GÜNÜN ÇAĞRISI: Çöpten ekmek toplayarak geçinen Şirin Özdemir destek bekliyor
Cizre’de, çocuğu henüz bir yaşındayken eşi evi terk ettiği için çeşitli kentlerde çalışmak zorunda kalan çöpten topladığı ekmekleri satarak geçimini sağlayan Şirin Özdemir destek çağrısında bulundu.

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Cudi Mahallesi’nde yaşayan Şirin Özdemir, 10 yılı aşkın bir süredir bir yandan yaşamını idame etmek, diğer yandan 15 yaşındaki çocuğunu okutabilmek için yoğun bir mücadele içerisinde. 48 yaşındaki Özdemir, daha çocuğu bir yaşındayken eşi evi terk etti. Yaklaşık 7 yıl boyunca akrabalarının yanında yaşayan Özdemir, bu süre zarfında hemen hemen her yıl batıdaki kentlerde mevsimlik işçi olarak çalıştı. Buradan elde ettiği gelir ve akrabalarının desteğiyle Cudi Mahallesi’nde harabe bir ev satın alan Özdemir, ilerleyen yaşı ve hastalıklarından kaynaklı fındık toplama işini bıraktı.

EKMEK PARÇALARI GEÇİM KAYNAĞI OLDU

Bu kez de kentte bulunan bazı evlerde temizlik işi yapmaya başlayan Özdemir, kısa süreliğine de olsa bazı kişi ve kurumlardan ufak çaplı maddi destek aldı. Temizlik işinin de ağır gelmesiyle birlikte artık bu işi de yapamaz hale gelen Özdemir, çöplere atılan bazı eşyalarla evdeki eksikliklerini tamamlamaya başladı. Özdemir, ayrıca çöplere atılan ekmek ve simit parçalarını da topladıktan sonra kurutarak satmaya başladı.
Kentte geçtiğimiz yıllarda ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında evinde meydana gelen maddi zararı da bazı kişiler aracılığıyla gideren Özdemir, bu yaşam mücadelesinde omzuna yüklenen ve gittikçe ağırlaşan yükün paylaşılmasını istiyor.


DESTEK ÇAĞRISINDA BULUNDU

3 gözlü evinin bir gözünü mutfak, birini depo, diğerini ise yatacak ve oturacak yer olarak kullanan Özdemir, zaman ilerledikçe iş yapamaz hale geldiğini belirtti. Bundan kaynaklı çocuğunun okul masraflarını karşılamakta bile zorlandığını aktaran Özdemir, “Onun masraflarını karşılamak zorundayım” dedi. Çöplerde toplayarak, kuruttuğu ekmekleri gösteren Özdemir, “Evdeki malzemelerin bazılarını çöpten topluyorum. Bana destek verilmesini istiyorum. En azından çocuğumu okutabilirim” çağrısında bulundu.

Kaynak: Mezopotamya Ajanda

İlgili haberler
GÜNÜN BELGESELİ: Ölüm çukuru tandır

Handan Tufan’ın 2016 yılında okul bitirme projesi olarak hazırladığı, Van’da tandır ekmeği yaparken,...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Oğlum için bırakın

Cezaevinde SMA hastası çocuk dünyaya getiren Didem Ayşe Ertane, infaz erteleme talebinde bulundu: ‘H...

GÜNÜN İLKİ: Türkiye’nin tek kadın kanun yapım usta...

İnsanların ‘Marangoz mu olacaksın?’ sözlerine bakmadan kararlı adımlarla istediği meslekte ilerleyen...