GÜNÜN RAKAMI: Temmuz ayında 31 kadın öldürüldü
Temmuz ayında erkek şiddeti ile öldürülen 31 kadının 2’si boşanmak, 4’ü ayrılmak istediği için öldürüldü. Kadınların 11’i evli oldukları erkek, 6’sı da birlikte oldukları erkek tarafından öldürüldü.

Kadın cinayetlerini Durduracağız Platformu Temmuz ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinde cezasızlık politikalarının kadınların yaşamına neden olduğuna vurgu yapılan raporda şu veriler yer aldı:

- Temmuz ayında 31 kadın erkek şiddeti ile öldürüldü.
- En fazla kadın İstanbul’da öldürüldü (5).
- 31 kadının 7’sinin kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 11’i evli oldukları erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 1’i arkadaşının evli olduğu erkek, 1’i abisi, 1’i babası, 1’i damadı, 1’i torunu,1’i tanıdık birisi tarafından öldürüldü.
- Kadınların 16’sı ateşli silahlarla, 5’i kesici aletle, 1’i boğularak, 3’ü darp edilerek öldürüldü. 1’i yüksek bir yerden şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitirirken 5 kadının nasıl öldürüldüğü ise tespit edilemedi.
- Kadınların 16’sı kendi evinde, 7’si sokak ortasında, 1’i gölde, 1’i nehirde, 1’i ormanda, 1’i sulama kanalında ve 1’i de piknik alanında öldürüldü; 3 kadının nerede öldürüldüğü ise tespit edilemedi.

Raporun tamamını BURADAN okuyabilirsiniz.