GÜNÜN AFİŞLERİ: Dünyanın dört bir yanından sendikaların 8 Mart afişleri
Dünyanın dört bir yanında kadınlar 8 Mart'a hazırlanıyor! Farklı ülkelerden ve küresel ölçekteki sendika ve konfederasyonların 8 Mart afişlerinde öne çıkanlar...

İşte dünyada kadın emekçilerin 8 Mart hazırlıklarının bir panoraması...

Bu yıl 8 Mart'ta birçok ülkede kadınlar greve çıkarak eşitlik ve adalet talep edecek. Kadına yönelik şiddet, ayrımcılık, güvencesizlik ve kadın emekçilerin hakları 8 Martın öne çıkan gündemleri olacak.


GÜVENCESİZLİK ETİKETİNİ YIRTIP ATIYORUZ 
İspanya’dan İşçi Sendikaları Birliği (USO), bu yıl 8 Mart’ta Türkçeye “güvencesizlik” olarak de çevrilebilecek “prekarite” sorununu öne çıkarıyor. USO’nun afişinde kadınların üzerinde “güvencesiz” etiketlerinin yer aldığını ve “Güvencesizlik etiketini yırtıp atıyoruz” denildiğini görüyoruz.DEĞİŞİM İÇİN 2 SAATLİK GREV
İspanya’nın iki büyük konfederasyonu olan UGT ve CCOO’nun ortak afişinde “Değişim İçin 2 Saatlik Grev” çağrısını görüyoruz. UGT ve CCOO’nun çağrısıyla gerçekleştirilecek grev, işçilerin vardiyalarına göre 8 Mart günü 11:30-13:30 ve 16:00-18:00 arasında yapılacak. Kadın işçilerin yanı sıra erkek işçilerin de katılacağı grev, “kadına yönelik erkek şiddetine, kadın-erkek ücret farklılıklarına ve güvencesiz istihdama” karşı gerçekleştirilecek ve ayrıca “Eşitlik için yaşasın sendikal haklar” teması da öne çıkarılacak.


BİZ OLMADAN DÜNYA DÖNMEZ!
İspanya’dan CGT Konfederasyonu’nun 8 Mart afişi de 8 Mart’ta grev çağrısı yaparken, “Biz olmadan dünya dönmez” vurgusunu yapıyor. CGT, grev çağrısında kadınlar olmadan ne üretimin ne de yeniden üretimin olabileceğine dikkat çekerek, “Dünyayı durdurmak için durmak istiyoruz” diyor.


EŞİTLİK İÇİN BEYAZ KURDELELERLE GREVE!
Fransa’dan Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu CGT ise kadınları 8 Mart’ta beyaz kurdeleler takarak saat 15:40’ta greve çıkmaya çağırdı. 15:40’ın seçilmesinin nedeni farklı ülkelerde de aynı çağrıyla yapılacak grevlerin aynı saatte gerçekleştirilebilmesi. Grevde kadına yönelik ayrımcılık ve şiddet protesto edilecek ve eşitlik talebi dile getirilecek.


KADININ YERİ SENDİKADIR!
Birleşik Krallık’tan akademisyen sendikası UCU ise 8 Mart afişi ile örgütlenme çağrısı yapıyor. Afişinde “kadının yeri sendikadır” diyen UCU, kadınları “işyerinde eşitlik ve daha iyi haklar” için mücadele etmek üzere sendikalı olmaya çağırıyor.


GEÇMİŞTEKİ GİBİ GELECEĞİMİZ İÇİN!
İtalyan sendika konfederasyonu CGIL, bu yıl 8 Mart için çok neşeli ve renkli bir afiş hazırlamış. Afişte, “Geçmişteki gibi, gelecek için birlikte mücadele edelim” deniyor. Afişte küçük ve hoş bir ayrıntı daha var. Mücadele etmek anlamına gelen “Lotto” sözcüğünün içinde sekiz anlamına gelen “Otto” sözcüğü farklı renge boyanarak, 8 Marta selam gönderilmiş. Afişte, kürtaj ve annelik haklarını güvence altına alan 194 sayılı yasanın kabul edilmesinin 40. yılına da gönderme yapılıyor.


MEKSİKA’DA EV İŞÇİLERİ GREVDE!
Meksika’da ev işçileri sendikası, 8 Mart afişinde, 2,5 milyondan fazla ev işçisinin olduğu Meksika’da ev işçisi kadınları greve çağırırken, ev işçilerinin taleplerini de dile getiriyor. Ev işçisi kadınlar “Benim için, senin için, hepimiz için onurlu bir çalışma yaşamı” vurgusuyla ev işçilerini görünür de kılmak için 8 Mart’ta greve hazırlanıyor.


HONG KONG’DA KADINLAR ‘BEN DE’ DİYECEK
Hong Kong’da kadınlar, küresel ölçekte kadınların özellikle işyerinde uğradıkları tacizleri gündeme getiren “ben de” (me too) kampanyasına selam göndererek, “Seksizme, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı gerçek bir değişim” için 8 Mart’ta sendikaların da çağrıcısı olduğu bir yürüyüş düzenleyecek.


İŞYERİNDE KADINA YÖNELİK ŞİDDETE SON!
Dünyanın dört bir yanından sendika ve konfederasyonların üyesi olduğu Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ITUC), bu yıl işyerinde toplumsal cinsiyet temelli şiddet, bir başka deyişle kadına yönelik şiddet temasını öne çıkarıyor. Dünya ölçeğinde kadınların yüzde 35’inin evde, toplum yaşamında ya da işyerinde cinsel veya fiziksel şiddete maruz kaldığına dikkat çeken ITUC, 14 Şubat-8 Mart tarihleri arasında düzenlediği kampanya çerçevesinde işyerinde şiddet sorunu ile ilgili olarak bir ILO sözleşmesinin kabul edilmesi çağrısında bulunuyor. ITUC üyesi sendikalar bu çerçevede çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştiriyor.


EŞİT ÜCRET VE ÜCRET ADALETİ!
Dünyanın dört bir yanında kamu hizmetlerinde örgütlü olan sendikaların küresel federasyonu olan PSI (Kamu Hizmetleri Enternasyonali) ise bu yıl 8 Mart afişinde 8 Mart’ta yapılacak kadın grevine çağrıda bulunurken, “Eşit ücret ve ücret adaleti” talebini öne çıkardı. Afişte “Dayanışma silahımızdır” sloganı da yer aldı.

* Katkıları için Feray Yağmur, Ayzer Günay ve Elif Görgü'ye teşekkürler...

İlgili haberler
Bu hashtagde mücadele var: #8Mart

Geçen yılki uluslararası eylemlilik halinden bu yıla kadın mücadeleleri ne durumda, gündemler neler?...

Dünyada 8 mart’a doğru

Dünyanın birçok yerinde 8 Mart kutlamaları gerçekleşecek. İşte ingiltere, ABD ve Avustralya’da 8 Mar...

Avrupa’da 8 Mart çağrıları

Fransa, Almanya, İngiltere... 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe Avrupa’dan mücadele çağrısı yapılı...