GÜNÜN ÇAĞRISI: Şirin Tekeli Araştırma Ödülü
Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi (SU Gender) Şirin Tekeli adına araştırma ödülleri vermeye başlayacağını açıkladı.

SU Gender tarafından paylaşılan duyuru şöyle:

Türkiye’de toplumsal cinsiyet odaklı araştırmaları desteklemek ve teşvik etmek amacıyla düzenlenen Şirin Tekeli Araştırma Ödülü, doktora öğrencileri ile doktora derecesini tamamlamasının üzerinden en fazla 15 yıl geçmiş tüm araştırmacılara açık olacaktır. Gönderilen araştırma önerileri, üniversiteler arası bir seçici kurul tarafından uluslararası akademik kriterler temel alınarak değerlendirilecek ve 2017 Seçici Kurulu Yeşim Arat, Fatmagül Berktay, Sibel Irzık, Deniz Kandiyoti ve Ayşe Öncü’den oluşacaktır.
1980’lerden bu yana demokrasi, akademik özgürlük, toplumsal cinsiyet eşitliği ve feminizm alanlarında öncü çalışmalar yapan Şirin Tekeli’nin bıraktığı zengin miras, bugüne kadar birçok araştırmacının, akademisyenin ve aktivistin yoluna ışık tuttu. Bu mirasın yaşaması, paylaşılması ve çeşitlenmesine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiğimiz Şirin Tekeli Araştırma Ödülü ile Türkiye’de toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları alanında araştırma yapanları bir araya getirecek besleyici ve ilham verici bir alan açmayı umuyoruz.

Son başvuru tarihi 1 Kasım 2017’dir. Başvuru koşullarını aşağıda görebilir, detaylı bilgiye ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili haberler
GÜNÜN SÖZÜ: Şirin Tekeli’den...

Türkiye feminist hareketinin öncülerinden, çevirmen, akademisyen ve pek çok kadın örgütünün kurucusu...

Şirin Tekeli anısına

Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren kadın mücadelesinin önemli isimlerinden Şirin Tekeli için Kadın...

Kadınlar Şirin Tekeli’yi anlattı...

Feminist hareketin öncülerinden Şirin Tekeli’yi ve mücadelesini kadınlar anlattı...