GÜNÜN BELLEĞİ: Ayşe öğretmen ‘çocuklar ölmesin’ dedi
Ayşe öğretmen 2016 yılında 8 Ocak gecesi Beyaz Show’a katılarak ‘çocuklar ölmesin’ dedi. Ama bu insani talep ve dilek sonrasında yaşananlar hiç de insani olmadı. Yaşananları hatırlayalım...

8 Ocak 2016 gecesi Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show programına telefonla katılan öğretmen Ayşe Çelik, bölge illerinde yaşanan sokağa çıkma yasaklarını ve çatışmalı ortamı anlatarak “Artık çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın. Lütfen duyarlı olun, sesimizi duyurun” çağrısında bulunmuştu.

Programın sunucusu Beyazıt Öztürk, program sırasında Ayşe öğretmeni tebrik edin alkışlatsa da programda sonra her şey değişti. Ayşe öğretmen lince maruz bırakıldı, hükümetten sert açıklamalar yapıldı ve Ayşe öğretmenin “terör örgütü propagandası yaptığı” iddia edildi. Bir süre Ayşe öğretmenin kim olduğu bulunmaya çalışıldı, araştırma ve soruşturmalar başlatıldı. Beyazıt Öztürk ise bu sırada programda Ayşe öğretmeni alkışlatması nedeniyle özür diledi ve o da Ayşe öğretmene lanetler yağdırdı. Beyaz Show uzun bir süre canlı olarak yayınlanmadı, seyirciler seçilerek alındı, telefon bağlantısı yapılmadı, hatta program Türkiye’de bile çekilmedi.

Ayşe öğretmene sahip çıkan ise kadınlar oldu. 13 Ocak’ta Barış İçin Kadın Girişimin çağrısıyla İstanbul’da eylem yapan kadınlar “Ayşe öğretmen biziz” diyerek hep bir ağızdan Ayşe Çelik’in programdaki konuşmasını okudu.


İlerleyen günlerde ise kimliği tespit edilen öğretmen Ayşe Çelik hakkında dava açıldı. Çelik hakkında “PKK’nin şiddet içeren yöntemlerini meşru gösterdiği ve bu şekilde terör örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Karar tarihinde 8 aylık hamile olan Ayşe Çelik’in cezası doğumu sonrasına ertelendi. Erken doğum yapan Ayşe Çelik, şimdi 3 aylık olan bebeğinin zorluk yaşamaması için 11 ay sürecek hapis cezasının ertelenmesini istiyor.

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: 3 ayda 108 çocuk daha annesiyle ceza...

Adalet Bakanlığı cezaevindeki hamile tutukluların durumuyla ilgili ‘bilgisi olmadığını’ açıkladı.

‘Çocuklar ölmesin’ diyen Ayşe öğretmene hapis ceza...

Beyaz Show’a katılıp ‘çocuklar ölmesin’ dediği için hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak’tan d...

Ayşe öğretmen erken doğum yaptı

Sokağa çıkma yasakları sırasında Beyaz Show’a bağlanarak ‘çocuklar ölmesin’ dediği için hapis cezası...