GÜNÜN BİLGİSİ: Kadınlar erkeklerden biyolojik olarak daha güçlü
Danimarkalı bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, kadınların kriz zamanlarında erkeklere oranla hayatta kalmaya daha meyilli olduklarını ortaya koydu.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yer alan araştırma, yaşam koşullarının hem erkekler hem de kadınlar için oldukça sert olduğu kıtlık, salgın gibi kriz dönemlerinde, kadınların çok daha uzun yaşadığını gösterdi.Güney Danimarka Üniversitesinin araştırmasında, bu zorlu dönemlerde kayıtlara geçen kadın ve erkek ölüm oranları karşılaştırıldı.

Örneğin, İrlanda’da 1845 ve 1849 yılları arasında yaşanan patates kıtlığı sırasında, iki cinsiyet grubu için de 38 yaş olan beklenen yaşam süresi, kriz tırmandığında erkeklerde 18.17’ye, kadınlarda ise 22.4’e düştü.

İsveç’te 1772-1773 yılları arasında ve Ukrayna’da 1933 yılında milyonlarca kişinin ölümüne neden olan kıtlık felaketleri sırasında da, benzer bir durum görüldü.
19’uncu yüzyılda İzlanda’da görülen kızamık salgınlarında da, kadınlar erkeklere göre iki yıl daha uzun yaşadı.Biyolojik dayanıklılık
Araştırmada istisna olan tek tarihi vaka, Trinidad’da yaşanan köle ticareti. Hayatta kalan Erkeklerin bu dönemde kadınlara göre daha uzun yaşamış. Araştırmacılar bunu erkek kölelerin kadın kölelerine oranla daha değerli olduğunu düşünen köle tacirlerinin, erkekleri hayatta tutma çabasına bağlıyor.

KADINLARIN ERKEKLERE GÖRE DAHA ‘GÜÇLÜ’ OLMASININ NEDENLERİ
Aynı araştırmada, biyolojik olarak kadınların erkeklere göre daha ‘dayanıklı’ olduğuna dikkat çekiliyor.


Kadınların sırrı: Östrojen hormonu
Kadınlarda görülen östrojen hormonunun antienflamatuvar (bir maddenin iltihap azaltıcı niteliği) özelliğinin olması sayesinde vücuttaki damar yolu sistemini koruduğu biliniyor. Erkeklerin salgıladığı testosteron hormonu ise birçok ölümcül hastalık için risk teşkil ederken, bir yandan da bağışıklık sistemine zarar verebiliyor.

Erkekler daha hızlı pes ediyor
Evrim teorisyenleri ise, kadınların doğum yapabilmek için en az dokuz ay hayatta kalma mücadelesi verirken bağışıklık sisteminin de güçlendirdiğini söylüyor. Erkeğin üremedeki rolünün geçici olması nedeniyle, onlar için aynı şeyi söylemek zor. Kadınlar iki X kromozomu taşırken erkeklerin sadece tek X kromozomuna sahip olması da, biri doğru çalışmadığı takdirde yedek kromozomdan faydalanmalarını engelliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Haenyo - Deniz kadını

Güney Kore’nin adalarından Jejudo’da dalgıç kadınlara Haenyo yani Deniz Kadını adı veriliyor.

GÜNÜN BİLGİSİ: Bilimde kadının 3 bin yıllık tarihi

Bilim alanında daha çok erkekler başarılıymış gibi gösteriliyor. Oysa Tapputi Belatekallim’den Ada L...

GÜNÜN BİLGİSİ: Köln Kadın Çeşmesi

Köln’ün gizli kadın anıtlarından biri olan kadın çeşmesinde heykeli bulunan 10 kadının her birinin h...