Seçim 2023
GÜNÜN BİLGİSİ: Hibiskus’u hiç duydunuz mu?
Kanser başta olmak üzere toplumda hastalıklar çoğalırken, bilmediğimiz birçok bitki ise aslında şifa kaynağı. Bunlardan biri olan Hibiskus yüksek oranda C vitamini içeriyor.

Hibiskus, yüksek lifli bir tropikal bitkidir ve bilimsel adı Hibiscus sabdariffa’dır. Bu bitki, Malvaaceae mallow familyasındaki çiçekli bitkilerden biridir. Bu bitki, sıcak, ılıman ve tropik iklimlerde yer alır, 200’den fazla türü bulunur. Bu bitkiden yapılan çay, kızılcık benzeri bir lezzete sahiptir. Bu çay, sitrik asit, maleik asit ve tartarik asit gibi organik asit içeriğinden dolayı insan vücudu için yararlıdır. Hibiscus çayı, vücudun serbest radikalleri ile mücadeleye yardımcı olan antioksidanlar bakımından yüksektir. Bu da erken yaşlanmayı azaltır. Bunun dışında bu antioksidanlar hücre çoğalmasını arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı, ateş ve gribe karşı yararlı olan Hibiskus, kanser ve katarakt ihtimallerini düşürür.

HİBİSKUS’UN FAYDALARI

Hibiskus, yaprakları olan alternatif bir çiçektir. Hibiskus bitkisi, kan şekerinin ve yüksek tansiyonun dengelenmesinde yardımcı olur. Ayrıca iyi huylu kolesterolün yükseltilmesinde de yardımcıdır. Hibiskus çayı “ekşi çay” olarak da bilinir. Kafeinsiz olan ve yüksek C vitamini içeren hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle koyu kırmızı renkte olan Hibiskus çayı, çok güçlü antioksidan maddeler içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kandaki şekeri düzenler. Yüksek tansiyona bitkisel çözüm tedavisi sunar, tansiyon düşüren bitkiler arasındadır.

YÜKSEK MİKTARDA C VİTAMİNİ İÇERİYOR

Grip ve öksürükte nefes açıcı olarak kullanılırken, yaşlanmayı geciktirir, bedendeki ve ciltteki ölü hücreleri yeniler. Böbrek iltihabına da iyi gelen Hibiskus, kireçlenmeyi önleyici özelliği ile de bilinir. Hibiskus ayrıca iyi kolesterolü yükseltir, kötü kolesterol oranını da düşürür. Soğuk algınlığında veya ateş düşürücü olarak yardımcıdır. Bu durumlarda Hibiskus çayını günde bir-iki defa hazırlayıp içmek faydalıdır. Damar sertliği şikayeti olanlar için mükemmel bir yardımcıdır. Hibiskus, yüksek miktarda C vitamini içermektedir.

HİBİSKUS’UN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Hibiskus çayının kan basıncını düşürme özelliği bulunur, bu nedenle hipotansiyonu olan insanlar tarafından alınmamalıdır. Tıbbi bir araştırma merkezinin yürüttüğü bir araştırmaya göre, sık sık bu bitki çayını içen insanlar, sistolik kan basıncında 7,2 puanlık bir düşüş yaşamaktalar. Dolayısıyla, düşük kan basıncına sahip kişilerin bu çayı tüketmemesi gerektiği anlamına gelir; aksi takdirde baygınlık, baş dönmesi, zayıflık veya bazı durumlarda kalbe veya beyne hasar gibi ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Kaynak: Jinnews

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Kiraz Çiçeği Mevsimi

Japonya’da senede bir kez gerçekleşen kiraz çiçeklerinin açması olayı, yerli yabancı herkesin ilgisi...

GÜNÜN BİLGİSİ: Sati ve drahoma kurbanı kadınlar

Kadınların diri diri yakılarak öldürüldüğünü, bunun gelenek adı altında günümüzde bile devam ettiğin...

GÜNÜN BİLGİSİ: Kadın çantaları tuvaletlerden daha...

Yapılan bir araştırmanın sonuçları, kadın çantalarının tuvaletlerden daha fazla mikrop taşıdığını id...