GÜNÜN ÇAĞRISI: Nevin Yıldırım’a özgürlük
Kendisine sistematik olarak tecavüz eden erkeği öldüren ve müebbet hapis cezaısna çarptırılan Nevin Yıldırım’ın davası bugün Yargıtay’da görülecek. Kadınlar, Nevin için özgürlük istiyor!

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde kendisine 3 yıl boyunca tecavüz eden Nurettin Gider’i öldürmek zorunda kaldığı için yargılanan Nevin Yıldırım için müebbet hapis cezası verilmişti. Kadın cinayeti davalarında katillere uygulanan “iyi hal”, “ağır tahrik” gibi indirimler Nevin Yıldırım’a uygulanmazken dava Yargıtay’a taşınmıştı. Kadın örgütleri ve Nevin’in avukatları tüm kadınları Yargıtay’da bugün görülecek davaya sahip çıkmaya çağırdı. Dava, Ankara Yargıtay’ında saat 11’de görülecek.

NE OLMUŞTU?
2010 yılının bahar aylarında, Nurettin Gider’in gözetim ve denetiminde mevsimlik tarım işi sırasında Gider Nevin Yıldırım’ı tacizlerine başlamıştı. Tacizler, 2012 yılında kadar ısrarlı takip ve tehdit olarak devam etti. Gider, Nevin Yıldırım’ı, kendisiyle ‘ilişkisi olduğunu’ köylülere söylemekle tehdit edip sürekli Nevin’in evini arıyordu. 2012’de Nevin’in çocuklarıyla yalnız kaldığı bir gece, Gider, silahla eve geldi. 2012 itibaren, Nevin Yıldırım’a karşı sistematik cinsel saldırılar başladı. Gider, Nevin Yıldırım’ı fotoğraflarını internete vermek, çocuklarına zarar vermek, kendisine iftira atmak tehditleriyle çıkışsız bıraktı.
2012 yılının ağustos ayında, Gider’in Nevin’i İstanbul’a kaçıracağını söylemesi üzerine Nevin kendisine zarar vermesinden korktuğu ve bir türlü kurtulamadığı Nurettin Gider’i öldürmek zorunda kaldı.

NEVİN YILDIRIM’IN GÖRÜLMEYEN TECAVÜZ BEYANI
2012’den itibaren süren yargılama boyunca ise Nevin’in tecavüz beyanı ciddiyetle araştırılmadı. Köylülerin Nurettin Gider’den duyduğu kadarıyla ortaya çıkan dedikodulara ve çelişkili tanık beyanlarına dayanılarak Nevin Yıldırım’a 25 Mart 2015’te müebbet hapis cezası verildi. Üstelik kadınlara karşı suç işleyen erkeklere sorgusuz sualsiz dağıtılan iyi hal indirimi dahi uygulamadı.
Yargıtay 2017 sonunda, dosyadaki bir çelişki nedeniyle karar itiraz etti ve Yalvaç ağır Ceza Mahkemesinde dava yeniden görülmeye başlandı. 24 Ocak 2018’de görülen yeniden yargılamanın ilk duruşmasında da Nevin’in tecavüz beyanı yine ciddiye almayarak, yeniden Nevin için müebbet hapis cezası istendi.
İlgili haberler
Nevin Yıldırım için savcı yine müebbet hapis isted...

Kendisine sistematik tecavüz eden erkeği öldüren ve Yargıtay tarafından müebbet hapis cezası bozulan...

Nevin Yıldırım’a indirimsiz müebbet verildi

Kendisine 3 yıl boyunca tecavüz eden Nurettin Gider’i öldüren Nevin Yıldırım’a indirimsiz müebbet ha...

‘Tecavüzcülere iyi hal indirimi veren yargı Nevin’...

21 Mart’ta Yalvaç adliyesinde, tecavüzcüsünü öldüren Nevin Yıldırım’ın karar duruşmasındaydık. Başın...