GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Jessi Tarbox Beals
Jessie Tarbox Beals, Amerika’nın fotoğrafları yayımlanan ilk kadın foto muhabiri ve ilk kadın gece fotoğrafçısı. En belirgin özelliği ise mesleğinde cinsiyetçi engelleri aşma konusundaki azmi.

Jessie Tarbox Beals Amerikalı bir kadın fotoğrafçı, aynı zamanda Amerika’nın fotoğrafları yayımlanan ilk kadın foto muhabiri ve ilk kadın gece fotoğrafçısı. En belirgin özelliği, kendine özgü tezcanlı yeteneği ve mesleğinde cinsiyetçi engelleri aşma konusundaki azmiydi.
Beals Jessie Richmond Tarbox olarak 23 Aralık 1870 yılında Hamilton’da, John Nathaniel Tarbox ve Marie Antoinette Bassett’in en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. John Tarbox bir dikiş makinası imalatçısıydı ve Kanada’nın en büyük şirketi ile olan ortaklığı Tarbox ailesini zenginleştirdi. Beals 7 yaşındayken babası tüm birikimini kötü bir yatırım nedeniyle kaybetti ve içki içmeye başladı. En sonunda babası, evi geçindirmek için evin bazı eşyalarını satan annesinin ısrarı üzerine evden ayrıldı.

DERGİDEN GELEN ÖDÜL, UFKU GENİŞLEYEN BİR GENÇ
Beals parlak bir çocuktu ve okulda durumu iyiydi. 14 yaşında Ontario Collegiate Enstitüsü’ne kabul edildi ve 17 yaşında öğretmen oldu. Beals, kardeşi Paul’ün de eğitim aldığı Williamsburg Massachusetts’teki küçük bir okulda eğitim vermeye başladı. O sıralarda Beals, abone olduğu Youth’s Companion Dergisi’nden bir fotoğraf makinesi ödülü kazandı.
Makine küçük ve biraz ilkeldi ama Beals öğrencilerini ve çevresini fotoğraflamaya başladı. Kısa süre içine daha yüksek kaliteli bir Kodak makine aldı. O sıralarda fotoğrafçılık onun yalnızca bir hobisi olmasına rağmen Williamsburg’un ilk fotoğraf stüdyosunu evinin önüne kurdu.400 YIL SONRA KOLOMB’UN PEŞİNDEN...
1893 yılında Beals Greenfield Massachusetts’te öğretmenlik yapması için yeni bir teklif aldı. Aynı yıl Chicago’da Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfetmesinin 400. yıldönümünün anısına açılan Kolomb Dünya Sergisi’ni ziyaretinden sonra Beals’ın seyahate ve fotoğrafa olan ilgisi arttı.
1897’de Amherst mezunu bir fabrika makinisti Alfred Tennyson Beals ile evlendi. 1899’da Boston Post tarafından Massachusetts eyalet hapishanesinin fotoğrafı çekilmesi istendiğinde, Beals profesyonel manada ilk fotoğrafçılık işini de almış oldu.
Beals’ın eşi Alfred, onun aynı zamanda ilk asistanıydı. Ona fotoğrafın temellerini öğretti ve çift 1900 yılında gezgin olarak dünyayı keşfe ve fotoğraflamaya koyuldu. Aynı yıl Beals bir yayın için çektiği fotoğraflarla ilk ödülünü de almış oldu.TEHLİKELİ İŞLERDEN OBJEKTİFİNİ KAÇIRMAYAN BİR FOTOĞRAFÇI
1901 yılı itibariyle Beals’ın sermayesi tükenmişti ve yeniden New York Buffalo’ya yerleştiler. O yıldan sonra 1904 yılına kadar çalıştığı Buffalo Inquirer ve Courier’de kadrolu fotoğrafçı olarak çalıştı.
Buffalo’daki büyük bir cinayet davasında, yasak olmasına rağmen bir pencereye tırmanarak mahkeme salonunun fotoğrafını çekti.
1904 yılında Beals St. Louis Missouri’deki Dünya Fuarının açılışına gönderildi. Orada bir balona binip, ondan beklenen değil, çekmek istediği fotoğrafları çeken Beals, yetkilileri kendisine ön gösterim için basın izni vermeleri konusunda ikna etti.
1905 yılında Beals New York’taki 6. cadde’de kendi stüdyosunu açtı. Beals, toplumsal figür portrelerinden, otomobil yarışlarından tutun da onun tanınmış Bohem Greenwich Köyü ve New York gecekondu bölgelerindeki fotoğraflarına kadar çeşitli fotoğraf ödevlerini üstlenmeye devam etti. Beals yıllar sonra içinde başkan Theodore Roosvelt; Mark Twain; Edna St. Vincent Millay ve Emily Post’un bulunduğu birçok ünlünün fotoğrafını çekti.KIZINA BAKABİLMEK İÇİN HOKKABAZLIK BİLE YAPTI
1911 yılında Beals’ın Nanette Tarbox Beals ismini verdiği bir kızı oldu. 1917 yılında eşinden boşanan Beals, sonrasında kızıyla birlikte geçinebilmek için adeta her işi yaptı. Greenwich kasabasına taşınarak 1920’de yeni bir fotoğraf stüdyosu ve galerisi açtı. Beals, eklem iltihabından dolayı hastaneye yatırılan Nanette’nin bakımı için birkaç yıl hokkabazlık da yaptı. En sonunda Nanette’yi bir yıl boyunca özel bir yatılı okula göndermeye karar verdi. Nanette daha sonra Beals’ın eski arkadaşlarından biriyle yaşayacaktı.
1920’lerde Beals’ın açtığı yoldan yürüyen pek çok kadın fotoğrafçı vardı artık. Beals odak noktasını bahçe fotoğrafçılığına kaydırdı. 1928 yılı itibariyle Beals ve Nanette California’ya taşındı. 1933 yılında ise Beals büyük bir ruhsal bunalıma girdi. Kızıyla birlikte önceden yaşadığı ve çalıştığı Greenwich köyüne geri döndü. Bu bunalımın etkileriyle savrulan Beals, bir yandan da gitgide ağırlaşan yoksullukla baş etmek zorunda kaldı. Beals, 31 mayıs 1942 yılında, yani 71 yaşındayken Bellevue Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu.
İlgili haberler
GÜNÜN BELGESELİ: Bedensiz Ruhlar

Bedensiz Ruhlar, sırlarla gizlenmiş bir dünyada, istemeden bulunan, zorla sermayeleştirilerek genele...

GÜNÜN ŞARKISI: Dle yaman

Koskoca bir kültürden geriye elde kalandır Dle Yaman. Ermeniler için bir ağıt, bir hatırlayıştır. 19...

GÜNÜN FİLMİ: Hayatını yaşa, Margarita

Engelli insanların da duyguları ve cinsel istekleri vardır, halk tarafından bilinir ama yokmuş gibi...