GÜNÜN İSYANI: Bağlar pazarındaki kadınlar tezgahlarını terk etmiyor!
Kadın pazarında, kadınlar yerlerine erkek satıcıların gelmesine tepkili. Semt pazarı kadınlar için istihdam alanlarından biri ve kadınlar, erkeklerin pazar kurmasıyla işlerinden olmaktan kaygı duyuyor

Diyarbakır’da bulunan Bağlar kadın pazarından kadınlar pazar yerlerinin erkek satıcılara verilmek istenmesine isyan etti. Kadınlar, “Yıllarca buralarda tezgahlarımız tarlalara baktı. Ne zamanki iş yapmaya başladık, evimize götürdüğümüz ekmeğe göz diktiler. Verdiğimiz emekleri öyle kolay hiç eder miyiz?” diyor.

Erkeklerin kendilerine “Siz kadınsınız evlerinize gidin” dediğini iddia eden kadınlar, “Ekmeğimize göz dikenlere karşı direniyoruz” diyerek pazar yerlerini terk etmeme ve nöbet tutma kararı aldı.

EKMEĞİNİN PEŞİNDE OLAN BİR AVUÇ KADINI YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR
Pazar yerine gelen erkeklerin “Siz pahalı satıyorsunuz” sözlerine cevaben İLKHA’ya konuşan kadınlardan 7 yıldır Jiyan Semt Pazarı'nda çalışan Fatma Topval, “Erkekler, 'Halk bizi istiyor, biz ucuz veriyoruz. Kadınlar pahalı veriyor' diye iddia ediyorlar. Zaten kendileri hem komisyoncu hem çiftçi hem pazarcı. Gidiyor, anlaşıp tarladan ucuza getiriyor. Halci olduğu için direkt halden getiriyor ve pazara koyuyor. Ben hale giden bir insanım. Her sabah saat 06.00'da haldeyim. Benim gözümün önünde çift fiyat veriliyor. Bana bir buçuk TL dendiğinde erkeklere bir TL ya da 75 kuruş diyorlar. Onların pazarda sattığı fiyatı ben halden alıyorum. 'Ben de esnafım o da esnaf. Neden böyle yapıyorsunuz?' diye sorduğumuzda, 'Abla, müşteriye göre değişir.' diyorlar. O halcinin kendi tezgâhı da erkek pazarındadır. Öylece ucuz gönderiyor. Burada ekmeğinin peşinde olan bir avuç kadını yok etmeye çalışıyorlar" dedi.

Kadınlar gece boyu nöbet tuttu

BURADAYIZ, BURADA OLACAĞIZ VE SÜREKLİ DE BURADA KALACAĞIZ
Emeklerine saygı gösterilmesini isteyen pazarcılardan Fatma Doğan ise, "Eğer benim çocuklarıma, aileme, bu yaptığım işe saygısı yoksa benim ona hiç saygım yoktur. Eğer kendini bilirse zaten gelip bizim kurduğumuz alanlara kurmaz. Neden şimdiye kadar yoktunuz da şimdi başkaldırıyorsunuz? Ayıp değil mi? 7 yıldır neredeydiniz? Buralar inşaat ve çamurken, işlek değilken neredeydiniz? Neden o zaman yoktunuz da bugün kalabalık yapıp geliyorsunuz? Siz ahtapot musunuz ki bütün kollarınızı her tarafa yayıyorsunuz, sarıyorsunuz? Yazıktır, yazık etmeyin. Kadınlara, çocuklara, ailelere yazık etmeyin. Siz ne hakla gelip burada pazar kuruyorsunuz? İzin yokken, bir şey yokken zorbalıkla nasıl buraya geliyorsunuz? Bir canımız varsa onu da çocuklarımızın ekmeğine feda ederiz. Buradayız, burada olacağız ve sürekli de burada kalacağız" diye konuştu.

Nöbet tutmalarına ilişkin de konuşan Doğan, "Gerekirse bu saatten sonra yıllarca hep böyle ayakta kalacağız. Yeter artık, yeter! Erkeklerin aç gözlülükleri, doymazlıkları nereye kadar? Kendilerine gelsinler. Bize bakıp utansınlar. 14 yeriniz var, her birinizin 10-15 numarası var. Neyinize yetmiyor ki gelip bu numara için bu kadar kargaşa, yaygara çıkarıyorsunuz? " ifadelerini kullandı.

Kadınlar ve erkekler arasında çıkan gerginlikte polis yoğun güvenlik önlemi aldı

ÇOCUKLARIMIZ, AİLEMİZ İÇİN BURADAYIZ
Bağcılar Mahallesi'nde kurulan bu semt pazarı kadınlar için önemli istihdam alanlarından biriyken erkeklerin buraya pazar kurmasıyla işlerinden olma kaygısı yaşayan kadınlardan biri de Güler Eker. Eker, "Burası bizimdir. Dünden beri burada nöbet tutuyoruz. Bu akşam uyumadık. Sabahtan beridir biz ve erkekler birbirimize girmişiz. 'Gelmeyin yerimize.' diyoruz. Biz onların alanına gitmiyoruz. Bağcılar kadınların alanıdır. Kadınların ismi için bu alan yapıldı. Alanımızı erkeklere vermeyeceğiz. Erkekler bizim ekmeğimizin peşine düşmesin. Biz de buradan ekmek kazanıp çocuklarımıza veriyoruz. Çocuklarımız, ailemiz için buradayız. Biz mağdur olmasaydık pazara çıkmazdık. Mağdur olduğumuz için pazara geliyoruz. Ekmeğimize el uzatanların ellerini kırarız. Kendilerini bizim ekmeğimizden uzak tutsunlar." şeklinde konuştu.

İlgili haberler
Bağlar'da bir kadın sokak ortasında tacize uğradı,...

İki çocuğunu okula götüren 6 aylık hamile Suriyeli E.X. cadde ortasında tacize uğradı, tepki gösterm...

GÜNÜN GÜZELLİĞİ: Bağlar'da kadın semt pazarı

Diyarbakır Bağlar semt pazarı çalışanlarının tamamı kadınlardan oluşuyor. Kadınlar yayımladıkları vi...

GÜNÜN İSYANI: ‘Ekmek istiyorum, açım aç!’

Tokat’ta İŞKUR’un işe alım için yaptığı kura çekiminde işsiz bir kadın ‘Ekmek istiyorum, açım aç’ di...