GÜNÜN FİLMİ: Snijeg
Film, Bosna-Hersek’te hiçliğin ortasında bulunan bir köyün hikâyesine eğiliyor. Savaşta kaybolan eşlerini bekleyen kadınlar, geçimlerini sağlamak için reçel ve turşu yapıp satıyor.

Bosna Savaşı’nda (1992- 1995) iki yüz bin insan hayatını kaybetti. On yedi bini çocuktu. Dört milyon kişi evini terk etmek zorunda kaldı. Tecavüz başta olmak üzere birçok savaş suçu işlendi.

Snijeg, Aida Begic’in ilk uzun metrajı ve filmografindeki en ses getirmiş yapım olarak Bosna Hersek ve yakın geçmişinin savaş, yıkım ve kayıplarını merkezine alıyor. Yugoslavya’nın yıkılışını takiben, 1990’ların başından ortalarına değin süren ve Balkanları kaosa sürükleyen iç savaşın hatıraları ve travmalarının bıraktığı tortuları odağına yerleştiren Aida Begic, hikâyesi için kendine bir Bosna köyünü seçiyor. Köye bir deney odasıymışçasına yaklaşan yönetmen; köy, köy yaşamı, köyde yaşayanlar ve onların girift ilişkileri üzerinden bir savaş sonrası örgütlenmenin, hayatta kalmaya çalışmanın, yoklukları her an enselerinde onları takip eden kadınların varoluş mücadelelerini anlatma derdine düşüyor.

Kaynak: filmhafizasi.com

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Barışın inşacısı kadınlar savaşın y...

Barış en çok kadınların dilindedir. Bu topraklarda da sınırların ardında da... Sırbistan, Kosova, Sr...

GÜNÜN FİLMİ: Peki şimdi nereye?

Savaşın acılarına kadınların gözünden bakan bir film olan 'Peki şimdi nereye?' tüm engellemelere ra...

GÜNÜN FİLMİ: Esma’nın Sırrı (Grbavica)

Kadınların çok ağır faturalar ödediği bir savaştı Bosna’da yaşanan. Bu savaştan sonra özellikle kadı...