günün filmi

GÜNÜN FİLMİ: Kefernahum

İhmal edilen ve yoksulluk içinde yaşayan bir çocuğun ıslah evine düştükten sonra, yaşadıklarını konu edinen bir film: Kefernahum

GÜNÜN FİLMİ: Küçük kara balıklar

Küçük Kara Balıklar “Büyümek için büyük sulara açılmak” temasıyla iki kadının kesişen yollarını ve bu kadınların İki büyük şehirde yaşama tutunma hikayesini anlatıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Kız

Kız (Girl) profesyonel bir balerin olmak için çabalayan 15 yaşındaki trans birey Lara’nın hikâyesini anlatıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Üç hayat

Yönetmen Jafar Panah Üç Hayat’ta, devrim öncesi, günümüz ve gelecek üzerinden işlediği üç kadının hikayesinin peşinden gidiyor ve İran’daki toplumsal hayatı tartışıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Sibel

Sibel’in kendi gücünü keşfetme yolculuğunu seyirci ile buluşturuyor ‘Sibel’ filmi ve 22 Şubat’ta vizyona girecek...

GÜNÜN FİLMİ: Eşitlik savaşçısı

Eşitlik savaşçısı, insan hakları savunucu Ruth Bader Ginsburg’ün hayat hikayesinin yanı sıra kadın hakları için verdiği mücadele ele alıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Colette

Kocasının gölgesinden kurtulup kendi yaratıcı kimliğini topluma sunmak için savaşan ve 20. yüzyılın başlarındaki toplumsal kısıtlamaların üstesinden gelmeye çalışan bir kadının hikayesi: Colette

GÜNÜN FİLMİ: Colonia Dignidad - Geriye dönüş yok

Alman bir gazeteci gencin ve onu arayan hostes sevgilisinin hikâyesi değil sadece izlediğimiz. Colonia Dignidad’ı izlemeye başlar başlamaz, göbeğine düştüğünüz faşizm boğazınızı sıkmaya başlıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Julia

Bir kız kardeşlik hikayesinin fazlasını izleyeceksiniz Julia… Aynı zamanda tarihe ve hatta antifaşist mücadelede kadınların tarihine tanıklık edeceksiniz.

GÜNÜN FİLMİ: Fire (Ateş)

Aile ilişkilerini sorgulayan bir Hint filmi olan Fire (Ateş), Hint filmlerinde pek alışık olmadığımız tespitler üzerinde duran güzel bir eleştiri filmi niteliğinde.

GÜNÜN FİLMİ: Hayatını yaşa, Margarita

Engelli insanların da duyguları ve cinsel istekleri vardır, halk tarafından bilinir ama yokmuş gibi davranılır. Bize bu gerçeği gösteren bir film: Hayatını yaşa, Margarita

GÜNÜN FİLMİ: Nefesim Kesilene Kadar

Tek isteği kendine ait bir evi olması isteyen Tekstil İşçisi Serap’ın mücadelesini anlatır film. Nefesim Kesilene Kadar, Emine Emel Balcı’nın ilk uzun metraj filmi.

GÜNÜN FİLMİ: Marion hep 13 yaşında

Paris’in Essonne bölgesinde, 13 Şubat 2013’te, tacize uğrayan 13 yaşındaki Marion Fraisse intihar eder. Bu olay sonrasında Fransa okul içi taciz, şiddet için ceza yasasını yürürlüğe koydu.

GÜNÜN FİLMİ: Elma

Tahran’ın yoksul bir mahallesine izleyiciyi konuk eden film 11 yaşındaki Zehra ve Masume’nin yaşamını merkeze alıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Dul kadınlar

Ölen eşlerinin ardından kendi kaderlerini ellerine alan 4 kadının aksiyon dolu hikayesi: Dul Kadınlar.

GÜNÜN FİLMİ: Tina, Aşkın Bununla Ne İlgisi Var

Eşinden yıllarca şiddet gören, istemediği şarkılar söyleyen, yine bir şiddet sonrası kocasını terk eden Tina Turner, “Bu yaşta yapamazsın” diyen menajerine rağmen 45 yaşında efsane olur.

GÜNÜN FİLMİ: Duyguların Rengi

Tesadüfen bir araya gelen ve güçlü bir bağ kuran 3 kadının hikayesinin anlatıldığı filmde 1960’lar Mississippi’nin katı kuralları, ayrımcılıkları ve baskılarına karşı kadınların mücadelesi var.

GÜNÜN FİLMİ: Rosa Parks’ın öyküsü

Cesur bir kadının hikayesini izlemek ister misiniz? Siyahi ayaklanmanın fitilini ateşleyen Rosa Parks’ın yaşamını anlatan filmi izlemekten pişman olmayacaksınız.

GÜNÜN FİLMİ: Sultan

Yeşilçam’ın unutulmaz kadın karakteri Sultan, bu yazıyla kapınızı yeniden çalıyor. Eğlenceli ve bir o kadar da dokunaklı bu filme ve kendimize doğrusuyla-yanlışıyla daha yakından bakalım…

GÜNÜN FİLMİ: Umutlu Bir Hikaye

‘Umutlu Bir Hikaye’, Lüleburgaz’a bağlı Ertuğrul köyü kadınlarının Trakya’nın unutulmaya yüz tutmuş türkülerini genç kuşaklara aktarmak için 2 yıl önce kurduğu koronun hikayesini anlatıyor.