GÜNÜN ÇAĞRISI: Söz verilen yerimizi istiyoruz
Mersin sahilinde tezgah açan kadınlar belediyenin yer tahsisi sözünü tutmayaraksöyleyerek belediye görevlilerine çağrı yaptı: ‘Zabıtaları değil, söz verilen yerimizi istiyoruz.’

Mersin sahilinde bulunan Atatürk Parkı’nda açtıkları tezgahlarda yıllardır el emeği ürünlerini satan kadınlar, değişen her belediye yetkilisinin kendilerine yer tahsis etme sözü verdiğini ancak yerine getirmediğini, satış yaptıkları tezgahların ise zabıtalar tarafından kapatıldığını ifade etti.

‘HER BİR KADININ YAŞAMI MÜCADELE DOLU’

Jinnews’ten Gülistan Azak’ın haberine göre 15 yıl önce boşandıktan sonra kendisi ve çocuğunun geçimi için takı satmaya başlayan Hatice Şahin, buradaki her bir kadının yaşamının mücadele dolu olduğuna dikkat çekti. Mersin Büyükşehir Belediyesinin kendilerine yer tahsis etme sözünü hâlâ yerine getirmediğini ve zabıta tarafından tezgahlarının kapatılmaya çalışıldığını belirten Şahin, “Türkiye’deki ekonomi malum, bitik. Biz kadınlar emeğimizle geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. Uzun yıllardır burada el emeğimizle var olmaya çalışıyoruz. Zaten bu ekonomik krizle iş yaptığımız da olmuyor, kimi zaman eli boş kapatıyoruz tezgahlarımızı. Belediye ise yıllardır çalıştığımız bu yerde çalışmamamızı istiyor. Küçük bir yer istiyoruz. Defalarca bu taleple gittik ve yapılacağı sözünü aldık ama sözlerini yerine getirmediler” dedi.

‘BİZLER BU ALAN İLE SİMGELEŞTİK’

Takı işine sermayesiz başladığını belirten satıcılardan Leyla Muştu ise 1998 yılından bu yana takı ile ilgilendiğini ifade etti. Yaptıkları işle kadının varlığını, emeğini, iş gücünü göstermeye; kadınlara ise çalışmaları için moral ve teşvik vermeye çalıştıklarını söyleyen Muştu, “Ben buradayım, çalışıyorum, sesimi duyurmaya çalışıyorum. Ataerkil toplum kadını dışlamaya hazır. Bu durum maalesef belediyeler için de geçerli. Her değişen belediye yetkilisi gelip bizlere yeni iş alanı verme sözü veriyor, tutmuyor. Bizler bu alan ile simgeleştik. Buradan gitmek istemiyoruz ama ‘burası olmaz’ diyorlar. Ona da ‘tamam’ dedik. Yıllardır ‘yeni iş alanı oluşturulacak’ denildi, sözler verildi ama yerine getirilmedi. Umarım 24 Haziran seçimi sonrası CHP yönetimine geçen belediye yer tahsisinde bulunur. Henüz yeni belediye yönetiminden de ses yok. Bizler zabıta istemiyoruz, söz verilen yerimizi istiyoruz” diye konuştu.

İlgili haberler
GÜNÜN GÜZELLİĞİ: Bağlar'da kadın semt pazarı

Diyarbakır Bağlar semt pazarı çalışanlarının tamamı kadınlardan oluşuyor. Kadınlar yayımladıkları vi...

GÜNÜN İSYANI: Bağlar pazarındaki kadınlar tezgahla...

Kadın pazarında, kadınlar yerlerine erkek satıcıların gelmesine tepkili. Semt pazarı kadınlar için i...

GÜNÜN RAKAMI: Temmuz ayında 31 kadın öldürüldü

Temmuz ayında erkek şiddeti ile öldürülen 31 kadının 2’si boşanmak, 4’ü ayrılmak istediği için öldür...