GÜNÜN GÜZELLERİ: Dört Kadın Dört Renk
Aydın’da resme merak salan farklı branşlardan 4 emekli öğretmen, 'Dört Kadın Dört Renk' oluşumunu kurup sergi açtı.

Aydın'ın Nazilli ilçesinde, 1'i Alman 3'ü Türkiyeli, farklı branşlardan 4 emekli öğretmen, resme merak salıp yağlı boya çalışmalar yapmaya başladı. 'Dört Kadın Dört Renk' adı altında grup kuran öğretmenlerin açtığı sergi ilgi gördü.

Zafer Mahallesi'nde yaşayan emekli sınıf öğretmenleri Semra Konuk ve Bediha Akbıyık ile emekli resim öğretmeni Cemile Kurt ve Almanya'da grafik tasarım öğretmenliği yaptıktan sonra emekli olan ve eşiyle Nazilli'ye yerleşen Crisina Kocagöz, resim yapmaya başlayıp, 'Dört Kadın Dört Renk' adı altında bir grup kurdu. Yağlı boya çalışma yapan öğretmenlerin sergisi ilgi topladı.


'ÇOK İYİ ANLAŞIYORUZ'
Türkiye'ye yerleşen Cristina hikayelerini şöyle anlatıyor: “23 yıl önce, Almanya'da doğup büyüyen Türk eşimle evlendim. Orada grafik öğretmenliği yapıyordum. 9 yıl önce de Türkiye'ye geldik. Buradaki arkadaşlarla tanıştık. Birlikte resim yapmaya başladık. Çok iyi anlaşıyoruz. Herkesin farklı bir tarzı var. Farklı çalışmalar yaptığımız için birbirimize çok faydamız oluyor. Resim yaparken, sohbet edip farklı fikirlerimizi paylaşıyoruz.”
Küçük yaşlarda resim tutkusunun olduğuna vurgu yapan Selma Konuk ise, "Okul sonrası öğretmenlik yaparken desinatörlük konusunda da eğitim aldım. Profesyonel olarak tekstil sanayisinde çalışırken de dünyanın büyük firmalarına çok sayıda tasarımlar yaptım. Her yıl arkadaşlarla yaptığımız resimlerle karma sergilere katılıyoruz. Bu yıl ilk kez kendi adımıza bir sergi açtık. Çok güzel oldu. Sanatseverleri sergimize her zaman bekliyoruz” diyor.


'HOBİ OLARAK BAŞLADIM'
Bediha Akbıyık ise şöyle anlatıyor: “30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra çocukluğumdan beri çok istediğim resim yapmaya başladım. Okulda okurken bile öğretmen ders anlatırken ben kara kalemle resim yapardım. Öğretmenlikten emekli olduktan sonra da Nazilli Kültür Merkezinde yağlı boya resim üzerine çalışmaya başladım. 3 yıl önce de kişisel sergi açtım. Bu yıl da 'Dört Kadın Dört Renk' sergimizi açtık. Çok ilgi gördü ve çok mutlu olduk. Benim için ilk başlarda yağlı boya resim bir hobiydi ama şimdi daha güzel yapmaya başladık ve grup halinde sergi açar olduk.”


HAYALİMDİ
Emekli resim öğretmeni olan Cemile Kurt da "Hayalim her zaman bir grup kurmaktı. Grup Nazilli gibi. Semra Konuk ile aynı apartmanda oturuyoruz. Onunla konuşurken bir grup oluşturmayı düşündüğümü söyledim. O da kendisinin iki arkadaşı olduğunu söyledi. Grup Nazilli diye başladık, dört kadın diye devam ettik. Bu çalışmalardan da çok mutlu olduk. Bu çalışmalar bundan sonra da devam edecek. Ben sağlık nedenleri dolayısıyla bahçemde ve evimde resim yapıyorum" diyor.

Kaynak: DHA


İlgili haberler
‘Beni Unutma’ sergisi

Trans Onur Haftası kapsamında LGBTİ tutukluların eserlerinin sergilendiği “Beni Bırakma” sergisi açı...

Günay’ın sergisinde direnç, umut ve dayanışma kara...

10 Ekim katliamı’ndan yaralı kurtulan ve bir bacağını kaybeden Günay Karakuş ilk resim sergisi olan...

GÜNÜN SERGİSİ: Kendime Engel Olamıyorum

Elif Gamze Bozo, 7751 km ötedeki Senegal’de çektiği fotoğraflarını Ankara’dan sonra İstanbul’da serg...