GÜNÜN BİLGİSİ: Her 4 kişiden biri varis hastası
Son yıllarda artarak özellikle kadınların korkulu rüyası haline gelen varis hastalığı Türkiye’de her 4 kişiden 1’inde görülüyor. yaşam tarzındaki değişimlerin ise varis oluşumunu engelliyor.

Günümüzün en yaygın hastalıkları arasında yer alan varis, toplardamarların aşırı derecede genişleyip içine fazla miktarda kan dolmasıyla ortaya çıkıyor. Genellikle ağrıya sebep olan varis hastalığı yetişkin insanlar içinde özellikle kadınlarda çok yaygın. Türkiye’de ise her 4 kişiden 1’inde özellikle bacak bölgesinde varis hastalığı görülüyor.

KADINLARDA ERKEKLERE ORANLA 2-3 KAT DAHA SIK GÖRÜLÜYOR!
Varis hastalığı özellikle kadınları tehdit ediyor. Hastalık kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat daha sık görülüyor. Yetişkinlerde yüzde 20 - 25 gibi yüksek oranda karşılaşılan varis 25-65 yaş arası kadın nüfusunun yaklaşık yarısında var.

VARİS ÇORABI KULLANIN
Uzmanlar, varis tedavisi için agresif tedavileri denemek yerine yaşam tarzında değişiklikler yapılması gerektiğini öneriyor. Varis oluşumunu kolaylaştıran faktörler arasında; gebelik, menopoz, 50 yaş üstü, obezite, uzun süre ayakta durmak, aile öyküsü, genetik yatkınlık yer alıyor. Uzun süre ayakta beklememek, kilo vermek, egzersiz ve varis çorabı kullanımı varis oluşumunu veya daha kötüye gitmesini önlemeye yardımcı oluyor. Varis tedavisi konusunda ise ameliyat dışında yöntemler mevcut.

BİRÇOK HASTALIĞI BERABERİNDE GETİREBİLİR
Varisli damarlar zamanla daha da kötüleşebilir. Hastalığı kontrol altında tutmak ve şikayetleri azaltmak için gerekli yaşam tarzı değişikliğini yapmak mutlaka gereklidir. Nadiren bazı vakalarda varisli damarlar bacaklarda kan pıhtısına ve kronik enfeksiyona veya ülser yaralarına neden olabilir. Ciddi varislerde damar patlayabilir ve kanamaya sebep olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora danışılmalıdır.”
İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ ‘Erkeklerin dövme hakkını iptal eden...

Alabama 1971 yılında erkeklerin ‘yasal eşlerini dövme hakkını’ iptal eden ilk devlet olarak tarihe g...

GÜNÜN BİLGİSİ: Sözünü esirgemeyen Katharina

Bugünkü bilgi Almanya’dan Semra Çelik'ten... Evinin yakınındaki kadın heykelinin kime ait olduğunu m...

GÜNÜN BİLGİSİ: Yumurtalık kanseri belirtileri

Yumurtalık kanseri belirtileri, genellikle kanser diğer organlara sıçramadan ortaya çıkmıyor.


Sıradaki haber
Katil kim?