günün filmi

GÜNÜN FİLMİ: Ana yurdu

Anne ve kızının arasındaki ilişkiyi merkeze alan Ana Yurdu filmi, web sitesinde ücretsiz izlenime açıldı.

GÜNÜN FİLMİ: Aydede

Bekir ve annesi Rabia’nın yoksulluk içinde yaşadığı sorunlar, hayaller ve yaşam mücadelesini konu alan ‘Aydede’ filminde Ezgi Mola başarılı bir oyunculuk sergiliyor…

GÜNÜN FİLMİ: Taş bebek

Gerçek bir yaşam öyküsüne dayanan Taş Bebek, Papusza lakaplı çingene şair kadın Bronisława Wajs’ın hikayesini anlatıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Radyoaktif

Radioactive, Marjane Satrapi'nin yönettiği ve Rosamund Pike'ın Maria Skłodowska-Curie rolünü oynadığı 2019 İngiliz biyografik filmidir. Film, Lauren Redniss'in grafik romanına dayanıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Woman at War

Woman at War, sanayicilere karışı savaş açan çevre aktivisti bir kadının, evlat edinme başvurusu kabul edilince değişen yaşamını konu ediyor.

GÜNÜN FİLMİ: Paramparça

Hamburg'daki bir patlama sırasında eşini ve oğlunu kaybeden Katja'nın hikayesini Fatih Akın'ın 2017 yapımı Paramparça'sında izliyoruz.

GÜNÜN FİLMİ: North Country

Tüm dünyayı sarsan işyerinde taciz davasını da konu alan bu muhteşem filmi kesinlikle listenize ekleyeceksiniz…

GÜNÜN FİLMİ: Mom

Başrolünde Sridevi’nin oynadığı Hint gerilim filmi ‘Mom’da üvey kızı cinsel saldırıya uğrayan bir kadının serbest kalan faillerin peşine düşmesi ve kendi adalet arayışını konu ediyor.

GÜNÜN FİLMİ: Gloria Bell

Gloria, bekar bir kadındır. Sıkıcı geçen gündüzlerinin acısını geceleri dans pistinde çıkartır. Bir gece Arnold’la tanışan ve onunla yakınlaşan Gloria, bu yakınlaşma ile tüm yaşamını sorgulayacaktır.

GÜNÜN FİLMİ: Ana Yurdu

Hem bir anne kızın yüzleşme öyküsü hem Nesrin’in yeni bir yaşam için attığı adımları izleyeceğiniz bir film.

GÜNÜN FİLMİ: Harriet

Köle bir ailede doğan, henüz 5 yaşındayken yine köle olarak ‘satılan’ ve yüzlerce köleyi özgürleştiren Harriet Tubman’ın muhteşem hikayesi beyaz perdede.

GÜNÜN FİLMİ: A fall from Grace

Kocasını öldürdüğü için hapse atılan Grace’in hikayesinin manşetlere atılan başlıklardan ibaret olmadığı avukatının mücadelesi sonucu ortaya çıkıyor...

GÜNÜN DİKKATİ: Oscar’da beyaz ve erkek egemenliği

Yıllarca çeşit çeşit eleştirilerle gündeme gelen, sinema dünyasının en prestijli ödülleri olarak kabul edilen Oscar bu yıl da ‘beyaz’ ve ‘erkek’ oluşuyla gündemde.

GÜNÜN FİLMİ: Bird box

Dünyanın sonu geldiğinde hep kurtarıcıların erkekler olduğu filmlerden sıkıldık değil mi, biraz da kadın kahramanları izleyelim… Cuma akşamınıza gerilim ve gizem dolu bir film…

GÜNÜN FİLMİ: Küçük Kara Balıklar

Küçük Kara Balıklar “Büyümek için büyük sulara açılmak” temasıyla iki kadının kesişen yollarını ve bu kadınların İki büyük şehirde yaşama tutunma hikayesini anlatıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Üç hayat

Yönetmen Jafar Panah Üç Hayat’ta, devrim öncesi, günümüz ve gelecek üzerinden işlediği üç kadının hikayesinin peşinden gidiyor ve İran’daki toplumsal hayatı tartışıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Kum fırtına

Güney İsrail'de yaşayan iki Bedevi kadının hikayesini anlatan Kum Fırtınası'nda iki kadının nasıl bir hayat yaşamak istediklerine ilişkin mücadelesi merkeze alınıyor.

GÜNÜN FİLMİ: Lara

Lara’nın 60. doğum günü ve bu akşam oğlu ilk piyano konserini verecek. Oğlunun müzik kariyerini adım adım planlamış olan Lara ilk performansı da kontrol edebilecek mi?

GÜNÜN ÖNERİSİ: Kadın yönetmenler tarafından yönetilen en iyi 100 film

BBC Culture, dünyanın dört bir yanından sinema yazarlarının oylarıyla belirlenen ‘Kadın Yönetmenler Tarafından Yönetilen En İyi 100 Film’ listesini açıkladı.

GÜNÜN FİLMİ: Skandal

Roger Ailes’in tacizine maruz kalan kadınların yaşamlarını merkeze alan bir biyografik film: Skandal!