günün filmi

GÜNÜN FİLMİ: Kadının Fendi

Her biri biz olan, Rita’nın, Connie’nin; Sandra’nın hikayesi... Mücadele edip kazandıkları ile bugün elimizde olmayanları, kazanamadığımız, kazanıp kaybettiğimiz haklarımızı hatırlayalım.

GÜNÜN FİLMİ: Malena

‘Kötü/fettan kadın’ anlamına gelen Malena’nın İkinci Dünya Savaşı’nın gölgesinde faşist bir kasabada ayakta kalma hikayesi...

GÜNÜN FİLMİ: Biri şarkı söylüyor diğeri söylemiyor

Bu bir aşk hikâyesi değil. Biri şarkı söyleyen, diğeri söylemeyen iki kadının kız kardeşliğinin, dostluğunun, dayanışmasının hikâyesi.

GÜNÜN FİLMİ: Muhteşem Loie

Modern dansın öncülerinden olarak kabul edilen Loie Fuller’ın yaşamanı konu alan ‘Muhteşem Lolie’ ile Fuller’in kıvrımlı dansını keşfedebilirsiniz.

GÜNÜN FİLMİ: Onun adı Petrunya

Dinin geleneklerine karşı gelerek daha önce hiç gösterilmeyen bir cesareti takınan ve sadece erkeklere has bir olaya el atan kadının mücadelesi...

GÜNÜN FİLMİ: Oyun

Dokuz kadının muazzam hikayesini beyaz perdeye taşıyan film, festivallerden de ödüllerle döndü.

GÜNÜN FİLMİ: Bir Ayrılık (A Separation)

İran Yönetmen Asgar Farhadi’nin 2011 yapımı filmi olan Bir Ayrılık, Boşanmış bir orta sınıf İranlı çifti ile yaşlı babası için alt sınıf bir bakıcı tutmasını izleyen entrikaları konu edinmektedir.

GÜNÜN FİLMİ: Umutlu Bir Hikaye

‘Umutlu Bir Hikaye’, Lüleburgaz’a bağlı Ertuğrul köyü kadınlarının Trakya’nın unutulmaya yüz tutmuş türkülerini genç kuşaklara aktarmak için 2 yıl önce kurduğu koronun hikayesini anlatıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Lemonade

Amerika’da çalışma izni almaya çalışan genç bir göçmen kadının hikayesi...

GÜNÜN FİLMİ: Ayka

Film, Moskova’da yasa dışı çalışan ve yeni doğum yapan bir kadının bebeğini hastanede bırakarak aldığı borcu ödemek için verdiği mücadaleyi konu alır.

GÜNÜN FİLMİ: Yeminli Bakireler

Bir Arnavut geleneğinden yola çıkılarak toplumsal cinsiyeti ve kadın olmayı konu edinen Yeminli Bakireler, ikinci sınıf olmayı kabul etmeyerek Mark olan Hana’yı ve değişen yaşamını anlatıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Misafir

Yönetmen Andaç Haznedaroğlu’nun ikinci sinema filmi olan Misafir, Suriye’deki savaştan kaçan sekiz yaşındaki Lena ile komşusu Meryem’in hikâyesini anlatıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Kız kardeşler

Çokça güzel bir film izleyesim var diyenlere öneri: Şu anda sinemalarda gösterimde olan Kız Kardeşler filmini kaçırmayın…

GÜNÜN FİLMİ: Yuli

Bir çocuğun başarı hikayesini anlatan film, aynı zamanda ikilem, cesaret ve ayrımcılığı da beyaz perdeye taşıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Yüzleşme

Çocukken gittikleri kilisenin papazı tarafından cinsel istismara uğrayan çocukların büyüdüklerinde karşılaştıkları bir yüzleşme...

GÜNÜN FİLMİ: Kraliçe Lear

Pelin Esmer’in yeni filmi Kraliçe Lear’in dünya prömiyeri bugün 25. Saraybosna Film Festivali’nde gerçekleşecek.

GÜNÜN FİLMİ: Gece Kuşu

Gece Kuşu (Late Night), kadın düşmanı olmakla suçlanan gece yarısı talk show programı sunucusu Katherine Newbury’nin hikayesini konu ediyor.

GÜNÜN FİLMİ: Öfkelendiğinde Bir Başka Güzel

Yönetmenliğini Mary Dore’un yaptığı 2014 yapımı tarihi belgesel niteliğindeki film, 1960’lardaki kadın hareketine ve mücadelenin sembolü olmuş kadınlara odaklanıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Sessiz Kalma

Yoksulluk, Amerika’nın sosyolojik yapısı, ırk ayrımı ve ırkçılığın yaşamlardaki büyük bedelleri... Sessiz Kalma filmi, öldürülen bir çocuğun ardından bize bakıyor...

GÜNÜN FİLMİ: Büyük Gözler

Tim Burton imzalı, 2014 tarihli ‘Büyük Gözler’ filmi Amerika’nın en önemli ressamlarından birisi olan Margaret Keane’in yaratıcılığının eşi Walter Keane tarafından sömürülüşünün hikayesini anlatıyor..