GÜNÜN BİLGİSİ: Havanızı değiştirecek 10 bitki
Biz de çok seviyoruz çiçekleri. Bunlar hem güzeller hem de havayı değiştirmek için çok etkili!

Evinizde, büroda çalışıyorsanız büronuzda, derneğiniz varsa pencere kenarında bu bitkilerden yetiştirin. Hem gözünüz gönlünüz açılsın, hem de sağlığınıza iyi gelsin.
1989 yılında NASA iç mekan havasından organik kimyasalları temizleyen bitkiler üzerine bir çalışma yayınlamış (vallahi biz de şaşırdık, sonra çalışmayı aradık bulduk, işte linki şurada )
NASA iyi sonuç alabilmek için, abartmadan, evinizin her bir 9 metrekaresine bir saksı yerleştirmenizi tavsiye ediyor.


1- İNGİLİZ SARMAŞIĞI

Bu çalışmaya göre İngiliz Sarmaşığı evin havasını en iyi temizleyen bitkiymiş. Evinizin bir köşesine sepetle asabilirsiniz. Bu bitki, alerjisi olan veya astımlı olanlar için de iyi bir seçim. Ama yaprakları zehirli!

2- ALOE VERA


Hem yetiştirmesi kolay, hem de yaraya yanığa yaprağının ucundan birazcık koparıp sürseniz hemen iyi gelir. Bununla da bitmiyor. Aloe Vera, evde kullanılan temizleyicilerde ve boyalarda bulunan zararlı kimyasalları havadan temizleyebiliyor.

3- KURDELA ÇİÇEĞİ

Güzel uzun yaprakları ile muhteşem bitkilerden biridir. Çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz. Maksimum karbon monoksit emici yararı vardır. Önerilen bitkiyi “şöminenin yanına” yerleştirmek. E kaçımızın evinde şömine var allasen. Bizim standartlarımıza göre bu bitkiyi koymak için en iyi yer mutfak.


4- KILIÇ BİTKİSİ

Çoğu bitki gündüz karbondioksit emer ve oksijen üretir. Kılıç bitkisi ise oksijeni gece üretiyor. Salon ve özellikle yatak odası için ideal!

5- DEVE TABANI

“Yok ya ben çiçek miçek yetiştiremiyorum, hep küsüyorlar, bozuluyorlar” diyorsan Deve Tabanı neredeyse “yeni başlayanlar için ilk bitki.” Özellikle formaldehit (yani canım sanayide yararlanılan, özellikle bakalit, formika, melamin yapımında kullanılan bir kimyasal) emme kabiliyeti ile bilinir. Ve deve tabanınıza iyi bakarsanız, bu bitkiyle ilişkiniz ömür boyu sürebilir 

6- MARGİNATA

Eğer güzellik arıyorsanız, daha fazla kendinizi yormayın! Marginata bitkisinin parlak, ince, kırmızı kenarlı yaprakları, ev bitkileri dünyasındaki en güzel örneklerdir. Marginatanın insanın tahammül sınırlarını zorlayacak derecede yavaş büyüdüğü biliniyor. Bu nedenle onlara karşı sabırlı olmanız gerekir. Yavaş büyüyor ama, havadaki toksinleri atmakta çok başarılı. Bu güzel bitkinin köpekler için zehirli olduğunu not edin.


7- ÇİN HERDEMYEŞİLİ

Muhteşem ve parlak Çin herdemyeşilinin ismi bile insanın içini ferahlatıyor. Bu bitki güneş almayan yerlerde ve çok su istemeden yaşar. Bakımı da kolay. Hava temizleyici özelliği de mükemmel.

8- JERBERA PAPATYASI

Çoğu ev bitkisinin mat yeşilinden daha parlak bir seçim! Her yeri şenlik alanına çevirebilir. Eşyalarınızı çok fazla kuru temizlemeye veriyorsanız, kuru temizleme işleminde bulunan trikloroetilenin temizlenmesinde harika bir yardımcıdır.

9- KASIMPATI


Bir başka parlak ve neşeli seçenek de Kasımpatı. Birçok temizleyici, deterjan ve plastik ürünlerinde bulunan benzen emme yeteneği ile de biliniyor. Güneş ışığına çok düşkün olduğundan pencere kenarını ona tahsis edeceksiniz. Aslında bir ev bitkisi değil ama gül hatrınız için 8 hafta kadar evinizde yaşayabilir.

10- AÇELYA

Ama şunun güzelliğine bir bakın yaaa... Sadece bu görüntü için bil evin baş köşesine konmayı hak ediyor ama daha fazlası var.Açelya genellikle dış mekan bitkisidir. Ancak evinizde serin bir yer ve güneş ışığını sağlarsanız uzun süre yaşayabilir. Eğer kontrplak veya köpük izolasyonunuz varsa, açelya bu kimyasalları mükemmel bir şekilde emecektir.
İlgili haberler
Taksilerin sağ camına dikkatli bakın

Artık taksilerin camında 'Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı' etiketleri olacak ve bu numaralar ücret...

Benim sağlığım iyi de etrafı kötü

7 Nisan Dünya Sağlık Gününde Adanalı kadınlara mikrofon uzattık: Kendinizi sağlıklı hissediyor musun...

Bitmeyen ağrılar omurga problemlerine işaret

Hiç bitmez kadınların sırtındaki yük de, zihinlerindeki yük de. Bu yükler daha genç yaşta etkiler ka...

GÜNÜN ŞARKISI: Sinane

Anne sevgisini hem doğa tasvirleriyle hem de Kafkas coşkusuyla anlatan Adigece bir şarkı... Gülcan A...

GÜNÜN İSYANI: Ben nereden senin bacın oluyorum?!

Günün İsyanı bir takipçimizden geldi bugün. Derdi, duymaya kulaklarımızın çok aşina olduğu 'bacım' k...

GÜNÜN ACISI: Kurşun Kuşlar

Silopi’deki sokağa çıkma yasağı döneminde polis kurşunu ile öldürülen ve cenazesi çocuklarının gözü...