GÜNÜN ÖNERİSİ: Sağlıklı kemikler için turuncu ve yeşil sebzeler
Sağlıklı kemikler her yaştan kadın için çok önemli. Çocukluk ve gençlikte kemik gelişimi, hamilelikte, orta yaş ve ileri dönemlerde de kemiklerin gücünün koruması için dikkat etmemiz gerekenler var.

Sağlıklı kemikler için kalsiyum gerekli; ama tek başına yeterli değil. Sağlıklı bir kemik yapısı için A-C-D-K vitaminleri, potasyum, magnezyum içeren turuncu ve yeşil besinlerin gücünden de yararlanmak gerekiyor. Aşağıdaki ufak öneriler size yardımcı olabilir.


TURUNCU BESİNLER
Özellikle süt ürünleri gibi kalsiyum zengini besinlerin yanı sıra turuncu renkli gıdaları da beslenme planınıza dahil etmelisiniz.

Kemik sağlığını koruyan hatta birçok kemik hastalığının önlemesine de yardımcı olan besinlerin başında havuç, portakal ve bal kabağı gibi turuncu besinler geliyor. Güçlü beta karoten C, K vitaminleri ve magnezyum içeren balkabağı yüksek lif içermesi nedeni ile sıkça tüketilmesi gereken kemik dostu bir besindir.

Güçlü kemikler için kolajen ve antioksidan etkisi yüksek olan havuç, her gün bir adet çiğ olarak tüketilebilir. Yoğun A ve K vitamini içeren havuç, kemik hastalıklarına karşı önemli rol oynar. Yüksek C vitamininin yanı sıra magnezyum, potasyum içeriği ile zengin vitamin ve mineral kaynağı portakal ise; kırılmalara karşı kemikleri güçlendirir. C vitamini etkisi ile portakal, aynı zamanda kemik çatlaklarının onarılmasında da yardımcı olur.


KOYU YEŞİL YAPRAKLAR
Genelde süt grubu besinlerde olduğu bilinse de brokoli de tam bir kalsiyum deposudur. İçerdiği D vitamini ile de kemik sağlığına olumlu etki sağlarken içerdiği A vitamini ile kemik gelişimine katkısı oldukça fazladır. Sağlıklı kemik gelişimini ve kemik erimesine karşı kemik yoğunluğunu koruyan bir besin de ıspanaktır. A ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum ve mineraller içeren ıspanak kemik sağlığına iyi gelen besinler arasındadır.

ÖNERİLER:
- Günde en az 10 dakika güneş ışığından yararlanın.

- Kafein ve asitli içeceklerden uzak durun.

- Şok diyetler kemik sağlığını bozar, sağlıksız diyetler uygulamayın.

- Güçlü kemikler için egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin.

- Tuz tüketimini en aza indirin.

- Fazla kilo kemik yapısını olumsuz etkiler. İdeal kilonuza ulaşın.

- Sigara içmemeye, alkol tüketmemeye çalışın.

İlgili haberler
GÜNÜN DİKKATİ: Güneşten korunun!

İster denizin kenarında, ister köyde tarlanın ortasında olun, muhakkak güneşten korunun. Güneşten ko...

GÜNÜN ÖNERİSİ: 5 maddede sağlıklı yiyecekler daha...

Size çok basit 5 öneri vereceğiz. Bu önerileri dikkate aldığınız taktirde zaten sağlıklı olarak tüke...

GÜNÜN BİLGİSİ: Sağlıklı vajina için 4 öneri

Bedenimizi, cildimizi, aklımızı sağlıklı tutmak çok önemli. Ama vajina sağlığını da atlamayalım. İşt...