.”


BABAOĞLU’NUN KANUNLARINA YOĞUN TALEP VAR

Babaoğlu, eskiyen her şeyi sanata dönüştürmek için kanunun yanı sıra Karşıyaka Belediyesi’nin desteğiyle atölyesinde, tavladan gitar, kurabiye kutusu ve yağ tenekesinden ukulele üretiyor. Aynı zamanda çalgı aletlerinin tamirlerini ve minyatürlerini de atölyesinde yapıyor.
İzmir Karşıyaka’da bulunan ufak atölyesinde ülkenin dört bir yerinden gelen siparişleri yetiştirmeye çalışıyor. Sadece ülke içinden değil yurt dışından da Babaoğlu’nun elinden çıkan kanunlara yoğun talep var.

Kaynak: esitlikadaletkadin.org

İlgili haberler
GÜNÜN İLKİ: Dünyadaki ilk roman, bir kadın tarafın...

Japon yazar Murasaki Shikibu tarafından kaleme alınan Genji'nin Hikâyesi'nin dünyanın ilk romanı old...

GÜNÜN İLKİ: Türkiye’de voleybolu ilk kez onlar oyn...

Voleybol’un Türkiye’ye gelmesi uzun yıllar almış, hele bir de kadınların oynayabilmesi... Türkiye’de...

GÜNÜN İLKİ: Ay’a ilk kez bir kadın ayak basacak

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, 2024 yılına kadar Ay yüzeyine bir kadın astronot çıkaracağını açı...