günün filmi

GÜNÜN FİLMİ: Sınır

Sınır, insanların kimliklerinin katı sınırlarının muğlaklığını ve geçişkenliğini serimliyor. Hikaye kadın-erkek arasındaki, insan hayvan arasındaki sınırlarla oynuyor.

GÜNÜN FİLMİ: Annemle geçen yaz

Brezilya sinemasından aile, iktidar ve sevgiye dair bir film... ‘Annemle geçen yaz’ aile ve sınıf meselelerini çağdaş ve tempolu bir tarzla ele alıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Cemile’nin takıntısı

Yapıcılığını ve yönetmenliğini Deniz Özden’in yaptığı Cemile’nin Takıntısı, bireysel önyargıları sorgulamamızı sağlıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Sunset (Gün Batımı)

László Nemes ikinci filminde izleyiciyi bu kez 1. Dünya Savaşı dönemine götürüyor.

GÜNÜN DİZİSİ: Broad City

Hem kendinizi bulabileceğiniz hem de keyifli zaman geçirebileceğiniz bir dizi önerimiz var.

GÜNÜN FİLMİ: Siyahlı kadınlar

Dönem filmlerini sevenlere sımsıcak bir film önerimiz var: Siyahlı kadınlar, izleyiciyi 1959 yılının Avustralya’sında kadınların hikayesine götürüyor...

GÜNÜN FİLMİ: Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız

İranlı yönetmen Ana Lilly Amirpour’un ilk uzun metrajlı filmi Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız – A Girl Walks Home Alone at Night, vampir-aşk filmlerine yeni bir bakış ortaya koyuyor.

GÜNÜN FİLMİ: Snijeg

Film, Bosna-Hersek’te hiçliğin ortasında bulunan bir köyün hikâyesine eğiliyor. Savaşta kaybolan eşlerini bekleyen kadınlar, geçimlerini sağlamak için reçel ve turşu yapıp satıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Persona

Persona, sessizliğe gömülen bir kadın ve ona refakat eden bir hemşirenin haikesini anlatıyor.

GÜNÜN FİLMİ: The Day I Became a Woman

Yönetmen Marziyeh Meshkini’den The Day I Became a Woman: 3 farklı kadının öyküsünü anlatan İranlı kadın yönetmenin ilk filmi...

GÜNÜN ÖNERİSİ: İstanbul Film Festivali’nde kadın ve çocuk odaklı filmler listesi

Bu yıl 38.’si düzenlenecek İstanbul Film Festivali yine dopdolu. 5-16 Nisan tarihleri arasında 186 filmin seyirci ile buluşacağı festivalde kadın ve çocuk odaklı filmler de dikkat çekiyor.

GÜNÜN FİLMİ: Acı Bir Hayat Öyküsü

Aşırı kilolu, içine kapanık, babası tarafından tecavüze uğramış, özürlü bir çoçuğa sahip Precious ikinci çoçuğuna hamiledir. Annesi de her şeyin sorumlusu olarak Precious görür ve ona şiddet uygular.

GÜNÜN FİLMİ: Benim Soluk Cildim

Kime göre güzeliz, neye göre çirkin, şişman, zayıf, uzun, kısa. İnsan olmamızı belirleyen kriterler bunlar mı? İzleyeceğiniz film gerçek bir hikayedir...

GÜNÜN FİLMİ: İşte özgür dünya

‘İşte özgür dünya’ insanların hiç de özgür olmadığı bir dünyayı anlatıyor. Zorlu çalışma koşullarına karşın yaşamını bir şekilde idame ettirmeye çalışan Angie’nin hikayesi…

GÜNÜN FİLMİ: Alice artık burada oturmuyor

Eskilerden bir film izleyip nostalji yapmaya ne dersiniz? 1974 yapımı ‘Alice artık burada oturmuyor’ filmi ile bir kadının hayatta kalma mücadelesine tanık olacaksınız...

GÜNÜN FİLMİ: Viviane Amsalem'in Boşanma Davası

Evliliğin haham hakimlerin kontrolünde olması ve boşanmanın ancak kocanın rızasıyla mümkün olabilmesi nedeniyle 20 yıllık mutsuz evliliğini bitirmek isteyen Viviane’in yıllar süren mücadelesi...

GÜNÜN FİLMİ: Die Göttliche Ordnung

İsviçre’de ‘sıradan’ kadınların oy hakkı mücadelesi…

GÜNÜN FİLMİ: Sibel

Sibel’in kendi gücünü keşfetme yolculuğu seyirci ile buluştu.

GÜNÜN FİLMİ: Sessiz Bir Tutku

Amerikan şiirinin öncülerinden biri olarak kabul edilen Emily Dickenson’ın tüm cinsiyet ayrımlarına karşı elde edebildiği büyük başarıyı anlatan oldukça etkileyici bir film: A Quiet Passion.

GÜNÜN FİLMİ: Spotlight

Amerika’da Boston Globe gazetesinde çalışan bir grup gazetecinin kiliselerde yaşanan çocuk istismarını gözler önüne serdiği gerçek bir hikaye.