Seçim 2023
GÜNÜN İLGİNCİ: İç çamaşıra kaşık saklamak
İsveç Göteborg’de yurt dışına çıkarılıp zorla evlendirilmek istenen kadınlar için bir öneri geldi. Hava alanına giden kadınlara kurtarılmaları için iç çamaşırlarına kaşık saklamaları tavsiye edildi.

İsveç’te zorla evlilik veya kadın genital mutilasyonu (kadın sünneti) için başka ülkelere kaçırılan kadınlara “sıra dışı” bir öneri geldi. İsveç’in ikinci büyük kenti Göteborg’da, bu sebeple ülkeden çıkarılmak istenen kadınlara, havaalanında kurtarılmak için iç çamaşırlarına kaşık saklamaları tavsiye edildi. Kentin kadına şiddetle mücadele yetkililerinden Katarina Idegard, havaalanı yetkililerini uyardıklarını anlatarak, “Kaşık, güvenlik kontrolünden geçerken metal dedektörleri harekete geçirecek. Bu şekilde personelle özel olarak konuşabileceksiniz. Alarm vermek için son bir şansınız olacak” dedi.

Idegard, geçen yıl ülke çapında kurulan telefon hattına çocuk evlililiği ve zorla evlendirme konusunda 139 ihbar geldiği bilgisini verdi.

İsveç’te zorla evlendirme ve kadın sünneti yasa dışı. Zorla evlendirme ya da mutilasyon yurt dışında gerçekleşse bile hapisle cezalandırılıyor. 2016’da bir babanın kızını Afganistan’a götürüp zorla evlendirdiği ortaya çıkınca hapse atılmıştı.

Kaynak: Gazeteduvar

İlgili haberler
GÜNÜN İLGİNCİ: Kadınların bu adaya girmesi yasak

Japon Denizi içinde bulunan yemyeşil küçük bir ada olan Okinoshima’ya yıllardır XX kromozomu taşıyan...

GÜNÜN İLGİNCİ: 400 kişiyi etkileyen gizemli dans s...

Frau Troffea adlı bir kadınla başladığı düşünülen 1518'de Strasburg'da baş gösteren bir hastalık, bi...

GÜNÜN İLGİNCİ: 41 santimlik bel

41 santimlik bel olur mu demeyin, varmış. Ama hiç örnek alınacak bir şey değil. Bütün kadınlar olduğ...