GÜNÜN DİKKATİ: Her 16 saniyede bir bebek ölü doğuyor
Birleşmiş Milletler, her yıl yaklaşık 2 milyon bebeğin ölü doğduğunu, bunun her 16 saniyede bir bebeğin ölü doğduğu anlamına geldiğini açıkladı.

Dünya çapında her gün 5 binden fazla kadın ölü doğum nedeniyle bebeğini kaybediyor. Birleşmiş Milletler çocuk yardım örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre bu, yılda yaklaşık iki milyon bebeğin ölü olarak doğması veya her 16 saniyede bir ölü doğum gerçekleşmesi anlamına geliyor. Bunun ana nedeni, hamile kadınların doğum öncesi ve sırasında yetersiz bakımı.  

Uzmanlar, bir bebek 28 hafta veya daha fazla hamilelikten sonra herhangi bir yaşam belirtisi olmadan doğduğunda ölü doğumdan bahsediyor. Geçen yıl ölü doğumların dörtte üçü Sahra Altı Afrika ve Güney Asya’da gerçekleşti. Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’da ölü doğumların oranı yüzde altı olarak belirlendi. BM Çocuk Yardım Örgütü UNICEF’in yöneticisi Henrietta Fore, ölü doğumların çoğunun, hamile kadınların eğitimli ebeler tarafından iyi bir şekilde izlenmesi ve bakımı ile önlenebileceğini belitti. Pandemi durumu daha da kötüleştirdi. UNICEF, salgın nedeniyle tüm sağlık hizmetlerinin yarısının kaybedileceğinden korkuyor. Bu durumda 117 ülkede bir yıl içinde ek 200 bin ölü doğum meydana gelebilir. Özellikle hamile kadınlara bakımın yetersiz olduğu 13 ülkede, ölü doğumların sayısı bir yıl içinde yüzde 20 artabilir.


İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: ABD’de dakikada 24 kadın şiddete uğ...

ABD’de Ulusal Aile İçi Şiddet Hattı'nın hazırladığı rapora göre, ülkede dakikada ortalama 24 kadın e...

GÜNÜN DİKKATİ: Online tacize maruz kalan kadın say...

Plan International'ın küresel çapta yaptığı bir araştırmaya göre birçok genç kız ve kadın siber orta...

GÜNÜN DİKKATİ: Koronavirüsle mücadelede güçlü bir...

Kovid virüsüne karşı henüz geliştirilmiş kesin bir tedavinin olmaması nedeniyle hastalıktan korunabi...