GÜNÜN ADALETSİZLİĞİ: Sığınmaevindeki kadınlar oy kullanamıyor
Kadınları şiddetten koruyabilmek önemli bir dayanak olan sığınmaevlerinde kadınlara oy kullandırmamanın gerekçesi: ‘Güvenliklerini sağlayamayız’

Kadınları erkek şiddetinden korumanın yollarından biri olan sığınmaevleri İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere hem uluslararası anlaşmalara hem de insan haklarına uygun olmayan pek çok uygulama nedeniyle kadınları daha da mağdur hale getiriyor. Bu mağduriyetlerden biri de sığınmaevlerinde kalan kadınların oy kullanma hakkının ihlal edilmesi.

Sığınmaevlerinde kalan kadınların seçmen kayıtları, eskiden yaşadıkları, yani şiddet gördükleri için uzaklaştıkları adreste görünüyor. Buna ek olarak haklarında koruma kararı olan kadınlar da can güvenliği riski nedeniyle ikametlerinin bulunduğu yere gidip oy kullanamıyor. Dolayısıyla kadınlar en önemli anayasal ve demokratik haklarından yoksun bırakılmış durumda. 24 Haziran seçimlerinde bu nedenle oy kullanamayacak en az 12 bin  kadın olduğu biliniyor.

Bu sorunu aşmak ve şiddet gören kadınların vatandaşlık haklarından mahrum kalmamaları için yapılan bir düzenleme de yok.

2014 yılında Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka’nın sığınmaevinde kalan kadınların oy kullanabilmesi için kadınların ikamet adreslerinin sığınmaevinin bulunduğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüğü olmasını içeren kanun teklifi reddedilmişti.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Yüksek Seçim Kurulu'nun ekleyeceği bir madde ile kadın sığınma evinde kalan ve haklarında koruma kararı olan kadınların güvenli bir şekilde oy kullanmasını sağlayabileceklerini söylüyor. Kadın Hakları Uzmanı Avukat Aylin Moralıoğlu ise şiddet mağduru kadınların kimlik bilgilerinin gizlendiği için oy kullanamadıklarını ancak adreslerinin ŞÖNİM (Ailenin Koruması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri) olarak gösterildiği takdirde oy kullanabileceklerini söyledi.

AVRUPA'DA KADIN SIĞINMA EVİNDE KALANLAR NASIL OY KULLANIYOR?
Avrupa'da sığınma evlerinde kalanların anonim isimlerle oy kullandırılması ya da sığınma evlerine sandık yerleştirilmesi gibi uygulamalar mevcut.
Avrupa'daki kadın sığınma evlerindeki uygulamalar hakkında da bilgi veren Avukat Moraloğlu, bazı ülkelerde kadın sığınma evinde kalanların posta yoluyla oy kullanabildiğini, Norveç'te can güvenliği olmayan kadınların belediyelerde, can güvenliği olan kadınların ise bulundukları kadın sığınma evlerinde oy kullandığını söyledi.
Bazı ülkelerde ise sığınma evlerinin adres olarak gösterildiğini söyleyen Moralıoğlu, İngiltere'de ise anonim olarak yani kimlik bilgileri verilmeden, topluca oy kullanma merkezlerine götürülerek oy kullanabildiklerini söyledi.


İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Kadın Sığınma Evleri nedir? Neden ö...

Şiddetin her türlüsüne maruz kalan, ölümle burun burana gelen kadınların korunmak adına başvurduğu s...

NE İÇİN OY VERECEĞİZ: 16 yılda sandığımızda birike...

Sadece kime, neden oy vermememiz gerektiğini değil nasıl bir ülkede yaşamak istemediğimizi de göster...

FLORMAR İŞÇİSİ SELDA KUŞÇU: İşçiden yana olmayana...

AKP üyesi Flormar işçisi: Onlar işverene bu kadar destek çıkmasalardı patronlar işçiyi bu kadar ezem...