GÜNÜN DANSÇISI: Leyla Bedirhan
Kürtlerin Prensesi olarak anılan Leyla Bedirhan modern dansta önemli bir yerde durur. Leylâ Safiye Avesta Yayınlarından çıkan Leyla-Bir Kürt Prensesinin Öyküsü kitabında onun hayatını anlatır.

“Gösterilerim için hiçbir zaman başkasının yardımına gereksinimim olmadı. Dans öğretmenim her gün çalışmaları izledi ama Doğulu ruhumun derinliklerinden, geleneklerimizden, kültlerimizden, Bin Bir Gece Masalları’ndan süzülerek gelen yaşanmış şiirlerimizi yeniden canlandıran gösterilerimi ben yarattım.”

(... )Küçücük yaşta dans ateşi düşmüş Leyla’nın yüreğine. Önce Kahire’de, sonra İsviçre’de, ailesi onu dansın esin perilerinin çağrısına yönelten eğilimi engellemek için eli,nden geleni yapmış, ancak sanat ağır basmış. Ailece toplandıkları gecelerde babasından dinlediklerinin Memê Alan Destanı’nın ata toprağının vahşi görkeminin ateşlediği düş gücüyle Doğu efsanelerinden parçalar canlandırırmış.
1903 yılında doğan ve 1986’da Franda’da ölen Bedirhan Aşireti’nin dansa ataşiyle yanan Leyla Bedirhan-Avrupa'da kullanmayı tercih ettiği adıyla Leïla Bederkhan-ilk Kürk kadın modern dans sanatçısıdır.
Leïla Bederkhan, Asur ve Mısır dans stillerinden esinlenerek oluşturduğu modern dans programı ile, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde gösteriler yaptı. Koreografisindeki tarihsel kökeni vurgulamak amacı ile performansını gerçek bir mekân ile bir araya getirdi ve Mısır'da Giza'daki büyük Sfenks'i arkaplan olarak kullandığı bir dans gösterisi gerçekleştirdi.


Ressam Jean Target’in resme verdiği isim; Leïla Bederkhan bir Kürt dansı yaparken


İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Haenyo - Deniz kadını

Güney Kore’nin adalarından Jejudo’da dalgıç kadınlara Haenyo yani Deniz Kadını adı veriliyor.

GÜNÜN ŞARKISI: Bella Ciao’yu kadınlardan dinledini...

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilere ve Mussolini’ye karşı İtalyan direniş şarkısı olarak ün salan ve di...

GÜNÜN BELLEĞİ: İstenmeyen bebekler

Savaşta, açlık ve sefaletin kurbanı olan kadınlar yeni doğan bebeklerini resimde görüldüğü gibi kili...