Seçim 2023
GÜNÜN DAYANIŞMASI: Ben de Buradayım
Göçmen–mülteci kadınların yaşamını perdeye aktaracak olan ‘Ben de Buradayım’ belgesel filmi için biraz dayanışma neden olmasın!

Ben de Buradayım, Türkiyeli kadınların göçmen-mülteci kadınlarla dayanışmasını perdeye aktaran, docu-fiction türünde, uzun metraj bir belgesel. Belgeselin yönetmeni Kıvılcım Akay çekimlerinin bir kısmına başlanan belgeselin Türkiye çekimlerinin ağustos ayı sonunda tamamlanacağını söylüyor. Senegal’de yapılacak çekimler için ise destek istiyor.

Ben de Burayım’ın ana karakteri Amina; 29 yaşında Senegalli bir göçmen kadındır. Eşinden boşandıktan sonra Senegal’deki 9 yaşındaki kızının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 5 yıl önce Türkiye’ye gelmiş. Türkiye’nin en kozmopolit semtlerinden biri olan Laleli’de, bir tekstil firmasında kıyafet modelliği ve satış görevlisi olarak çalışıyor. Çocukluğundan beri en büyük hayali iyi bir manken-model olabilmek. Ancak önceliği, kızının eğitimi ve bakımı için gerekli olan parayı kazanabilmek. Amina, hayallerine uzanan zorlu yolculukta kendiyle aynı konumda olan göçmen-mülteci kadınlarla bir araya gelerek, moda çekimi aracılığıyla güçlü ve estetik bir başkaldırı performansı sergileyerek, “ben de buradayım” demiş olur.

  

Destek olmak için tık tık.

İlgili haberler
Yakın bir zamandan hikaye: Köle Moulkheir’in hikay...

Geçmişten bir hikaye... Moulkheir Nane Yarba’nın hikayesi... Moulkheir, köleliğin hâlâ devam ettiği...

Yaşamı mücadele dolu bir kadın: Simone Veil hayatı...

Yahudi soykırımından şans eseri sağ kurtulmuş, savaşa karşı verdiği mücadelenin yanında kürtajın da...

Buralılar, hesap verin

“Emani’nin Türkçe’de anlamı emanetmiş diyorlar. Ateşten kaçarken erkek saldırganlığının en karanlık...