GÜNÜN BAŞARISI: Prof. Dr. Ayşe Erzan’a İnsan Hakları Ödülü
Bilim dünyasında iki yılda bir verilen American Physical Society’nin (Amerika Fizik Topluluğu) 2020 insan hakları ödülüne Prof. Dr. Ayşe Erzan layık görüldü.

Amerika Fizik Topluluğu 2020 insan hakları ödülünü alan Prof. Dr. Ayşe Erzan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Fen - Edebiyat Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeliğinden emekli.

Prof. Dr. Erzan, Medyascope'a yaptığı açıklamada “Çok uzun senelerdir insan haklarıyla, özellikle bilim insanlarının, aydınların uğradıkları baskılarla ilgileniyorum. Bu ödül bence bana verilmiş bir ödül değil. Barış Akademisyenleri’nin mücadelesine verilmiş bir ödüldür. Andrey’in anısına verilen ama aslında Barış Akademisyenleri’ne verilen bir ödüldür” dedi.
Dünya çapında 55 binin üzerinde fizikçiyi temsil eden Amerika Fizik Topluluğu, olağanüstü araştırma dergileri, bilimsel toplantılar ve eğitim, sosyal yardım, savunuculuk ve uluslararası faaliyetleriyle fizik bilgisini ilerletmek ve yaygınlaştırmak için çalışıyor. Topluluğu, 20 Mayıs 1899'da, Columbia Üniversitesi'nde 36 fizikçi kurdu.


Ödül, iki yılda bir insan hakları savunucusu Andrei Sakharov anısına veriliyor.

AYŞE ERZAN KİMDİR?
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Fen - Edebiyat Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeliğinden emekli.
1970'de ABD'de Bryn Mawr College'den üniversite diplomasını, 1976'da State University of New York (SUNY) at Stony Brook'tan doktorasını aldı. 1981'e kadar ODTÜ ve İstanbul Teknik Üniverstesi'nde görev yaptı.
Avrupa'da birçok farklı üniversitede istatistiksel fizik alanında araştırmacı ve öğretim üyesi olarak çalıştı.
1990'da İTÜ'ye dönerek araştırmalarına Fizik Bölümü'nde devam etti. Başlıca çalışma konuları, "hal değişimleri, fraktaller, karmaşık sistemler ve sistem biyolojisi" dir.
1997 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü, 2003 yılında L'Oreal-UNESCO Avrupa Kıtası 'Kadın ve Bilim' Ödülünü, 2010 yılında 'Rammal Ödülü'nü aldı.
Academia Europaea ve TWAS (Kalkınmakta Olan Ülkeler Bilim Akademisi) üyesi ve Filistin Bilim ve Teknoloji Akademisi onur üyesi.
European Physical Journal B ve Journal of Statistical Physics'in yayın kurulunda bulunmuş olan Erzan, Uluslararası Akademiler İnsan Hakları Ağı yönetim kurulu ve Avrupa Bilim Akademileri Birliği (ALLEA) Bilim ve Etik Daimi Komitesi üyeliği yaptı.


İlgili haberler
22 Şubat 1943| Beyaz Gülerin en cesuru Sophie Scho...

Güneşin parladığı bir günde hakkında idam cezası verilen bir kadın, başı dik Nazi yargıcına dönerek...

GÜNÜN KADINI: Kadınların ‘insan’ olduğunu kanıtlay...

Emily Murphy, Kanada’nın ilk kadın yargıcı... Tarihteki ilklerden biri olarak kolaylıkla telaffuz et...

GÜNÜN KADINI: Vasfiye Özkoçak

Türkiye’nin ilk kadın adliye muhabiri olan Vasfiye Özkoçak: Gazeteciyim, kongrenizi izlemek için gel...